Egzamin gimnazjalny 2015: uczniowie właśnie piszą część humanistyczną. Z jakimi pytaniami się zmagają?

Punktualnie o godzinie 9:00 w całym kraju 360 tys. gimnazjalistów zasiadło do rozwiązywania egzaminu gimnazjalnego. Przed nimi trzy dni zmagań, dziś test z języka polskiego, historii i WOS-u. A już ok. 13.00 na stronie głównej Gazeta.pl i w serwisie Edulandia - arkusze i odpowiedzi podane przez naszych ekspertów.

Egzamin gimnazjalny ma w ogóle sens? Mówił o tym Gazeta.pl Krzysztof Konarzewski , były szef CKE - czytaj komentarz >>>

- Egzamin gimnazjalny nie ma sensu mówiła Gazeta.pl Aleksandra Pezda , dziennikarka zajmująca się edukacją.

Zobacz wideo

Egzamin gimnazjalny 2015. Część humanistyczna już trwa

W pierwszej części testu gimnazjalnego uczniowie rozwiązują zadania z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Na rozwiązanie arkusza z dwóch pierwszych przedmiotów mają 60 minut. Na napisanie części z języka polskiego nieco więcej, bo 90 minut.

Egzamin gimnazjalny z historii i z WOS-u sprawdzi wiedzę gimnazjalistów poprzez zadania polegające na analizie i interpretacji informacji przedstawionych w dokumentach historycznych, na mapkach czy na wykresach. W tej części egzaminu gimnazjalnego zdający będą musieli wykazać się znajomością podstawowych faktów z historii Polski i historii powszechnej.

Najwięcej punktów w arkuszu z języka polskiego gimnazjaliści mogą zdobyć tworząc dłuższą wypowiedź pisemną. Ale egzamin gimnazjalny w części humanistycznej sprawdzi też ich znajomość lektur obowiązkowych. Jakie lektury mogą pojawić się na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym?

Egzamin gimnazjalny i lektury: na co uczniowie trafią w tym roku?

Wśród lektur, które do tej pory pojawiały się w części humanistycznej na teście gimnazjalnym, najczęstszymi tytułami były "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, "Zemsta" Aleksandra Fredry czy "Dziady" Adama Mickiewicza. Tworząc arkusze egzaminacyjne CKE chętnie odwoływała się też do "Fraszek" lub "Trenów" Jana Kochanowskiego czy do Biblii.

W kolejnych dniach gimnazjaliści napiszą część matematyczno-przyrodniczą (środa) i część językową (czwartek).

Gimnazjalipsa! Egzamin gimnazjalny to koniec świata? Ratuj się na Facebooku! Polub nasz fanpage , na którym aż roi się od gimnazjalnych testów, plotek i porad, jak go przetrwać.

Test gimnazjalny, część przyrodnicza. Z czym gimnazjaliści sobie radzą, a z czym nie?

Jutro na rozwiązanie egzaminu gimnazjalnego z przedmiotów przyrodniczych, czyli z biologii, chemii, fizyki i geografii, gimnazjaliści będą mieli godzinę. Spośród zeszłorocznych zadań najwięcej kłopotów przysporzyły te polegające na poprawnym zapisaniu równań reakcji chemicznych i polecenia dotyczące doświadczeń.

Gimnazjaliści poradzili sobie natomiast z zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę z takich zagadnień, jak dziedziczenie grup krwi, odczytywanie z układu okresowego informacji o pierwiastkach czy rozpoznanie wykresów zależności drogi i prędkości od czasu.

Egzamin gimnazjalny 2015 z matematyki. Z jakimi zadaniami zmierzą się zdający?

Gimnazjaliści będą mieli 90 minut, aby rozwiązać arkusz z zadaniami z matematyki. Zeszłoroczny blok matematyczny zawierał 23 zadania, w tym trzy otwarte. Egzamin gimnazjalny z matematyki sprawdzi wiedzę uczniów m.in. z zakresu arytmetyki, geometrii, umiejętności szacowania czy algebry. W tej części testu gimnazjalnego uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnościami analizy problemu czy prezentowania argumentacji matematycznej.

Gimnazjalipsa! Egzamin gimnazjalny to koniec świata? Ratuj się na Facebooku! Polub nasz fanpage , na którym aż roi się od gimnazjalnych testów, plotek i porad, jak go przetrwać.

Egzamin gimnazjalny z języków obcych. Angielski wciąż najpopularniejszy

Ostatnią częścią egzaminu gimnazjalnego będzie czwartkowy test z języka obcego nowożytnego. Gimnazjaliści mają do wyboru angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski i rosyjski. Już teraz jednak wiadomo, że najwięcej uczniów będzie rozwiązywać zadania z angielskiego - przystąpienie do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym zadeklarowało 85 proc. gimnazjalistów. 80 proc. będzie rozwiązywać arkusz z angielskiego również na poziomie rozszerzonym.

Na rozwiązanie egzaminu językowego na poziomie podstawowym gimnazjaliści będą mieli 60 minut. Tyle samo dostaną na napisanie poziomu rozszerzonego. Test z języka obcego na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej.

ODPOWIEDZI I ARKUSZE tuż po egzaminie gimnazjalnym na Gazeta.pl

Oficjalne wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 zostaną ogłoszone w czerwcu. Arkusze z zadaniami na egzamin gimnazjalny 2015 z kolejnych dni będzie publikować codziennie na swojej stronie internetowej CKE oraz okręgowe komisje egzaminacyjne.

Wcześniej jednak gimnazjaliści będą mogli sprawdzić odpowiedzi w serwisie Edulandia.pl i oszacować ilości zdobytych punktów. Eksperci Edulandii.pl zaczną rozwiązywać arkusze egzaminu gimnazjalnego zaraz po tym, gdy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje ich treść. Przykładowe odpowiedzi do egzaminu gimnazjalnego będą dostępne w serwisie Edulandia.pl każdego dnia po egzaminie około godz. 13.00 .

Gimnazjaliści mogą też cały czas dyskutować o swoich wrażeniach przed i po egzaminie gimnazjalnym na dedykowanym dla nich fanpage'u na Facebooku.

Gimnazjalipsa! Egzamin gimnazjalny to koniec świata? Ratuj się na Facebooku! Polub nasz fanpage , na którym aż roi się od gimnazjalnych testów, plotek i porad, jak go przetrwać.

Zobacz wideo

Sprawdź e-czasopismo "Victor Gimnazjalista" pełne materiałów edukacyjnych i ciekawych tematów związanych ze szkołą >>

Sądzę, że z egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej otrzymam...
Więcej o: