Tylko Dla Dziewczyn - kolejna edycja Ogólnopolskiego Dnia Otwartego na uczelniach technicznych

Już w czwartek 23 kwietnia po raz ósmy politechniki w całym kraju otworzą swoje podwoje tylko dla kobiet. To akcja zachęcająca dziewczyny do podejmowania studiów inżynierskich i aplikowania na kierunki ścisłe.

Mężczyznom wstęp wzbroniony

Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn jest punktem kulminacyjnym akcji "Dziewczyny na politechniki!". Tego dnia studentki, absolwentki, a także kobiety z kadr naukowych uczelni technicznych spotkają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Dziewczyny będą mogły zwiedzić laboratoria, wezmą udział w warsztatach, wykładach, grach i pokazach.

Gry miejskie, roboty i kosmetyki

Uczelnie techniczne będą zachęcać dziewczyny do studiowania w ich murach poprzez różne przygotowane atrakcje. Politechnika Częstochowska zaplanowała pokaz łazika marsjańskiego. Na Politechnice Białostockiej uczestniczki wezmą udział grze terenowej "Jasne, że Politechnika!". Na Politechnice Łódzkiej dziewczyny własnoręcznie przygotują eko-kosmetyki. Uczestniczki Dnia Otwartego na Politechnice Opolskiej będą obserwować walki i wyścigi robotów. Politechnika Świętokrzyska zaprasza na pokazy projektowania 3D oraz łazika marsjańskiego. Politechnika Warszawska szykuje specjalne stoisko fotograficzne oraz losowanie nagród niespodzianek. Na Politechnice Gdańskiej będzie można wziąć udział w zabawie strzelania laserem, a także dowiedzieć się, w jaki sposób powstają implanty. Politechnika Poznańska organizuje konkursy lotnicze, w których nagrodą będzie lot z Mistrzynią Polski w akrobacji szybowcowej. Na Politechnice Wrocławskiej dziewczyny wezmą udział w grze miejskiej "Innowacja jest Kobietą!".

Ale atrakcji czeka znacznie więcej! Jak co roku Dniu Otwartemu towarzyszy szereg innych imprez.

Dziewczyny pobiegną w kasku

11, 17 i 23 kwietnia w sześciu miastach Polski odbędzie się kolejna edycja Biegu w Kasku.

W tym nietypowym mini maratonie uczestniczki mają przebiec cały dystans nie tracąc z głowy kultowego kasku akcji "Dziewczyny na politechniki!". Bieg w Kasku organizowany jest przez Akademicki Związek Sportowy, współorganizuje go sześć politechnik: Częstochowska, Łódzka, Opolska, Poznańska, Świętokrzyska i Warszawska.

Więcej informacji na stronie www.biegwkasku.pl .

"But first let me take a selfie"

W tym roku - premierowo - uczestniczki Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn będą mogły wziąć udział w konkursie Wielka Bitwa na Selfie - bitwie na zdjęcia, w której będzie można wygrać wspaniałe nagrody.

Wystarczy zarejestrować się na Dzień Otwarty na wybranej uczelni, zaznaczyć chęć wzięcia udziału w konkursie, a potem w trakcie wydarzenia robić sobie zdjęcia selfie ze studentkami i profesorami uczelni oraz w charakterystycznych miejscach na terenie kampusu. Zdjęcia należy umieszczać na profilu w serwisie Facebook. Za każde zdjęcie zdobywa się punkty.

W nagrodę: zdjęcie zwyciężczyni konkursu znajdzie się na okładce wakacyjnego wydania magazynu "Perspektywy", w numerze ukaże się także ekskluzywny reportaż o szkole zwyciężczyni, cała klasa będzie mogła wybrać się wraz z nią na specjalną wycieczkę - Vip-Tour po wybranej politechnice, zwyciężczyni konkursu u otrzyma tablet.

Na Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn wymagana jest rejestracja online .

Sprawdź terminy Dnia Otwartego w swojej okolicy

Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn odbędzie się 23 kwietnia.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaplanowano go na 17 kwietnia, w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych - 16 kwietnia, na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - 21 kwietnia, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - 18 kwietnia, a na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - 20 kwietnia.

Akcja "Dziewczyny na politechniki!" to wspólny projekt Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Jej celem jest zachęcenie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów inżynierskich. Akcja ma przełamać stereotypy mówiące o tym, że nauki techniczne są trudne, żmudne i "brudne", wymagające tężyzny fizycznej i ponadprzeciętnej odporności psychicznej. Walczy też ze stereotypowym podziałem zawodów na "męskie" i "żeńskie". Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Innowacje potrzebują kobiet!"

Więcej o: