Politechnika Białostocka: uczelnia kosmicznych możliwości. Tam warto studiować!

Politechnika Białostocka to 65 lat tradycji, tysiące wykształconych absolwentów i rokroczne sukcesy na najbardziej prestiżowych zawodach międzynarodowych. Dzięki temu od lat jest atrakcyjną uczelnią dla przyszłych studentów. Czym jeszcze zachęca do studiowania w swoich murach?

Politechnika Białostocka w liczbach

Na Politechnice Białostockiej kształci się blisko 12 tys. studentów, którym wiedzę przekazuje ponad 600 nauczycieli akademickich. PB tworzy 7 wydziałów:

- Wydział Architektury,

- Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska

- Wydział Elektryczny,

- Wydział Informatyki,

- Wydział Mechaniczny,

- Wydziału Zarządzania,

- Zamiejscowy Wydział Leśny (zlokalizowany w położonej w sercu Puszczy Białowieskiej Hajnówce).

W kampusie przy ulicy Wiejskiej znajdują się także Akademickie Centrum Sportu, Domy Studenta i Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

Uczelnia jest atrakcyjna nie tylko dla rodzimych kandydatów.

- Naszą uczelnię wybierają nie tylko Polacy, lecz także obywatele innych krajów - wyjaśnia Dorota Sawicka, rzecznik prasowy Politechniki Białostockiej. - W tym roku akademickim na wymianę w ramach programu Erasmus+ przyjechało ponad 300 osób (głównie z Portugalii, Hiszpanii, Turcji i Francji). To wymiany jednosemestralne lub całoroczne. Ponadto obecnie w pełnym toku studiów na Politechnice Białostockiej kształci się ponad stu cudzoziemców (obywatele Białorusi, Indii i Pakistanu).

Białystok - jedno z najlepiej uczących się miast w Polsce

"Białystok jest jednym z nielicznych miast ściany wschodniej, które znalazło się w pierwszej dwudziestce najlepiej uczących się miast w Polsce" - to wnioski z opublikowanego zaledwie parę dni temu "Rankingu miast uczących się". Zestawienie powstało na zlecenie Fundacji Schumana i jest pierwszym takim raportem opracowanym w Polsce. W "Rankingu miast uczących się" znalazło się 66 miejscowości. Białystok uplasował się na 16. pozycji.

Na 100 możliwych do uzyskania punktów Białystok zebrał ich 36,6 - o 5 punktów więcej niż średnia dla miast powiatowych. To imponujący wynik, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że Warszawa zdobyła 54,9 pkt.

- Na przyszłość poszczególnych miast może wpłynąć możliwość uczenia się, ściągania kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi, którzy będą kreować rozwój nie na bazie węgla i stali, lecz w oparciu o wiedzę i informacje - dodają autorzy rankingu.

W raporcie czytamy, że miasto przyłączyło się do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz że "niedawno powstał Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, gdzie biznes mogą rozwijać absolwenci Politechniki Białostockiej. Z raportu wynika, że Białystok "głównej szansy na rozwój upatruje w wykorzystaniu statusu ośrodka akademickiego". Stolica Podlasia "chce kusić firmy dopływem wysoko wykwalifikowanych kadr. Miasto chce też korzystać z handlu ze Wschodem, a także rozwoju infrastruktury, choć nie ma lotniska, a budowana droga Via Baltica, która ma połączyć Podlasie z państwami bałtyckimi, omija Białystok."

Zobacz wideo

Twórcy raportu nie zapomnieli też o sukcesach Politechniki Białostockiej: "W Białymstoku nie istnieje żaden instytut badawczy, ale Politechnika Białostocka ma aparaturę badawczą wartą 105 zł na mieszkańca, co jest wynikiem trzy razy lepszym niż średnia."

Politechnika Białostocka na podbój Marsa! Pomysły studentów budzą "wielki podziw i zainteresowanie"

Politechnika Białostocka reklamuje się hasłem: "Uczelnia kosmicznych możliwości". To bardzo trafne określenie, zważywszy na fakt, że studenci PB od lat zdobywają nagrody w różnych prestiżowych, międzynarodowych konkursach.

Zaledwie parę dni temu białostocki łazik #next zajął czwarte miejsce na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w USA. Konstruktorzy z Politechniki Białostockiej okazali się jednymi z najlepszych wśród 23 drużyn z całego świata.

Studenci Politechniki Białostockiej od początku stawiani byli wśród faworytów. I zasłużenie: przez ostatnie edycje skonstruowane przez nich roboty - Magma 2, Hyperion i Hyperion 2 - okazywały się najlepszymi marsjańskimi robotami na świecie. W 2013 roku Hyperion zdobył również najwięcej punktów w historii całego konkursu.

- Była to niesamowita przygoda. Udało nam się przetestować nasze rozwiązania i pomysły - komentował po tegorocznych zawodach Maciek Rećko, koordynator białostockiej drużyny. - Wielki podziw i zainteresowanie innych drużyn oraz sędziów wzbudzały: ułożenie elektroniki w szufladzie, jak i chwytak o nieskończonym kącie obrotu z elastycznym trzypunktowym chwytem. Dużym uznaniem sędziów cieszyło się nasze podejście do zadań, zgranie zespołu oraz sprawność w działaniu. Nasza prezentacja w zadaniu wykrywania życia została oceniona jako wzorowa. Absolutnym hitem okazało się dla nas zadanie serwisowe. Zajęło nam ono tylko 20 (z 30 regulaminowych) minut, dodatkowo wykorzystaliśmy w nim naszą tajną broń, jaką jest chwytak. Podsumowując, kilka drobnych usterek z komunikacją zaważyło na wyniku. Mamy nadzieję pokazać na co nas stać podczas zawodów Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich w Podzamczu koło Chęcin.

embed

Fot. z zasobów PB

Studenci PB imponują nawet inżynierom z Microsoftu

W kwietniu tego roku drużyna studentów z Wydziału Informatyki wygrała krajowy finał Microsoft Imagine Cup - największego na świecie konkursu technologicznego dla studentów. Teraz czekają ich półfinały online. Jeśli przejdą dalej, wystartują w finałach światowych w Stanach Zjednoczonych.

Czym studenci z Politechniki pokonali konkurencję? Stworzyli rewolucyjny system edukacji dla najmłodszych, który poprzez wykorzystanie interaktywnego urządzenia pozwala na efektywną naukę programowania przez dzieci. Robot Photon, bo o nim mowa, ma wspomagać edukację dzieci w zakresie informatyki i logicznego myślenia.

Ale to nie jedyne osiągnięcia białostoczan w tym konkursie. W zawodach Microsoft Imagine Cup 2015 startował także zespół Fighters Against Laziness, który doszedł do finałów krajowych w kategorii Innovation. To wynik tym bardziej imponujący, że grupa debiutowała w zawodach, a jest dopiero na pierwszym roku informatyki. Drużyna stworzyła system wspomagający realizację swoich własnych postanowień i zamierzeń. To rodzaj prywatnego elektronicznego coucha zachęcającego użytkownika do tego, aby nie ustawał w dążeniu do celu.

Studenci PB praktycznie co roku wracają z zawodów Microsoft Imagine Cup jako zwycięzcy. Trzy lata temu zostali mistrzami świata, przed rokiem wygrali krajowy finał.

A inne sukcesy?

- Bardzo ważnym wydarzeniem zainicjowanym przez studentów Politechniki Białostockiej jest organizowane od 2012 roku East Robo. W konkursie startują zespoły studenckie ze szkół wyższych i ponadgimnazjalnych. W tym roku w zawodach robotyki wzięło udział blisko 60 drużyn w 7 kategoriach - mówi Dorota Sawicka, rzecznik prasowy Politechniki Białostockiej.

Dziewczyny na Politechniki... a konkretnie na Politechnikę Białostocką!

"Dziewczyny na Politechniki!" to ogólnopolska akcja zachęcająca młode kobiety do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Politechnika Białostocka bierze w niej udział od samego początku - była jedną z dwóch uczelni, na której w 2007 roku odbył się pilotaż akcji.

Na politechnikach całego kraju odbywają się spotkania z kobietami, które swoją edukację i karierę zawodową połączyły z naukami technicznymi i ścisłymi. Tak też jest na Politechnice Białostockiej. W tym roku 23 kwietnia licealistki i gimnazjalistki spotkały się ze studentką, która sama konstruuje roboty, z młodą doktor inżynier zajmującą się oświetleniem oraz z absolwentką informatyki pracującą jako programistka i koordynatorka wieloosobowego zespołu.

Akcja przynosi zauważalne efekty - odsetek kobiet na Politechnice Białostockiej systematycznie rośnie. W roku akademickim 2008/2009 dziewczyny stanowiły nieco ponad 35 proc. wszystkich studentów, natomiast w roku akademickim 20014/2015 jest ich 38 proc.

Najbardziej spektakularny wzrost liczby studentek można zauważyć na Wydziale Elektrycznym - 6 lat temu wydział ten wybrały 44 kobiety (3,31 proc. ogółu studentów), obecnie studiują tu 104 dziewczyny (8,1 proc. ogółu studentów). Wzrósł także odsetek kobiet studiujących na Wydziale Informatyki (z 10,9 proc. do 14,5 proc.) i Wydziale Mechanicznym (zmiana z 14,9 proc. do blisko 22 proc.).

- Dodajmy, że dziewczyny angażują się w działalność naukową i społeczną - mówi Agnieszka Halicka z Działu Promocji, która zajmuje się tą akcją na Politechnice Białostockiej. - Drużyna Fighters Against Laziness, która znalazła się w TOP 5 konkursu Imagine Cup Poland 2015 w kategorii Innovation, w 50 proc. złożona jest ze studentek.

Kampus z elektrownią hybrydową? Owszem, w Białymstoku

- Jesteśmy jedyną Politechniką w północno-wschodniej Polsce. Prowadzimy badania nad odnawialnymi źródłami energii - wyjaśnia Dorota Sawicka. - Na terenie kampusu mamy zainstalowaną elektrownię hybrydową wyposażoną w panele fotowoltaiczne oraz wiatraki o pionowej i poziomej osi obrotu. Jak tego rodzaju konstrukcje pracują w środowisku miejskim? Na te pytania odpowiedzi szukają naukowcy i studenci Politechniki Białostockiej. Zainstalowane na dachu Hotelu Asystenta baterie słoneczne zapewniają ciepłą wodę w całym dziesięciopiętrowym budynku.

Studenci PB dla ochrony środowiska

- Już jesienią nasi studenci będą korzystać z najnowszego budynku INNO- EKO-TECH. To innowacyjne centrum dydaktyczno-badawcze alternatywnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego i ochrony środowiska Politechniki Białostockiej - prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej. - Teraz właśnie wyposażane są laboratoria i pracownie dydaktyczne. Naukowcy i studenci będą tu badać alternatywne źródła energii, kształcić w zakresie budownictwa energooszczędnego i ochrony środowiska. Podczas prowadzonych zajęć dydaktycznych będą wykorzystywać nowoczesne rozwiązania ICT (Information and Communications Technology). Budynek powstał w ramach projektu unijnego. Wsparcie uzyska 36 laboratoriów i pracowni dydaktycznych. Powstanie też 673 stanowisk badawczych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt badawczo-pomiarowy. Infrastruktura ICT umożliwi studentom nabycie praktycznych umiejętności wykonywania badań, które znajdą swoje zastosowanie w praktyce inżynierskiej.

Politechnika Białostocka - studia w sercu puszczy

Co jeszcze wyróżnia Politechnikę Białostocką wśród innych uczelni technicznych w kraju?

- Mamy świetnie położony kampus - tłumaczy rzecznik PB. - Na nim znajdują się cztery z siedmiu wydziałów Politechniki Białostockiej, centrum sportu, akademiki, biblioteka i studium języków obcych. Tu także mieści się kultowy klub studencki Gwint. Od wielu lat odbywają się tu Juwenalia organizowane przez wszystkie białostockie uczelnie.

Atutem uczelni jest też bliskość do pozostałych wydziałów.

- Z kampusu w kilkanaście minut można dojechać autobusem lub rowerem do pozostałych dwóch wydziałów (Wydziału Zarządzania i Wydziału Architektury) - wyjaśnia Dorota Sawicka. - Nasz najmłodszy wydział położony jest w Hajnówce. To Zamiejscowy Wydział Leśny, a osoby, które na nim studiują, mają niepowtarzalną szansę na edukację w najwspanialszym laboratorium leśnym - w Puszczy Białowieskiej.

Takie kierunki tylko na Politechnice Białostockiej

O wyjątkowych kierunkach studiów, które w swoim programie oferuje Politechnika Białostocka, opowiada jej rektor:

- W tym roku po raz pierwszy rekrutujemy na zarządzanie i inżynierię usług. To unikatowy kierunek. Program studiów na tym kierunku ma charakter interdyscyplinarny, łączy wiedzę z zakresu dziedzin inżynierskich oraz ekonomii, prawa i marketingu wspartą narzędziami informatycznymi. Ponad 50 proc. zajęć będzie miało charakter praktyczny. Absolwent będzie posiadać umiejętności w zakresie całościowego pojmowania procesów dotyczących projektowania, tworzenia i realizacji usług z wykorzystaniem nowoczesnych metod organizacji i zarządzania. Będzie umiał konfigurować i wdrażać rozwiązania informatyczne z różnych dziedzin, które mają zastosowanie w działalności usługowej. Jesteśmy też jedną z nielicznych uczelni oferujących kształcenie na kierunku leśnictwo.

Studenci PB z szansą na podwójny dyplom

Studenci Politechniki Białostockiej mają możliwość, o której wielu słuchaczy w innych uczelniach może tylko pomarzyć - mają okazję uzyskania dwóch dyplomów w trakcie jednego programu studiów. Wszystko dzięki umowom o realizacji podwójnego dyplomy, które Politechnika Białostocka podpisała z szeregiem uczelni: w roku 2006 uczelnia zawarła umowę z duńskim Uniwersytetem Vitus Bering Denmark, natomiast 5 lat później - z University of Beira Interior (Portugalia), Universite de Valenciennes et du Hainaut-Cambresis (Francja) oraz z High Politechnical School of Belmez przy Uniwersytecie w Cordobie (Hiszpania).

Tu rozwiniesz swoje pasje - dlaczego warto wybrać Politechnikę Białostocką?

- Po pierwsze dlatego, że oprócz samego studiowania można tu rozwijać swoje pasje - opowiada Dorota Sawicka. - Mamy 60 kół naukowych, w których pracują, uczą się i bawią prawdziwi pasjonaci. To właśnie w kołach powstają projekty, z którymi drużyny startują w różnego typu zawodach i konkursach.

- W tym roku - w światowej i europejskiej edycji zawodów łazików marsjańskich startuje drużyna #next. Inny zespół zbudował pojazd napędzany sprężanym powietrzem, czyli pneumobil. Kolejna grupa pracuje w kole Filmovi, które robi mappingi i filmy krótkometrażowe. Zespół Cerber Motorsport skonstruował dwa bolidy, na których studenci ścigali się w zawodach Formuła Student. Warto przy tym dodać, że studenci starają się komercjalizować swoje pomysły. Studenci informatyki jeszcze podczas studiów znajdują pracę w coraz liczniejszych firmach informatycznych (zarówno o zasięgu globalnym, jak i regionalnym).

- Po drugie dlatego, że to Białystok, który jest bardzo przyjemnym miastem do życia. Jest to miasto na tyle duże, by poczuć się tu w miarę anonimowo, a na tyle małe, że można w miarę szybko i bez stania w korku przejechać je w ciągu kilkudziesięciu minut. Poza tym rozwijająca się sieć ścieżek rowerowych i system rowerów miejskich (45 stacji rowerowych w Białymstoku) położonych w pobliżu poszczególnych obiektów uczelni umożliwia dojazd tym, którzy wolą ekologiczne środki transportu. Po trzecie dlatego, że ta uczelnia daje przestrzeń dla ludzi z pasją.