Matura 2016 z niemieckiego: Przegląd najtrudniejszych kwestii z poziomu rozszerzonego

Matura 2016 już za kilka dni. Maturzyści mają obowiązek zdawać maturę z języka obcego na poziomie podstawowym. Niektórzy maturzyści planują jednak wybrać się na studia humanistyczne i podchodzą do matury na poziomie rozszerzonym. Nierzadko ich wybór pada na maturę z niemieckiego. Zapoznajmy się więc z najistotniejszymi kwestiami, które co roku sprawiają maturzystom trudności.

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .

Zobacz HARMONOGRAM!

Matura 2016 na poziomie rozszerzonym. Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z niemieckiego?

Według starej formuły matura z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym była podzielona na dwie części. Pierwsza część matury z niemieckiego sprawdzała stosowanie struktur leksykalno-gramatycznych oraz tworzenie dłuższej wypowiedzi pisemnej. Na jej rozwiązanie maturzyści mieli 120 minut.

Drugą część matury z niemieckiego rozpoczynało zadanie z zakresu rozumienia tekstu słuchanego. Po odsłuchaniu nagrań, maturzyści musieli się wykazać zrozumieniem tekstu pisanego. Rozpoznawanie struktur leksykalno-gramatycznych stanowiło ostatni zbiór zadań na maturze z języka niemieckiego. Ta część matury z trwała 70 minut.

Matura z niemieckiego w nowej formie sprawdza te same umiejętności, jednak wszystkie zadania wchodzą w skład jednego arkusza. Na jego rozwiązanie uczniowie mają 150 minut.

W tamtym roku arkusz egzaminacyjny z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym składał się z 29 zadań zamkniętych różnego rodzaju (wyboru wielokrotnego, zadań na dobieranie) oraz 9 zadań otwartych krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi.

Matura 2016 z języka niemieckiego: problemy i trudności

Najtrudniejsze dla maturzystów rocznika 2015 była część, sprawdzająca znajomość środków językowych (42% punktów). Na maturze z niemieckiego 2014 na poziomie rozszerzonym najwięcej punktów maturzyści stracili na kwestiach leksykalno-gramatycznych. Ze wszystkich zadań dotyczących tych kwestii, maturzyści uzyskali średnio 45 proc. punktów. Szczególnie trudne na maturze okazało się dokonywanie zmian stylu, czy formy danego tekstu. Poprawność językowa w wypowiedziach pisemnych na maturze z niemieckiego pozostawiała wiele do życzenia.

embed

fot. CKE

embed

fot. CKE

Matura 2016 z niemieckiego. Co uczniowie opanowali najlepiej?

Najwyższe wyniki maturzyści 2015 uzyskali za rozwiązanie zadań sprawdzających umiejętność rozumienia tekstów pisanych (74% punktów). Co ciekawe, na maturze z niemieckiego na poziomie rozszerzonym w 2014 roku, najwięcej punktów maturzyści uzyskali z zadań otwartych, wymagających stworzenia wypowiedzi pisemnej. Szczególnie dobrze maturzyści poradzili sobie z przekazywaniem treści i kompozycją tekstu.

Oprócz zadania 3.3., żaden z aspektów rozumienia ze słuchu nie sprawił na maturze z niemieckiego problemów. Selekcjonowanie informacji i określanie głównej myśli tekstu pisanego też zostało opanowane przez maturzystów w stopniu satysfakcjonującym.

embed

fot. CKE

Matura 2016. Odpowiedzi z niemieckiego

Na oficjalne wyniki matur 2016 będzie trzeba długo czekać. Dlatego eksperci Edulandia.pl rozwiążą je tuż po publikacji oficjalnych arkuszy, a każdy zaniepokojony maturzysta będzie mógł sprawdzić swój wynik.

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .

Zobacz HARMONOGRAM!

Więcej o: