Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2015" bez tajemnic.
Sprawdź HARMONOGRAM EGZAMINÓW!
Matura z polskiego rozszerzonego jest nieobowiązkowa. Na maturze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczenia - nawet nieuzyskanie 30 proc. nie skutkuje nieuzyskaniem świadectwa dojrzałości
Na maturze z polskiego na poziomie rozszerzonym w arkuszu egzaminacyjnym są 2 tematy wypracowania maturalnego. Jeden temat wymaga napisania wypowiedzi argumentacyjnej, drugi - interpretacji porównawczej. Na maturze z polskiego rozszerzonego maturzysta wybiera jeden temat. Na maturze z polskiego rozszerzonego zdający ma 180 minut, żeby napisać wypracowanie na wybrany temat. Z matury z polskiego rozszerzonego można zdobyć maksymalnie 40 punktów.
Tematy wypracowań maturalnych z lat 2011, 2012, 2013 i 2014:
2014:
1. Literackie obrazy miłości i sposoby ich kreowania we fragmentach "Don Kichota
z La Manchy" Miguela de Cervantesa Saavedry oraz "Romea i Julii" Williama Szekspira.
2. Porównaj obrazy miasta przedstawione we fragmentach opowiadania Brunona Schulza "Sierpień" i powieści Leopolda Tyrmanda "Zły". Omów sposoby ukazania przestrzeni i funkcje, jakie ona pełni w obu utworach.
2013:
1. Porównaj wizerunki Aresa i sposoby oraz cele ukazania tej postaci we fragmentach eposu Homera "Iliada" i eseju Zbigniewa Herberta "Olimpijski generał".
2. Biblioteka i jej użytkownicy. Analizując i interpretując fragmenty prozy Umberto Eco "Imię róży" i Melchiora Wańkowicza "Ziele na kraterze", porównaj przedstawione literackie obrazy i sposoby ich kreacji.
2012:
1. Dokonaj analizy i interpretacji porównawczej wierszy Jana Kochanowskiego "O żywocie ludzkim" i Agnieszki Osieckiej "Kolęda z pretensjami". Zwróć uwagę na przedstawione w nich obrazy ludzkiego życia oraz postawę podmiotu mówiącego wobec świata.
2. Codzienność w czasach Zagłady. Analizując i interpretując opowiadanie Idy
Fink "Przed lustrem", zwróć uwagę na kreację bohaterek, ich sytuację oraz znaczenie tytułowego lustra.
2011
1. Zinterpretuj fragment dramatu Sławomira Mrożka "Śmierć porucznika". Określając sytuację dramatyczną i sposób jej budowania, odpowiedz na pytanie, jaką rolę odgrywają w tekście nawiązania do twórczości Adama Mickiewicza i tradycji literackiej romantyzmu. Wykorzystaj odpowiednie konteksty interpretacyjne.
2. Porównaj sposoby kreowania obrazów tańca i jego funkcje we fragmencie poematu "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima i w wierszu "Niech żyje bal" Agnieszki Osieckiej.
harmonogram egzaminów!
Nie daj się zaskoczyć ustnej maturze z języka polskiego 2015! Przykładowe pytania i odpowiedzi!
Sprawdź HARMONOGRAM !
Na maturze z polskiego przy ocenie wypracowań za najważniejsze, jak podaje CKE, uznaje się, :
- w interpretacji porównawczej: sformułowanie koncepcji porównywania
utworów i uzasadnienie tezy interpretacyjnej;
- w wypowiedzi argumentacyjnej: określenie problemu podjętego w tekście
i sformułowanie stanowiska wobec rozwiązania przyjętego przez autora tekstu.
Na maturze z polskiego za kryteria wspomagające, jak informuje CKE, uznaje się: zamysł kompozycyjny, poprawność rzeczową, spójność lokalną tekstu, styl, poprawność językową oraz poprawność zapisu.
Sprawdź HARMONOGRAM EGZAMINÓW!
Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2015" bez tajemnic.
Oficjalne wyniki matury z języka polskiego rozszerzonego będą ogłoszone dopiero w czerwcu, ale po każdym egzaminie maturalnym przykładoweodpowiedzi można sprawdzać w serwisie Edulandia.pl. Nasi eksperci rozwiążą arkusze maturalne zaraz po tym, jak znajdą się one na stronie CKE. Sprawdź HARMONOGRAM EGZAMINÓW!
Nie daj się zaskoczyć ustnej maturze z języka polskiego 2015! Przykładowe pytania i odpowiedzi!
Twórz z nami serwis Edulandia.pl Wypełnij ankietę!