Dzień Ojca 2015: cytaty i przysłowia o tacie [GOOGLE DOODLE]

Dzień Ojca 2015 obchodzimy właśnie dziś, 23 czerwca. Na Dzień Ojca Google przygotował specjalnego doodla, aby przypominał każdemu o złożeniu życzeń swojemu tacie. A jakie są najpopularniejsze cytaty o ojcach?

Dzień Ojca 2015 - różne daty

Dzień Ojca najczęściej obchodzi się w trzeci czwartek czerwca - tego dnia swoje święto mają ojcowie w Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, na Węgrzech, Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, w Turcji, Wielkiej Brytanii czy na Ukrainie. Dzień Ojca w Portugalii, we Włoszech tudzież w Hiszpanii obchodzi się 19 marca, czyli w dzień Św. Józefa. Na Litwie natomiast Dzień Ojca przypada na w pierwszą niedzielę czerwca, a w Austrii - na drugą.

W Niemczech każdy tata ma swoje święto 40. dzień po Wielkanocy, z tym że wraz z nimi świętują również nieojcowie - w Niemczech bowiem Dzień Ojca przekształcił się w Dzień Mężczyzny. W Polsce i w Nikaragui Dzień Ojca przypada już od 1965 roku na 23 czerwca. Skandynawowie Dzień Ojca świętują w drugą niedzielę listopada. W Danii natomiast ojcowie mają swój dzień 5 czerwca.

Dzień Ojca 2015: cytaty o tacie i znane przysłowia o ojcach

1) "Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli" - George Herbert

2) "Mając 40 lat stwierdza, że trzeba mu kogoś, kto wskaże drogę, pochwali go albo zgani: ojca. Autorytetu, nie władzy" - Albert Camus

3) "Koloryt naszego świata wywodzi się ze stosunku do matki, a jego forma ze stosunku do ojca" - Antoni Kępiński

4) "Ojciec powinien ciągle dawać, żeby czuć się szczęśliwym. Wciąż dawać, to znaczy być ojcem więcej" - Honore de Balzac

5) "Matki dają naszemu duchowi ciepło a ojcowie - światło" - Jean Paul Sartre

6) "Jeżeli żyjesz, nie stawszy się ojcem, to umrzesz, nie będąc człowiekiem" (przysłowie rosyjskie)

7) "To, co przemilczał ojciec, w synu się odzywa" - Fryderyk Nietzsche

8) "Jakie drzewo, taki klin, jaki ojciec, taki syn" (przysłowie polskie)

9) "To, co odziedziczyłeś po swoim ojcu, musisz na nowo zdobyć. W przeciwnym razie to nie będzie twoje" - Goethe

Dzień Ojca: Polska a inne kraje. Jak świętujemy Dzień Ojca?

Dzień Ojca wszędzie obchodzony bardzo podobnie: dzieci składają życzenia swoim ojcom i wręczają prezenty - młodsze po prostu laurki, a starsze na ogół stosunkowo niedrogie drobiazgi. Sylwia, studentka piątego roku polonistyki kupiła swojemu tacie butelkę whiskey, natomiast Jadwiga, która studiuje pielęgniarstwo, przygotowała dla taty zestaw przynęt na ryby. Dzień Ojca w Portugalii przebiega podobnie: dzieci wręczają w tym dniu swoim ojcom laurki, a starsze - prezenty, które są jednak znacznie droższe od tych, które kupują rodzicom Polacy.

Dzień Ojca 2015: GOOGLE DOODLE

Z okazji Dnia Ojca 2015 Google przygotował szczególnego doodle'a, który każdemu przypomina o złożeniu życzeń swojemu tacie.

embed
embed

Fot. Google

Więcej o: