Zupki chińskie, kebab i "enerdżajzery" - mity o studenckim odżywianiu

Stereotyp związany ze studenckim odżywianiem utarł się tak mocno, jak ten o blondynkach. Rzekomo student to ktoś, kto je z maminych słoików, a jeżeli coś gotuje, to jest to zupka chińska. Oprócz tego pije hektolitry kawy i napojów energetycznych. Są jednak wyjątki od tej reguły.

Nawyki wyssane z mlekiem matki

Stereotypy nie biorą się z niczego, a złe nawyki żywieniowe sięgają wczesnego dzieciństwa. - Niezdrowe nawyki żywieniowe nie biorą się z dnia na dzień. Zazwyczaj rozwijane są już od wczesnego dzieciństwa ze względu na fakt, że "słoiczkowe" jedzenie dla niemowląt jest szybkie i proste w przygotowaniu - mówi dietetyk Agnieszka Dudkowska. - Z przerażeniem patrzę na sklepowe półki i ogłupiające reklamy sugerujące, że jogurt "owocowy" traktowany jest jako zdrowa przekąska, a płatki z syropem fruktozowym reklamowane są jako pełnowartościowe śniadanie. Myślę, że sięganie po tak mocno przetworzoną żywność jest spowodowane wygodnictwem, zasłanianiem się brakiem czasu, a także brakiem odpowiedniej i skutecznej edukacji w zakresie zdrowego żywienia - dodaje.

Studenci nie dbają i nie chcą dbać o to, co jedzą

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że studenci nie dbają o odpowiednią dietę. Ci mieszkający z rodzicami rzeczywiście odżywiają się prawidłowo. Natomiast ci, którzy mieszkają sami, przestają jeść regularnie, oszukują głód i zapychają się wysokokalorycznymi przekąskami. Oprócz tego w życiu studenta królują tzw. fast foody i słodycze. - W swojej pracy miałam kilku studentów, którzy zgłosili się do mnie jako specjalisty. Bardzo chętnie dzieliłam się z nimi swoją wiedzą, jednak z tego, co zauważyłam, nie byli aż tak chętni do wprowadzania zaproponowanych zmian. Odpowiednia dieta wymaga dyscypliny i zaangażowania, które zniechęcają studentów i ci wolą o dietę po prostu nie dbać - opowiada dietetyk.

Student też potrafi gotować - mimo wszystko

Niektórzy studenci widzą to zupełnie inaczej. Badania pokazują jedno, a stereotyp krzywdzi część, która zwraca uwagę na to, co je. Na różnych platformach społecznościowych można znaleźć inicjatywy, które pokazują, że studia wcale nie kolidują z tym, żeby dbać o dietę.

"Student też potrafi gotować" to projekt, który oparty jest głównie o media społecznościowe. Jedzenie tutaj jest motywem przewodnim. Szybko, prosto, tanio i smacznie - autor pokazuje, że to wcale nie wymaga dużego wysiłku, a wpływ na zaniedbywanie diety to po prostu studenckie lenistwo. - Uważam, że warto spoglądać na to, co jemy, ponieważ ma to duże znaczenie jeżeli chodzi o nasze funkcjonowanie, a stereotyp jaki utarł się w postaci tego, że zdrowe jedzenie jest drogie albo czasochłonne w przygotowaniu jest błędny. Poza tym sama zdecydowałam się na zmiany odstawiając te produkty spożywcze, które nie sprzyjały mojemu organizmowi. Śmiało mogę powiedzieć, że wszystko jest kwestią dobrej organizacji - tłumaczy studentka prawa Maja Kryzińska.

Zrób jedzenie z tego, co masz w lodówce - inspiruj się, działaj i wdrażaj

Naprzeciw pomysłowi przygotowania obiadu z tego, co aktualnie znajduje się w lodówce wychodzi strona cooks.pl. Serwis swoim użytkownikom sugeruje przygotowanie jedzenia na bazie wybranych produktów. Oprócz tego można tworzyć własne przepisy, wyszukiwać inne i dodawać do ulubionych. Strona jest swoistego rodzaju inspiracją i pomocą w przypadku braku pomysłu na posiłek w ciągu dnia. Inspiracji można szukać także w mediach społecznościowych. Najintensywniej w kwestii kulinarnej aktywują się użytkownicy Instagramu. To tam pojawia się spora dawka zdjęć potraw, które przygotowywane są przez ludzi z całego świata. Użytkownicy dzielą się swoimi kulinarnymi eksperymentami i udowadniają, że gotowanie nie musi być nudne, wręcz przeciwnie - może stać się hobby.

Zatankuj maszynę - zjedz śniadanie i stań na nogi

Nie ma nic odkrywczego w tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Takie informacje można znaleźć niemal wszędzie. Jednak ze śniadania wciąż rezygnuje spora grupa studentów, którzy wolą dłużej pospać. - Faktycznie, śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Wyobraźmy sobie samochód bez paliwa, od którego oczekujemy pełnej sprawności. Po całonocnym "poście", gdy glikogen zazwyczaj jest bliski wyczerpaniu, powinniśmy dostarczyć organizmowi to, co pomoże nam stanąć na nogi i podkręcić metabolizm. Wiele osób rano nie ma apetytu, ale zwykle spowodowane jest to przez późne zasypianie i wieczorne uczty. W takim przypadku dobrze sprawdzają się koktajle z owoców, płatków owsianych i nasion. - podkreśla dietetyk Agnieszka Dudkowska.

Śniadanie młodych bogów

Wszyscy szukają usprawiedliwienia na poranne lenistwo tłumacząc, że zrobienie śniadania wymaga dużo czasu. Zapominamy jednak, że przygotowanie porannego posiłku pochłania maksymalnie 5 minut. Nie wiesz, co zjeść na śniadanie? Specjaliści najczęściej wskazują owsiankę, która jest prosta w przygotowaniu. - Owsianka nazywana jest królewskim śniadaniem i również przychylam się do tego określenia. Płatki owsiane są sycące, tanie i mają udowodnione działanie w walce z wysokim poziomem cholesterolu. Ponadto możemy z nich komponować mnóstwo propozycji śniadaniowych. Wystarczy dodać owoce, jogurt naturalny, serek wiejski, nasiona lub orzechy. Mamy szerokie pole do manewru. Możemy tworzyć pożywne śniadanie, obfitujące niemal we wszystkie składniki odżywcze - wskazuje Dudkowska.

Sesja zdana na 5+

Właściwie zbilansowana dieta ma wpływ na to, że nasz organizm prawidłowo funkcjonuje. Oprócz tego odpowiednio dobrana dieta wpływa również na mózg. A to niewątpliwie ważne jest dla studentów, którzy sporo czasu poświęcają na naukę w ciągu roku akademickiego. Dietetyk podkreśla, że tak naprawdę odpowiednia dieta ma wpływ na to, jak funkcjonujemy każdego dnia. Specjalistka obstaje przy twierdzeniu, że całe życie powinno opierać się na zdrowym odżywianiu. Tłumaczy także, że student, który dba o to, co nakłada na talerz z pewnością będzie się efektywniej uczył. Dudkowska nadmienia, że przed intensywnym okresem nauki warto zadbać przede wszystkim o dobre źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się np. w pestkach dyni, orzechach i rybach.

Więcej o: