Pięć elementów efektywnej nauki języka obcego

Masz problemy z nauką języka obcego i wciąż nie możesz znaleźć sposobu na skuteczną naukę? Oto kilka najistotniejszych zasad, które powinny zadecydować o twoim sukcesie.

Motywacja motywacją pogania

Bez motywacji nie będzie efektów. Na pierwszym miejscu trzeba pozytywnie nastawić się na przyswajanie wiedzy. Motywacja jest pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który wpływa na skuteczność nauki języka obcego. John Schumann, profesor University of California, wyróżnia dwa rodzaje motywacji. Po pierwsze motywacja integrująca, odpowiadająca za uczenia się języka, aby móc opisać zjawiska i porozumieć się z ludźmi. Najczęściej taka motywacja kieruje małymi dziećmi, które poznają język ojczysty. Wobec tego podziału istnieje także druga motywacja, zwana inaczej instrumentalną. Jest ona obecna wtedy, gdy uczymy się języka obcego dla uzyskania konkretnego celu. Cel ten zazwyczaj związany jest z uzyskaniem pozytywnej oceny, bądź znalezieniem dobrej pracy.

Odpowiednia metoda

Drugim elementem, który wpływa na efektywność nauki, to metoda. Kiedy po dłuższym czasie nie widzisz efektów w posługiwaniu się językiem obcym - czas to zmienić i znaleźć lepszą metodę. Każdy człowiek jest inaczej uwarunkowany i każdy ma swoje indywidualne podejście do nauki. Wybór jest ogromny. Istnieją kursy online i offline. Można wypożyczyć książki i ściągnąć aplikacje na komórki. Obejrzenie filmu czy słuchanie zagranicznych piosenek też mogą okazać się trafionym sposobem.

Cel drogowskazem na drodze

Warto określić konkretne cele. Cel pozwoli ci na zbudowanie drogi, którą się podąża. Istotne jest również to, żeby postawić przed sobą wyzwania możliwe do wykonania. Kerstin Hammes z Fluent Language Blog podkreśla, żeby nie zwracać uwagi przede wszystkim na płynność języka. Należy pamiętać o tym, że nauka jest procesem długotrwałym. Przez całe życie uczymy się, wzbogacając swoje słownictwo - z czasem przychodzi płynność.

Intensywność to synonim efektywnej nauki

Trzeba pamiętać o tym, że wyznaczone cele należy rozłożyć w czasie. Nie warto obładowywać się nadmiarem słówek i zasad gramatycznych, które w późniejszym czasie mogą okazać się całkowicie nieskuteczne. W intensywności najważniejsza jest sumienna nauka, która z czasem da widoczne (a raczej słyszalne) efekty.

Zanurzaj i wyławiaj

Nauka języka obcego wymaga dużego zaangażowania. Pobieżność nigdy nie przyniesie efektów, dlatego warto 'zanurzyć' się w język i 'wyławiać' najpotrzebniejszą wiedzę. Po prostu bez 'zanurzenia' daleko się 'nie popłynie'. Oprócz tego opłaca się stworzyć atrakcyjne sposoby nauki, które wpłyną na efektywność i przyjemność w przyswajaniu wiedzy.

Ważne również, żeby nie zwariować na punkcie nauki. - Czasami trzeba też przestać fiksować się na nauce i po prostu używać języka, skupiając się na zupełnie innych czynnościach. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są kursy wyjazdowe połączone np. z lekcjami tanga, zajęciami z produkcji filmowej czy projektowaniem mody - mówi Aleksandra Kozera, doradca edukacyjny z Elab Education Laboratory

Więcej o: