We wspomnianym 1949 roku Ministerstwo Oświaty wydało pismo zezwalające Naczelnej Organizacji Technicznej na założenie i prowadzenie Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku. W roku następnym zorganizowano pierwszą w historii uczelni rekrutację na Wydział Elektryczny i Mechaniczny. Zajęcia dydaktyczne odbywają się w wynajmowanych przez uczelnię salach i laboratoriach. Nazwę Politechnika Białostocka - uczelnia przyjęła w 1974 roku.
Obecnie PB jest największą uczelnią techniczną w regionie - na 7 wydziałach kształci się ok. 12 tys. studentów. Uczelnia zatrudnia blisko 1300 pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych. Głośno o białostockiej "polibudzie" na naukowej arenie w kraju i na świecie zrobiło się kilka lat temu, po tym jak jej studenci wygrali międzynarodowe zawody łazików marsjańskich w USA. W tworzeniu kosmicznych robotów są bezkonkurencyjni do tej pory - w 2015 również stawią się na światowych zawodach University Rover Challenge w USA.
Z okazji jubileuszu uczelni w poniedziałek (1.12) odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu PB. Wieczorem zaś zaplanowano specjalny Koncert Jubileuszowy w filharmonii (przy ulicy Podleśnej).
- Chór Politechniki Białostockiej oraz artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej wykonają dzieło oratoryjne brytyjskiego muzyka i kompozytora - Karla Jenkinsa "Gloria". A w pierwszej części koncertu zaproszeni goście usłyszą aranżacje popularnych polskich piosenek. Zabrzmią przeboje z repertuaru m.in. Marka Grechuty, zespołów Kombi i Dżem oraz Kamila Bednarka - zapowiada Dorota Sawicka, rzecznik prasowy PB. - W przerwie koncertu goście będą mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną na ten czas, retrospektywną wystawę zatytułowaną "Śmiałość i determinacja". Wystawa powstała pod opieką artystyczną znakomitego fotografika przez wiele lat związanego z Politechniką Białostocką - Piotra Sawickiego.