Wyniki matury nie są konieczne, żeby móc się zapisać na dany kierunek: maturzysta, który dopiero otrzyma świadectwo dojrzałości, może więc spokojnie utworzyć konto, zarejestrować się na interesujące go kierunki, a wyniki z matury wprowadzić wtedy, kiedy już je pozna. Na etapie rejestracji na kierunek nie trzeba też wpisywać numeru świadectwa dojrzałości - te dane należy uzupełnić przed wydrukiem podania o przyjęcie na studia.
Kandydat zakłada w systemie tylko jedno indywidualne konto, zwane dalej kontem IRK czy ERK, za pośrednictwem którego przekazuje dane wymagane w postępowaniu kwalifikacyjnym, a także rejestruje się na wybrane przez siebie studia.
Podczas trwania rejestracji kandydat może zmienić wybrany kierunek studiów, jeśli tylko jest jeszcze taka możliwość: trwa rejestracja zarówno na te studia, z których kandydat chce zrezygnować, jak i na te, na które chciałby się zapisać (nawet w przypadku, gdy dokonano już opłaty rekrutacyjnej). Wystarczy tylko wyrejestrować się z dotychczasowego kierunku i zapisać się na inne studia.
Wskazywanie priorytetów przy rekrutacji na studia ma na celu ustalenie ważności wybranych przez kandydata studiów, czyli wskazanie które studia wybierze najpierw, jeśli zostanie przyjęty. Priorytet w każdej chwili można zmienić, a jego wybór nie wpływa na wynik kwalifikacji kandydata.
Jak informują strony Internetowych Rejestracji Kandydatów, system obsługuje jedynie opłaty rekrutacyjne. Czesne natomiast należy wpłacić na konto jednostki naukowo-dydaktycznej prowadzącej studia, na które kandydat został przyjęty, a opłatę za Elektroniczną Legitymację Studencką (ELS) na konto przeznaczone do tego celu.
Potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej będzie widoczne na koncie rejestracyjnym. Operacja księgowania może jednak potrwać kilka dni. Jest to zazwyczaj uzależnione od sposobu przesłania pieniędzy: jeśli jest to przelew bankowy, to pieniądze pojawiają się zwykle po dwóch, trzech dniach; a jeżeli opłata zostanie wysłana za pośrednictwem poczty czas oczekiwania może się wydłużyć nawet do 2 tygodni. Nie ma możliwości samodzielnego zaznaczenia, że dokonano opłaty.
NA przelewie powinno widnieć imię, nazwisko i adres kandydata, a w tytule należy wpisać: "opłata rekrutacyjna". Druk przelewu można wygenerować z systemu po zalogowaniu na swoje konto.
Jeżeli aplikujemy na kilka kierunków/specjalności, to musimy wpłacić wielokrotność kwoty bez względu na to, czy kierunki lub specjalności są na jednym wydziale czy na różnych.