Ferie zimowe, czyli "małe wakacje"

Dla niektórych ferie już się rozpoczęły. Inni będą musieli na nie czekać jeszcze przez miesiąc. Najważniejszy jednak pozostaje dwutygodniowy wypoczynek i przerwa od szkoły.

Skąd się wzięło słówko "ferie"?

Jest to łacińskie określenie dni odpoczynku poświęconych obrzędom religijnym dla jednego z bóstw. Współcześnie termin ten oznacza po prostu dni wolne od nauki.

Choć ferie zimowe są głównie adresowane do dzieci i uczniów to wielu rodziców również w tym czasie bierze urlopy w pracy, aby móc spędzić czas w rodzinnym gronie.

Terminy ferii zimowych 2015

Polskie województwa podzielone zostały na cztery grupy, które rotacyjnie mają określony termin ferii. A więc co roku grupa województw przeskakuje do przodu i np. te które ferie miały jako ostatnie, w następnym roku będą miały jako pierwsze.

Rotacja województw oraz ich podział na cztery grupy spowodowany jest tym, aby odczuwać większy komfort na stokach narciarskich i kurortach wypoczynkowych. Gdyby nagle cała Polska miała wolne, nie byłoby nigdzie miejsca - zarówno w hotelach jak i w atrakcjach turystycznych.

Poniżej znajduje się kalendarz ferii zimowych na rok 2015 .

19 stycznia - 1 lutego 2015 : dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

26 stycznia - 8 lutego 2015 : podlaskie, warmińsko-mazurskie

2 lutego - 15 lutego 2015 : lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

16 lutego - 1 marca 2015 : kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Czas dla siebie

Ferie zimowe to nie tylko czas na odpoczynek, ale również czas, który można poświęcić sobie. Nie trzeba się wtedy skupiać na szkole i nauce, można za to na hobby, niekoniecznie związanemu ze sportami zimowymi.

Każdy potrzebuje czasu dla siebie, a ferie zimowe są do tego idealną okazją. Najważniejsze, aby nie tracić czasu przed komputerem. Można nadrobić zaległe książki, obejrzeć ulubione filmy, nauczyć się gotować lub zacząć uczyć się czegoś nowego.

Czas dla przyjaciół

Większość uczniów woli spędzać czas z przyjaciółmi, a jest to także jedno z rozwiązań spędzania ferii zimowych. Lepiej iść na pizzę, niż spędzić cały dzień przed komputerem, tkwiąc w internecie.

Ferie w Polsce

Okres ferii zimowych nakłania nas do spędzania czasu w typowy dla tego czasu sposób. Najchętniej wybierane są lodowiska lub stoki narciarskie. O ile lodowiska można tworzyć w każdym z większych miast, to stoki narciarskie pozostają domeną południowej Polski.

W trakcie ferii najczęściej odwiedzane są Tatry, ale i inne pasma górskie nie pozostają w tyle. Istotne jest, aby móc zjechać z gór czy to na nartach czy na snowboardzie.

Czas ferii w Polsce to także czas wielu promocji, którymi kuszą kurorty wypoczynkowe, prześcigając się w zdobywaniu turystów. Wiele takich miejsc oferuje dodatkowe atrakcje jak kulig czy łaźnie termalne.

Nie można narzekać na brak atrakcji w Polsce. Wystarczy jedynie przejrzeć oferty hoteli i już zawczasu zarezerwować miejsca.

Więcej o: