Prawo Agaty kontra Ally McBeal - Debata Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego

Już 16 kwietnia 2015 roku o godz. 18:00 odbędzie się debata Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego pt. ?Prawo Agaty kontra Ally McBeal - czyli wymiar sprawiedliwości po polsku?. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do auli Starej Biblioteki UW na terenie kampusu centralnego (Krakowskie Przedmieście 24/26).

Jak zawsze na pytania odpowiadać będą nasi goście. Tym razem do debaty zasiądzie aż czworo ekspertów z zakresu prawa, specjalistów z wieloletnim doświadczeniem: byli Ministrowie Sprawiedliwości Barbara Piwnik, sędzia z 30-letnim doświadczeniem w orzecznictwie karnym, i adwokat Zbigniew Ćwiąkalski, a także specjalista w zakresie kryminalistyki i prawa amerykańskiego prof. Piotr Girdwoyń oraz adwokat, obrońca w wielu słynnych procesach, Jacek Kondracki. Pojawią się także przedstawiciele świata mediów: odtwórczyni tytułowej roli w serialu "Prawo Agaty" Agnieszka Dygant oraz redaktor programów informacyjnych, prezenter i były dyplomata Jarosław Gugała.

Ekspertów z dziedziny prawa zapytamy o ich ocenę kondycji polskiego prawa oraz o planowane zmiany w procesie karnym. Czy ich codzienne obserwacje i wieloletnie doświadczenie potwierdzają, że reforma procesu karnego jest konieczna? Czy amerykański model orzecznictwa, w którym rola sędziego sprowadza się do wysłuchania stron i wydania wyroku, jest skuteczny? Postaramy się zestawić opinie adwokatów i sędziów.

Z kolei z Agnieszką Dygant oraz Jarosławem Gugałą porozmawiamy o wizerunku prawników w mediach. Skonfrontujemy ich opinie z doświadczeniem pozostałych gości, próbując uzyskać odpowiedź na pytanie, czy świat bohaterów seriali i filmów o prawnikach przypomina prawniczą codzienność? Czy popularyzacja prawa w takiej formie ma pozytywny wpływ na wiedzę i wyobrażenia o prawnikach przeciętnego Kowalskiego?

Przewidywany czas trwania debaty to 1,5 h moderowanej dyskusji oraz 0,5 h rozmowy z publicznością. W sprawach związanych z debatą zapraszamy do kontaktu z Panem Kamilem Iwandowskim, tel. 22 55 21 574, kom. 604 186 885, mail: kamil.iwandowski@uo.uw.edu.pl . Informacje znajdziecie także pod adresem www.uo.uw.edu.pl/debata .