ARKUSZE, WOS I HISTORIA SPRAWDŹ, JAK CI POSZŁO OFICJALNE ARKUSZE >>
ODPOWIEDZI, WOS I HISTORIA SPRAWDŹ, JAK CI POSZŁO PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI >>
Chronologia powstania budowli (np. powstania piramid) i pytanie "Kto uchwala ustawy w Polsce?" - to zagadnienia, które pojawiły się w pierwszej części egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej.
Gimnazjaliści musieli również na podstawie wykresu określić poziom poparcia Polaków dla wprowadzenia euro. Zagadnienia dotyczyły też samorządów terytorialnych. Pojawiły się także zadania związane z pierwszą wojną światową i rozbiorami Polski - należało zaznaczyć granice Królestwa Polskiego w czasach rozbiorów. Trzeba też było dopasować wypowiedź królów Polski do właściwego władcy i odpowiedzieć na pytanie, jakie były symbole starożytnych igrzysk olimpijskich. Uczniowie ocenili polecenia WOS-u i historii jako trudne.
W tym roku gimnazjaliści trafili na drugą część "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dłuższą wypowiedzią okazało się opowiadanie o kimś, kto stał się sławny dzięki podróżom. Krótsza forma pisemna dotyczyła... celebrytów i odpowiedzi na pytanie, czy celebryta musi być osobą sławną.
Uczniowie do sali, w której pisali egzamin gimnazjalny, weszli trochę przed 9, oficjalną godziną rozpoczęcia pisania. Gimnazjaliści wchodzili do pomieszczenia w kolejności alfabetycznej. Po okazaniu legitymacji zdający mogli usiąść w ławkach, których numery wylosowali przy wejściu do sali, której nie wolno było uczniom opuszczać aż do zakończenia rozwiązywania egzaminu. Przewodniczący komisji zezwalał na wyjście ucznia jedynie w wyjątkowych przypadkach. Na rozwiązanie zadań z historii i WOS-u, które znalazły się w pierwszej części egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej, gimnazjaliści mieli 60 minut. Na uporanie się z arkuszem z języka polskiego uczniom będzie przysługiwało więcej czasu, bo aż półtorej godziny. Między obiema częściami egzaminu gimnazjalnego z przedmiotów humanistycznych uczniowie mieli chwilę przerwy. Niektórzy przeznaczyli ją na ostatnie powtórki przed egzaminem - czytanie streszczeń lektur i rozwiązań egzaminów gimnazjalnych z poprzednich lat. Część gimnazjalistów do samego końca liczyła na znalezienie przecieków z egzaminu gimnazjalnego i możliwość wcześniejszego poznania prawidłowych odpowiedzi do zadań z języka polskiego.
Przez ostatnie tygodnie prawie każdy trzecioklasista przeszukiwał internet, licząc na możliwość wcześniejszego zapoznania się z zadaniami z egzaminu gimnazjalnego 2015 w części humanistycznej lub matematyczno-przyrodniczej. Na wielu stronach pisali oszuści, którzy rzekomo wykradli arkusze egzaminacyjne lub włamali się na serwery Centralnej Komisji Edukacyjnej. Poza odpowiedziami do dzisiejszego egzaminu uczniowie szukali też wskazówek dotyczących tego, którą z lektur szkolnych należy koniecznie powtórzyć. Wśród najczęściej typowanych znalazły się: "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, "Dziady" Adama Mickiewicza oraz "Zemsta" Aleksandra Fredy.
Egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat. Poćwicz przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym. Sprawdź, jakich błędów się wystrzegać. Zbiór testów gimnazjalnych >>
Egzamin gimnazjalny potrwa jeszcze dwa dni - jutro gimnazjaliści zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą, na którą składa się arkusz z zadaniami z matematyki oraz arkusz z zadaniami sprawdzającymi wiedzę uczniów z zakresu przedmiotów przyrodniczych, czyli chemii, biologii, fizyki i geografii. Na rozwiązanie poleceń z matematyki uczniowie będą mieć 90 minut, natomiast na udzielenie odpowiedzi na pytania o przedmioty przyrodnicze - tylko godzinę. Pojutrze natomiast odbędzie się egzamin gimnazjalny z języków obcych.
Eksperci Edulandii.pl rozwiązują zadania z egzaminu gimnazjalnego od razu po tym, jak CKE publikuje arkusze egzaminacyjne. Prawdopodobnie przykładowe odpowiedzi do egzaminu gimnazjalnego będą pojawiać się na stronie Edulandia.pl każdego dnia po egzaminie około godz. 13.