Nominacja dla filmu w reżyserii Damiena Chazelle'a okazała się niemałym zaskoczeniem. Oscarowy obraz opowiada o młodym perkusiście, który pragnie dołączyć do grona najwybitniejszych muzyków jazzowych. Jak podkreślają krytycy, równoprawnym bohaterem filmu jest sama muzyka. Oprócz nagrody za najlepszy film, na Oscara może liczyć także odtwórca roli drugoplanowej - J.K. Simmons.
Niezwykłe losy Stephena Hawkinga musiały prędzej czy później posłużyć za scenariusz do oscarowego filmu. W rolę genialnego sparaliżowanego fizyka wcielił się Eddie Redmayne, a wielu krytyków już uznało, że jego kreacja jest na miarę tegorocznego Oscara. Film może też zostać nagrodzony przez Akademię za scenariusz i muzykę. Na statuetkę liczy również filmowa żona Hawkinga - Felicity Jones.
Najnowszy film Wesa Andersona okazał się czarnym koniem w oscarowym wyścigu - obraz zdobył w sumie 9 nominacji Akademii (w kategoriach najlepszego filmu, reżysera, scenariusza, zdjęć, muzyki, kostiumów, charakteryzacji, scenografii i montażu). Ta pieczołowicie opowiedziana opowieść to tęsknota za dawnym światem i minioną świetnością jej bohaterów i tytułowego hotelu. Film może też pochwalić się plejadą gwiazd, m.in. Ralphem Fiennesem, Tildą Swinton, Adrienem Brodym czy Willemem Dafoe.
Film Alejandro Inarritu to jeden z najpoważniejszych kandydatów do Oscara (znów 9 nominacji). Opowiada o tragikomicznych losach aktora, który niegdyś zyskał sławę jako bohater filmów o superbohaterze, a teraz próbuje wystawić na Broadwayu sztukę we własnej adaptacji i reżyserii, z sobą samym w roli głównej. Krytycy przewidują, że złota statuetka powędruje w ręce Michaela Keatona za jego autoironiczną kreację.
Historia matematycznego geniusza Alana Turinga ożywiła w Polsce dyskusję o niedocenionym wkładzie Polaków w złamanie kodu Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Film skupia się głównie na postaci Turinga (nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch) i jego zespołu, którego dokonania przyspieszyły koniec II wojny światowej.
Tytułowa Selma to miasto w amerykańskim stanie Alabama. Film przedstawia kulisy i przebieg marszy aktywistów właśnie z Selmy do Montgomery w celu wzniesienia równouprawnienia, latem 1965 roku. Główną postacią w tym oscarowym obrazie jest walczący o prawa wyborcze dla Afroamerykanów Martin Luther King (w tej rolii David Oyelowo). Film ma też szansę na uznanie Akademii za najlepszą piosenkę.
Takiego filmu w Hollywood chyba jeszcze nie było. W kręconym przez kilkanaście lat rodzinnym obrazie obsada dorastała i dojrzewała przed kamerą. Boyhood może zostać najlepszym filmem, ma też godne Oscara reżyserię, scenariusz i montaż. Akademia doceniła też odtwórców głównych ról - Ethana Hawke i Patricię Arquette.
Film w reżyserii mistrza Clinta Eastwooda to historia Chrisa Kyle'a (Bradley Cooper - nominacja do Oscara), strzelca, który na misji w Iraku swoją precyzją chroni towarzyszy broni. Jak godzi służbę ojczyźnie z życiem rodzinnym? Okazuje się, że nawet po skończonej misji wojna zostaje w psychice żołnierza. Obraz otrzymał 6 nominacji od Akademii.