Matura 2015 z biologii na poziomie rozszerzonym już jutro! Sprawdź arkusze, zadania i odpowiedzi z poprzednich lat

Matura 2015 trwa w najlepsze. Już jutro o godzinie 14.00 maturzyści zmierzą się z zadaniami z biologii na poziomie rozszerzonym. Matura z biologii rozszerzonej uważana jest za jedną z trudniejszych. Zanim napiszesz maturę, zobacz arkusze, zadania i odpowiedzi.

Matura 2015 z biologii na poziomie rozszerzonym. Jak będzie wyglądał egzamin?

Matura z biologii sprawdzać będzie wszystkie wiadomości, jakie powinien osiągnąć maturzysta do tego momentu edukacji. Od tego roku według nowych przepisów CKE maturę z biologii można zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Matura z rozszerzonej biologii potrwa 180 minut. W czasie egzaminu maturalnego będzie można korzystać z tablic wzorów (wspólnych dla biologii, fizyki i chemii) a także prostego kalkulatora.

Matura 2015, biologia rozszerzona: jakie rodzaje zadań będą?

Na maturze z rozszerzonej biologii pojawi się 25 zadań. Zadania te będą sprawdzały przede wszystkim umiejętności złożone, na które składają się np. objaśnianie przebiegu procesów i zjawisk oraz wskazanie zależności pomiędzy budową danego organizmu a jego środowiskiem życia. Trzeba będzie także wykazać kolejność wydarzeń w procesie biologicznym i związki między strukturą a funkcją na różnych poziomach organizacji życia.

Na maturze z biologii 2015 na poziomie rozszerzonym pojawią się też takie kwestie jak wykazywanie związku procesu ewolucji z obecnym życiem. Wymagana też będzie umiejętność dokładnej analizy eksperymentu (planowanie, przeprowadzanie, formułowanie hipotez i wniosków).

Na maturze z rozszerzonej biologii będą przeważały zadania otwarte i najczęściej trzeba będzie odpowiedzieć w oparciu o dany tekst źródłowy (fotografię, rysunek, diagram, etc.).

Matura 2015, rozszerzona biologia. Arkusze i zadania z poprzednich lat

Przed maturą z rozszerzonej biologii 2015 warto sprawdzić, jakie zadania pojawiały się w poprzednich latach. Zobacz arkusze i zadania:

embed
embed
embed

Matura 2015 z biologii na poziomie rozszerzonym: Gdzie szukać wyników?

Oficjalne wyniki matury z biologii będą znane dopiero w czerwcu, ale wcześniej przykładowe odpowiedzi do egzaminu z biologii będzie można zobaczyć w serwisie Edulandia.pl. Nasi eksperci rozwiążą zadania z biologii zaraz po tym, jak Centralna Komisja Edukacyjna opublikuje arkusz. Maturzysto, sprawdź, jak poszła ci matura z biologii 2015!

Więcej o: