Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 w Zaosiu, niedaleko Nowogródka. Był synem Mikołaja Mickiewicza i Barbary Majewskiej. Uważany jest za jednego z Trzech Wieszczów państwa polskiego znajdującego się pod zaborami (kolejnymi są Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński), a także za poetę, który swoimi dziełami wpłynął na kulturę i społeczeństwo polskie. Wśród jego dzieł znajdują się takie utwory jak "Dziady", "Pan Tadeusz", "Reduta Ordona", "Oda do młodości" i "Sonety krymskie".
Adam Mickiewicz w 1817 r. wraz z kolegami (Tomasz Zan, Jan Czeczot, Józef Jeżowski, Franciszek Malewski, Teodor Łoziński, Onufry Pietraszkiewicz, Dominik Chodźko) założył Towarzystwo Filomatów i Filaretów (miłośników wiedzy). Pisali teksty i wygłaszali je, słuchając się wzajemnie i kultywując tym samym polską kulturę. Niestety takie praktyki były zakazane i w październiku 1823 roku Mickiewicz trafił do więzienia a następnie został zesłany do Rosji.
Zobacz więcej! Biografia Adama Mickiewicza
Pierwszą, wielką miłością Adama Mickiewicza była Maryla Wereszczakówna, ale zapisała się w jego historii jako miłość nieszczęśliwa. Wiersz "Do M***" jest wyrażeniem bólu z jakim przyszło mu się mierzyć po niespełnionej miłości w 1823 roku.
Ostatecznie Mickiewicz w 1934 pojął za żonę Celinę Szymanowską i zamieszkali razem w Paryżu. Małżeństwo doczekało się szóstki dzieci. Po śmierci żony, w 1855 roku, Adam Mickiewicz, zostawił w Paryżu nieletnie dzieci i wyjechał do Konstantynopola.
Zobacz więcej! Romantyzm - informacje o epoce
Adam Mickiewicz uważany jest za najwybitniejszego poetę romantyzmu. Jako jeden z mistrzów, którzy tworzyli za granicą w trakcie Wielkiej Emigracji, zwiedził dużą część Europy. Był w Petersburgu, na Krymie, Moskwie i Odessie, podróżował przez Włochy, Szwajcarię i Niemcy. Po klęsce powstania listopadowego, powrócił do Drezna, a następnie osiedlił się na stałe w Paryżu, gdzie kontynuował pisanie.
Przeprowadził się na rok to Lozanny, aby tam wykładać literaturę łacińską, a następnie wrócił do Paryża i wykładał literaturę słowiańską od 1840 do 1844 roku. Przez cały ten czas pamiętał o Polsce pod zaborami, wierząc w to, że niepodległość nadejdzie wkrótce i będzie mógł wrócić do kraju.
Zobacz więcej! "Konrad Wallenrod - informacje o lekturze
Adam Mickiewicz zmarł niespodziewanie 26 listopada 1955 roku w wyniku epidemii cholery, spoczął najpierw w Paryżu, a następnie, w 1890 roku, na Wawelu. Można odwiedzić jego grób w Krypcie Wieszczów Narodowych.
Adam Mickiewicz pozostawił po sobie liczne wiersze, poematy, ballady, zapisując się w polskiej historii jako jeden z najwybitniejszych twórców. Jego wiara o niepodległość ojczyzny i miłość do niej inspirowała ludzi przez wiele kolejnych lat.
Zobacz więcej! "Pan Tadeusz" - informacje o lekturze