Forum Pismaków: znamy najlepsze media młodzieżowe w kraju!

Najlepsze wywiady, filmy, reportaże i gazety szkolne zostały nagrodzone podczas finału 20. edycji konkursu mediów szkolnych Forum Pismaków.

Ogólnopolski konkurs mediów szkolnych Forum Pismaków powstał dokładnie 20 lat temu z inicjatywy wałbrzyskiej nauczycielki i opiekunki gazety szkolnej, Elżbiety Sury. 20. edycja była nie tylko jubileuszowa, ale również wyjątkowa.

12 czerwca uczniowie brali udział w warsztatach radiowych, które prowadziła Aleksandra Eysymontt, była dziennikarka RMF, uczyli się przeprowadzania wywiadu podczas warsztatu Moniki Toppich z FRSE oraz wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Roberta Bogdańskiego na temat roli mediów. Ważnym elementem tego dnia było również spotkanie z redaktorem naczelnym Forbes Polska Michałem Broniatowskim. Po tym spotkaniu nauczyciele dyskutowali jeszcze na temat stereotypów i mechanizmów, które rządzą szkolnym myśleniem.

W sobotę, 13 czerwca, od godziny 10.00 rozpoczęło się Forum Gazet Szkolnych - czyli urzeczywistnienie idei Forum Pismaków. W imponującym holu siedziby ING Banku Śląskiego w Katowicach spotkały się młodzieżowe redakcje z całego kraju, by wymienić się doświadczeniami i uczyć od siebie nawzajem. Ważnym elementem było również głosowanie - każdy uczestnik mógł oddać jeden głos na najlepszą, jego zdaniem, redakcję. W głosowaniu wygrała gazeta "Dyzio Gimnazjalista" z Raciborza, która odebrała Nagrodę Publiczności.

"Oszczędzać czy pożyczać?" - tak brzmiał temat tegorocznego Forum Pismaków. W nawiązaniu do niego organizatorzy zaprosili do wygłoszenia krótkiego wykładu redaktora naczelnego redakcji biznesowej Polskiej Agencji Prasowej Macieja Danielewicza, który komentował oceniane przez siebie gazety młodzieżowe i zachęcał młodych ludzi do dalszego rozwoju.

Kulminacyjnym momentem tego dnia była gala finałowa, na której wręczone zostały nagrody. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła gazeta "Kurier Dwójki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Żarach. Tytuł "Srebrnego laureata" otrzymała redakcja "Nasze sprawy i sprawki" ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Błoniu, która kolejny rok z rzędu zdobyła najwyższą ilość punktów.

W kategorii gimnazjów tryumfował "Libelciak" z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Kcyni, natomiast wśród szkół ponadgimnazjalnych ex aequo wygrały dwa zespoły: "BezMyślnik" z I LO w Radzyniu Podlaskim oraz "Bez Tytułu - Reaktywacja" z Zespołu Szkół w Raciążu. Redakcja gazety "Agrafka" z Prywatnego Gimnazjum Językowego Parnas otrzymała tytuł Srebrnego Laureata.

Konkurs organizowany przez Fundację Nowe Media i Polskie Towarzystwo Kulturalne swoim patronatem objęli: Polska Agencja Prasowa, Forbes Polska, portal Edulandia.pl, Forum Młodych Lewiatan, Eurodesk Polska, Europejski Portal Młodzieżowy, Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, tygodnik Outro, radio Kampus oraz portal Działasz.pl. Konkurs objął również patronatem honorowym Prezydent Miasta Katowice.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: forumpismakow.pl