Prawda zapisana w genach? Poznaj ją na wykładach z cyklu Strefa Psyche SWPS

Czy orgazm to tylko geny? Czy warto robić testy genetyczne, by przewidywać wystąpienie określonych chorób? Jak poradzić sobie z informacją o grożących nam schorzeniach? Na te i inne pytanie z zakresu psychogenetyki odpowiedzą naukowcy podczas najbliższych spotkań z cyklu Strefa Psyche SWPS w Warszawie.

Intymność a przyjemność z seksu

Badania wskazują, że zdolność osiągania seksualnej rozkoszy jest aż w 45 proc. uzależniona od genów. Jednak na seksualność kobiety i mężczyzny wpływają również czynniki psychiczne, społeczno-kulturowe oraz jakość związków. Jak nasze przekonania i wyobrażenia dotyczące intymności wpływają na przyjemność czerpaną z seksu i z bliskości z drugą osobą? O anatomii, orgazmach, mitach i faktach związanych z seksem porozmawiają uczestnicy warsztatów, które poprowadzi Izabela Jąderek, seksuolog SWPS. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 23 lutego w godzinach 17.30-19.30 .

Testy genetyczne bez tajemnic

Prawdę o testach genetycznych odkryje w trakcie wykładu prof. Michał Witt - biolog molekularny i lekarz genetyk. Profesor opowie o rodzajach testów, których dostępność rośnie lawinowo, zaś błyskawiczny postęp technologiczny powoduje ich coraz większą dokładność. Molekularne testy identyfikacyjne zrewolucjonizowały procedury potwierdzania ojcostwa, a testy predykcyjne podatności na nowotwory są podstawą profilaktyki onkologicznej.

Uczestnicy wykładu, który odbędzie się w środę 4 marca w godzinach 17.00-18.30 , poznają zasady wykonywania takich badań, próby wypracowania krajowych rozwiązań prawnych, jak i spektrum problematyki psychogenetycznej związanej z tym problemem.

Testy genetyczne predyspozycji. Co o nich wiemy?

Czy warto wykonywać testy genetyczne predyspozycji do nowotworów? Tę problematykę poruszy w trakcie warsztatu dr med. Małgorzata Stawicka-Niełacna, specjalista w zakresie biologii medycznej i laboratoryjnej genetyki medycznej, biotechnolog, diagnosta laboratoryjny. Uczestnicy spotkania poznają definicję dziedzicznej predyspozycji do nowotworów złośliwych a także dowiedzą się, jakie motywacje kierują pacjentami decydującymi się na wykonywanie takich badań, jaki wpływ na decyzję mają osobiste doświadczenia związane z tą chorobą, a także jakie są źródła wiedzy o 'testach', z których korzystają pacjenci i jak wpływa to na ich decyzje o wykonaniu badań. Spotkanie odbędzie się w piątek 13 marca w godzinach 17.00-18.30 .

Wykłady i warsztaty odbędą się przy ul. Chodakowskiej 19/31. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny , jednak na warsztatach liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy.

Więcej informacji na stronie www.swps.pl/strefa-psyche .