Moje studia i moja przyszłość

Studia to czas, gdzie nieodłącznym elementem jest zdobywanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania przyszłego zawodu. Co za tym idzie, wybór powinien być przemyślany i zgodny z zainteresowaniami. Wówczas studenci mają przed sobą duże wyzwanie na następne lata.

Przypadkowe studia

Jak się okazuje, czasami przypadek decyduje o tym, co się studiuje. - Na studia trafiłam przez przypadek. Spośród tych, na które się dostałam, wybrałam najbardziej atrakcyjne - mówi studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej Gosia Kulik. - Jeśli miałabym okazję, to pewnie bym zmieniła kierunek studiów. Studiuję dziennikarstwo ściśle powiązane z reklamą i promocją. Głównie tę dziedzinę uznaję za słuszną. Zdecydowanie uważam, że studia techniczne dają więcej możliwości na rynku pracy. Jako studentka trzeciego roku wprowadziłabym zdecydowanie więcej praktyki, która zanikła gdzieś pośród natłoku wiedzy teoretycznej, często nieprzydatnej w zawodzie - dodaje Gosia.

Studiuję z pasją

W gąszczu wymagań rekrutacyjnych i dużej ilości kierunków, warto przemyśleć swój wybór. Od kilku lat dochodzi do zmian związanych z popularnością studiów humanistycznych i technicznych. Dziś to właśnie techniczne są najbardziej oblegane, a od trzech lat prym wśród popularnych kierunków wiedzie informatyka. Przed pójściem na studia należy zadać sobie zasadnicze pytanie: Czy rzeczywiście taka profesja zapewni mi przejrzystą ścieżkę zawodową i w jakim stopniu jest to powiązane z zainteresowaniami?

Student pierwszego roku Paweł Tworek poszedł na studia dziennikarskie, gdyż to jego pasja. - Wybrałem dziennikarstwo dlatego, że to było coś, co interesowało mnie od najmłodszych lat. Już będąc w przedszkolu nagrywałem się na magnetofon, a później zechciałem mieć dyktafon, dzięki któremu z łatwością mógłbym nagrywać nie tylko siebie, ale i innych. Cała ta ciekawość świata i ludzi pozostała we mnie do końca liceum i sprawiła, że nie mógłbym wybrać innego kierunku.

Studia mogą okazać się idealnym połączeniem zawodu oraz pasji. - Nie uważam również, że studia techniczne dają większe szanse na rynku pracy. Myślę, że spektrum możliwości jest bardzo podobne. Politechniki kształcą zazwyczaj ludzi na kierunkach bardziej technicznych, a uniwersytety skupiają uwagę na nauce na płaszczyznach społecznych, humanistycznych czy ekonomicznych - dodaje Paweł.

Odpowiedzialna decyzja

Wszystko prowadzi do tego, że wybór studiów to jedna z najważniejszych decyzji, które czekają m.in. tegorocznych maturzystów. Warto zastanowić się nad tym, czy dane studia rzeczywiście spełnią określone oczekiwania. Należałoby spojrzeć na to, jakie są specjalizacje i jakie przedmioty będą wykładane. Decyzja o studiach pociąga za sobie dużą odpowiedzialność - odpowiedzialność, która ściśle związana jest z karierą zawodową każdego potencjalnego pracownika. - Każdy musi pamiętać, że prócz studiów ważne jest, żeby doświadczenie zbierać poprzez odbywanie praktyk i staży. To one mają duży wpływ na to, jak później odbiera ciebie przyszły pracodawca. Bez tego może być ciężko - podkreśla Ewa Smerecka, absolwentka dziennikarstwa.

Więcej o: