Studia 2016, rekrutacja na studia: których języków warto się uczyć?

Rekrutacja na studia 2016 właśnie się rozpoczyna. Przyszłym studentom myślącym o studiowaniu neofilologii podpowiadamy, który z kierunków może okazać się najbardziej przydatny, a tym, którzy studiować filologii nie chcą, przedstawiamy listę języków, których warto poduczyć się chociażby na lektoracie.

Kierunki studiów. Skandynawistyka

Skandynawistyka kierunek pod którym kryje się filologia duńska, norweska lub szwedzka. Kierunek jest oferowany przez Uniwersytet SWPS w Warszawie (możliwość studiowania filologii szwedzkiej lub norweskiej), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy przez Uniwersytet Gdański, który oferuje również filologię duńską.

Z kolei Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie ma w swojej ofercie kierunek skandynawistyka: studia filologiczno-biznesowe. Co rok maturzystów do skandynawistyki przyciąga zarówno fakt rosnącego zapotrzebowania na skandynawistów, jak i niesamowita kultura tych krajów.

Rekrutacja na studia 2016. Filologia fińska

Tę filologię oferuje między innymi Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Warszawski. Liczba przyjmowanych kandydatów jest niewielka, toteż ukończenie tego kierunku gwarantuje znalezienie dobrze płatnej pracy.

Kierunki studiów. Filologia angielska, iberystyka, germanistyka

Na tych filologiach nigdy nie brakuje chętnych: zarówno na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne zawsze jest wielu kandydatów. Wynika to z tego, że po wspomnianych kierunkach - mimo rosnącej liczby ich absolwentów - wciąż jest łatwo znaleźć pracę, a języki te nierzadko są pasją osób, które decydują się na takie studia filologiczne.

Angliści, hispaniści i germaniści - jeśli nie zajmują się tłumaczeniami - mogą liczyć na wiele godzin korepetycji z uczniami, jak i z osobami, które po prostu chciałyby poznać jakiś popularny język.

Rekrutacja na studia 2016. Filologie orientalne

O tym, że warto skończyć sinologię (filologia chińska), japonistykę, czy koreanistykę, wie każdy. Jednak mało kto wie, że tak naprawdę każdy niszowy język jest gwarancją znalezienia ciekawej pracy. Uniwersytet Warszawski czy Jagielloński obok wspomnianych kierunków oferuje również iranistykę (filologię perską), hebraistykę czy turkologię. Taki kierunek jak filologia mongolska jest przede wszystkim dla miłośników Mongolii, jednak niektórzy - szczególnie studenci filologii polskiej, którzy uczą obcokrajowców - powinni pomyśleć o przynajmniej podstawowej nauce mongolskiego, gdyż w szkołach języków obcych jest coraz więcej osób, które uczą się polskiego, a ich natywnym językiem jest właśnie mongolski. Kierunek mongolistyka i tybetologia jest oferowany przez Uniwersytet Warszawski, mongolistykę można również studiować na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Kierunki studiów. Iberystyka z językiem portugalskim

Portugalski to język, którym posługuje się ponad 210 mln osób zamieszkujących Portugalię oraz jej dawne kolonie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka, Timor Wschodni oraz Makau. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.

Są również kraje, w których język portugalski nie ma statusu języka urzędowego, lecz jest używany. Są to: Stany Zjednoczone, Francja, Republika Południowej Afryki, Wielka Brytania, Wenezuela, Kanada, Szwajcaria, Niemcy, Hiszpania, Australia, Luksemburg, Indie, Belgia, Urugwaj, Argentyna, Kuba, Sri Lanka Bermudy, Holandia, Barbados i Irlandia. Nauka języka portugalskiego będzie też prosta dla osób, które znają już język hiszpański, ale też w ogóle dla Polaków, bo dużo dźwięków z tego języka jest podobnych do tych, które znamy już z polskiego.

Więcej o: