Matura 2016. Najgorsze zadania z języka niemieckiego na poziomie podstawowym

Matura 2016 z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Większość maturzystów zdaje maturę z języka angielskiego, ale co roku spora grupa wybiera maturę z języka niemieckiego. Maturzyści pragnący otrzymać świadectwo dojrzałości muszą uzyskać z tego egzaminu min. 30 proc. punktów. Przyjrzyjmy się więc najtrudniejszym zadaniom egzaminacyjnym.

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .

Zobacz HARMONOGRAM!

Matura 2016 z języka niemieckiego. Krótki opis arkusza egzaminacyjnego

Arkusz egzaminacyjny z języka niemieckiego na poziomie podstawowym w 2015 roku składał się z 40 zadań zamkniętych różnego rodzaju oraz jednego zadania otwartego rozszerzonej odpowiedzi. Od tamtego roku maturzyści będą musieli napisać tylko jedną wypowiedź pisemną do 130 słów, pozostałe zadania na maturze z niemieckiego będą zaś miały charakter zamknięty i typu prawda/fałsz.

Zadania na maturze z niemieckiego sprawdzają rozumienie słuchanego i pisanego tekstu. Sprawdzają też umiejętności maturzystów z zakresu tworzenia wypowiedzi pisemnej.

Matura 2016 z niemieckiego. Zadania problematyczne i zaskakujące

Jednym z trudniejszych zadań w arkuszu z roku poprzedniego było polecenie, sprawdzające odmianę przydawki i rodzajnika określonego. Najgorzej poszły zadania rozumienia ze słuchu. Spośród zadań sprawdzających rozumienie czytanego tekstu, na maturze z niemieckiego najtrudniejsze okazały się zadania wymagające selekcji informacji. Określanie głównej myśli poszczególnych części tekstu też nie należało do łatwych zagadnień.

Każdego roku na maturze z niemieckiego najwięcej problemów sprawia zadanie wymagające stworzenia dłuższej wypowiedzi pisemnej. Szczególnie poprawne stosowanie środków leksykalno-gramatycznych jest dla uczniów skomplikowane. Jednak w tamtym roku to właśnie wypowiedź pisemna była jednym z najlepiej wykonanych zadań (80 proc. punktów).

embed

fot. CKE

Matura 2016. Najprostsze zadania na poziomie podstawowym

Oprócz wysokich wyników z konstruowania wypowiedzi pisemnej, maturzyści osiągnęli dobry poziom również w zadaniu 9, poruszającym obszar znajomości środków językowych. Uzyskiwanie i udzielanie wyjaśnień stanowi najprostszy element zadań otwartych na maturze z niemieckiego. Ponad 90 proc. maturzystów opanowało to zagadnienie. Zadanie 4, wymagające określenia głównej myśli tekstu pisanego, osiągnęło wysoki średni wynik 74 proc.

embed

fot. CKE

embed

fot. CKE

Matura 2016 z niemieckiego - arkusze, odpowiedzi, wyniki

Na oficjalne wyniki matur 2016 będzie trzeba długo czekać. Dlatego eksperci Edulandia.pl rozwiążą je tuż po publikacji oficjalnych arkuszy, a każdy zaniepokojony maturzysta będzie mógł sprawdzić swój wynik.

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .

Zobacz HARMONOGRAM!

Więcej o: