Ekosfera - twórzmy razem zieloną mapę!

Miasto przyjazne mieszkańcom i środowisku - takim hasłem projekt Ekosfera promuje swój pomysł. Celem jest podniesienie poziomu świadomości mieszkańców miast w zakresie ich osobistego wpływu na przyjazne kreowanie otaczającego ich środowiska naturalnego.

Miasto i środowisko

Miasta to wysokie budynki, zakorkowane ulice i śpieszący się ludzie. Projekt Ekosfera ma przypomnieć o takich miejscach jak parki czy jeziora, wypełniających mapy miast zielonym kolorem.

Oficjalna strona projektu: Twoja Ekosfera

Multibook

Multibooki to jedne z narzędzi Ekosfery, skierowane do dzieci. Ważne jest, aby od najwcześniejszych lat edukować kolejne pokolenia jak ważna jest ochrona środowiska.

Multibooki to opowiadania edukacyjne zawierające animacje oraz interaktywne ćwiczenia, gry i zabawy. Bohaterami opowiadań są głodni przygód przyjaciele z podwórka, którzy próbują rozwiązać wiele zagadek związanych z miejscem ich zamieszkania.

Cykl czterech książeczek porusza ważne tematy, zapewniając elektroniczną rozrywkę dla najmłodszych. Tematy dostępne są do pobrania na Androida.

- Planowanie miasta

- Zieleń w mieście

- Zwierzęta w mieście

- Woda w mieście

Wszystkie przygody są darmowe, a ściągnąć je można zarówno na komputer jak i na telefon z urządzeniem Android.

Multibooki powstały w ramach projektu Ekosfera dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Multibooki do pobrania na komputer - wszystkie tematy

Spoty

16 animowanych spotów uczy jak właściwie korzystać z przedmiotów codziennego użytku, a które mogą mieć wpływ na środowisko. Mowa tutaj o żarówkach, ładowarkach, bateriach, kranach, autach itp., które zostały spersonifikowane, aby mówić oraz komentować otaczającą je rzeczywistość.

Spoty podzielone zostały na cztery bloki tematyczne:

- Energia i jej wpływ na środowisko naturalne

- Odpady i problemy związane z ich składowaniem

- Woda i jej oszczędzanie

- Zanieczyszczenie powietrza i jego wpływ na zdrowie człowieka

Spoty są dostępne do obejrzenia na stronie projektu lub na YouTube .

Aplikacja Ekosfera

Mobilna aplikacja przeznaczona na tablety i smartfony z systemem Android, ma charakter interaktywnego informatora połączonego z grą miejską. Kształci w temacie ochrony środowiska, ale także pomaga w odnalezieniu miejsc wartych zobaczenia lub udania się na spacer.

Aplikacja obejmuje 40 największych polskich miast, na mapach których oznaczono POI, czyli Point of Interests. Te punkty, tworzą zieloną mapę miejsc w mieście, które są przyjazne mieszkańcom. Parki, ogrody, plaże, szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, ale także muzea, wystawy, pomniki przyrody czy punkty zbiórki opadów lub ujścia wody - wszystkie te rzeczy będzie można odnaleźć we własnym mieście.

Aplikacja przewiduje także możliwość dodawania własnych POI, dzięki którym będzie można swoje nowoodkryte miejsca zapisać lub podzielić się nimi z innymi mieszkańcami.

W ramach aplikacja funkcjonują dwa moduły - informacyjny, pokazujący pobliskie POI oraz terenowy, wprowadzający możliwość interakcji i współzawodnictwa między użytkownikami. Prowadzony ranking użytkowników zdobywających punkty za odwiedzanie, dodawanie miejsc oraz rozwiązywanie quizów, pokaże kto jest najlepszym Eko-mieszkańcem!

Aplikacja Ekosfera:

- Inspiruje i zachęca do poszerzenia wiedzy na tematy ekologiczne

- Zwraca uwagę na problemy ochrony przyrody w najbliższej okolicy

- Promuje zasady zrównoważonego rozwoju w najbliższej okolicy

- Promuje postawy sprzyjające ochronie zasobów przyrody

- Zachęca do obserwowania otaczającego świata oraz umiejętnego korzystania z zasobów przyrody

Aplikacje można pobrać tutaj .

Ochrona przyrody

Jak ważne jest środowisko naturalne, każdy z nas wie. Uwielbiamy spędzać czas wolny nad jeziorami lub w parkach, lasach, jeżdżąc na rowerze czy spacerując. Musimy zadbać o te miejsca, poznawać je i pielęgnować, abyśmy nie tylko my, ale i przyszłe pokolenia mogli z nich korzystać.

Nauka o ochronie środowiska dalej jest spychana na bok jako coś mniej ważnego niż inne nauki lub przedmioty. Nawet w szkołach. Dlatego Ekosfera może być pierwszym, ważnym krokiem, aby każdy z nas zacząć traktować środowisko naturalne z szacunkiem.

Sami będziemy odpowiedzialni za tworzenie zielonych map, ucząc się o ochronie przyrody oraz edukując dzieci.

Ekosfera ma w nas obudzić poczucie jedności w kwestii dbania o nasze wspólne środowisko. Co jest publiczne, należy do nas wszystkich, a więc wszyscy powinniśmy o to zadbać.

embed
Więcej o: