Lektura na egzaminie gimnazjalnym to "Dziady"! Znamy też pytania z historii i WOS-u!

Egzamin gimnazjalny nie był taki trudny - mówią zapytani przez nas uczniowie po części humanistycznej testu. A o co byli pytani gimnazjaliści? M.in. o to, kto uchwala w Polsce ustawy i jak wyglądały granice Królestwa Polskiego. A na języku polskim - o "Dziady" Mickiewicza. Mamy pierwsze pytania z egzaminu!

ARKUSZE, WOS I HISTORIA SPRAWDŹ, JAK CI POSZŁO OFICJALNE ARKUSZE >>

ODPOWIEDZI, WOS I HISTORIA SPRAWDŹ, JAK CI POSZŁO PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI >>

Trudny WOS i historia na egzaminie gimnazjalnym 2015. Piramidy, rozbiory i euro

Chronologia powstania budowli (np. powstania piramid) i pytanie "Kto uchwala ustawy w Polsce?" - to zagadnienia, które pojawiły się w pierwszej części egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej.

Gimnazjaliści musieli również na podstawie wykresu określić poziom poparcia Polaków dla wprowadzenia euro. Zagadnienia dotyczyły też samorządów terytorialnych. Pojawiły się także zadania związane z pierwszą wojną światową i rozbiorami Polski - należało zaznaczyć granice Królestwa Polskiego w czasach rozbiorów. Trzeba też było dopasować wypowiedź królów Polski do właściwego władcy i odpowiedzieć na pytanie, jakie były symbole starożytnych igrzysk olimpijskich. Uczniowie ocenili polecenia WOS-u i historii jako trudne.

A na polskim jednak "Dziady"!

W tym roku gimnazjaliści trafili na drugą część "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dłuższą wypowiedzią okazało się opowiadanie o kimś, kto stał się sławny dzięki podróżom. Krótsza forma pisemna dotyczyła... celebrytów i odpowiedzi na pytanie, czy celebryta musi być osobą sławną.

Jak przebiegał pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego 2015? Dziś pisano część humanistyczną

Uczniowie do sali, w której pisali egzamin gimnazjalny, weszli trochę przed 9, oficjalną godziną rozpoczęcia pisania. Gimnazjaliści wchodzili do pomieszczenia w kolejności alfabetycznej. Po okazaniu legitymacji zdający mogli usiąść w ławkach, których numery wylosowali przy wejściu do sali, której nie wolno było uczniom opuszczać aż do zakończenia rozwiązywania egzaminu. Przewodniczący komisji zezwalał na wyjście ucznia jedynie w wyjątkowych przypadkach. Na rozwiązanie zadań z historii i WOS-u, które znalazły się w pierwszej części egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej, gimnazjaliści mieli 60 minut. Na uporanie się z arkuszem z języka polskiego uczniom będzie przysługiwało więcej czasu, bo aż półtorej godziny. Między obiema częściami egzaminu gimnazjalnego z przedmiotów humanistycznych uczniowie mieli chwilę przerwy. Niektórzy przeznaczyli ją na ostatnie powtórki przed egzaminem - czytanie streszczeń lektur i rozwiązań egzaminów gimnazjalnych z poprzednich lat. Część gimnazjalistów do samego końca liczyła na znalezienie przecieków z egzaminu gimnazjalnego i możliwość wcześniejszego poznania prawidłowych odpowiedzi do zadań z języka polskiego.

Zobacz wideo

Arkusz z języka polskiego na egzaminie gimnazjalnym 2015

Przez ostatnie tygodnie prawie każdy trzecioklasista przeszukiwał internet, licząc na możliwość wcześniejszego zapoznania się z zadaniami z egzaminu gimnazjalnego 2015 w części humanistycznej lub matematyczno-przyrodniczej. Na wielu stronach pisali oszuści, którzy rzekomo wykradli arkusze egzaminacyjne lub włamali się na serwery Centralnej Komisji Edukacyjnej. Poza odpowiedziami do dzisiejszego egzaminu uczniowie szukali też wskazówek dotyczących tego, którą z lektur szkolnych należy koniecznie powtórzyć. Wśród najczęściej typowanych znalazły się: "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, "Dziady" Adama Mickiewicza oraz "Zemsta" Aleksandra Fredy.

Egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat. Poćwicz przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym. Sprawdź, jakich błędów się wystrzegać. Zbiór testów gimnazjalnych >>

Egzamin gimnazjalny 2015 potrwa jeszcze dwa dni!

Egzamin gimnazjalny potrwa jeszcze dwa dni - jutro gimnazjaliści zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą, na którą składa się arkusz z zadaniami z matematyki oraz arkusz z zadaniami sprawdzającymi wiedzę uczniów z zakresu przedmiotów przyrodniczych, czyli chemii, biologii, fizyki i geografii. Na rozwiązanie poleceń z matematyki uczniowie będą mieć 90 minut, natomiast na udzielenie odpowiedzi na pytania o przedmioty przyrodnicze - tylko godzinę. Pojutrze natomiast odbędzie się egzamin gimnazjalny z języków obcych.

Sprawdź wyniki egzaminu gimnazjalnego we wszystkich trzech częściach - humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języków obcych! Czy dostaniesz się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej?

Eksperci Edulandii.pl rozwiązują zadania z egzaminu gimnazjalnego od razu po tym, jak CKE publikuje arkusze egzaminacyjne. Prawdopodobnie przykładowe odpowiedzi do egzaminu gimnazjalnego będą pojawiać się na stronie Edulandia.pl każdego dnia po egzaminie około godz. 13.

Sądzę, że z egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej otrzymam...
Więcej o: