George Orwell - dziś 112. rocznica urodzin autora "Roku 1984" i "Folwarku zwierzęcego"

George Orwell urodził się 25 czerwca 1903 roku. Dziś obchodzimy 112. rocznicę urodzin pisarza, który zasłynął jako autor antyutopijnej powieści "Rok 1984" i satyrycznego "Folwarku zwierzęcego", będącego alegorią systemu totalitarnego. Co jeszcze warto wiedzieć o George'u Orwellu?

George Orwell - dzieciństwo i młodość

George Orwell urodził się w 1903 roku jako Eric Arthur Blair. Swój literacki pseudonim przyjął w roku 1932. Orwell pochodził z przeciętnej angielskiej rodziny klasy średniej, ale stypendium naukowe umożliwiło mu naukę w prestiżowym Eton College.

W listopadzie 1922 roku George Orwell wstąpił do Królewskiej Policji Imperialnej w Birmie. W styczniu 1928 roku porzucił służbę i nie powrócił z urlopu w Anglii. W latach 1928-1929 Orwell przebywał w Paryżu, gdzie opublikował swoje pierwsze artykuły.

George Orwell - udział w wojnie i represje

Orwell brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-1937. Walczył po stronie republikańskiej w milicji robotniczej antystalinowskiej Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego (POUM), a następnie w przybyłych z Anglii oddziałach ochotników wystawionych przez brytyjską Independent Labour Party.

Po zdelegalizowaniu POUM oraz wybuchu w maju 1937 roku walk między anarchistami a stalinowcami George Orwell ukrywał się z żoną przed represjami. 20 maja 1937 roku został postrzelony przez snajpera w gardło. W czerwcu Orwell przekroczył granicę francuską i wrócił do Anglii.

George Orwell zawarł swoje wspomnienia z tego okresu w autobiograficznej książce "W hołdzie Katalonii", która demaskowała zbrodniczą rolę sowieckich służb specjalnych NKWD i GRU w Hiszpanii oraz faktyczne działania stalinowców zwalczających rewolucję. Wspomnienia z wojny pojawiają się też w najbardziej znanych dziełach Orwella - "Folwarku zwierzęcym" i "Roku 1984" .

George Orwell - "Folwark zwierzęcy"

"Folwark zwierzęcy" , powieść George'a Orwella wydana w 1945 roku, jest alegorią polityczną demaskującą sowiecki mit. Orwell chciał, aby jego opowieść mógł zrozumieć każdy, dlatego posłużył się formą bajki politycznej, utrzymaną w tradycji Ezopa.

"Folwark zwierzęcy" przedstawia losy państwa, w którym po przemianach rewolucyjnych następuje okres błędów i wypaczeń. Nowa władza, mimo że wywodzi się z krzywdzonego i poniżanego ludu, szybko zapomina o swoich ideałach i wywalczoną demokrację zamienia w dyktaturę.

George Orwell - "Rok 1984"

"Rok 1984" to futurystyczna antyutopia o licznych podtekstach politycznych, napisana przez George'a Orwella i opublikowana w roku 1949. Powieść Orwella opowiada o losach Winstona Smitha, mieszkańca Londynu. Historia głównego bohatera jest ściśle powiązana z otaczającą go rzeczywistością, rozgrywa się w państwie, które sprawuje całkowitą kontrolę nad życiem obywateli. "Rok 1984" to powieść prezentująca alternatywną przyszłość - wizję państwa totalitarnego sprawującego totalną kontrolę nad ludźmi, przeszłością i językiem, prowadzącego wojnę z innymi państwami totalitarnymi.

George Orwell - upamiętnienie w kulturze

George Orwell wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik "orwellowski" określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak "Wielki Brat patrzy", czy "Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze" są używane w potocznym języku. Powieść "Rok 1984" była także inspiracją dla stworzenia popularnego reality-show Big Brother, emitowanego w kilkunastu krajach

Więcej o: