Matura próbna z Operonem 2014/2015, matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym!

Matura próbna z języka angielskiego rozpoczęła się dziś o godzinie 9:00. O 14:00 rozpocznie się próbna matura z języka angielskiego z Operonem na poziomie rozszerzonym. Arkusze i przykładowe odpowiedzi do matury próbnej z Operonem 2014/2015 znajdziecie w serwisie Edulandia.pl

MATERIAŁ PARTNERA Próbna Matura z Operonem to jeden z elementów skutecznego, sprawdzonego, kompletnego i celowo skomponowanego przez Wydawnictwo Operon zestawu kroków i narzędzi dla nauczyciela i ucznia mającego na celu pomóc w przygotowaniach do matury. Aby poznać wszystkie elementy programu Matura z Operonem i rozpocząć przygotowania do matury już dziś, wejdź na: www.gieldamaturalna/matura

Ile czasu potrwa dzisiejszy próbny egzamin maturalny z Operonem?

Dziś o godzinie 9:00 rozpoczęła się próbna matura z Operonem 2014/2015 z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Próbna matura z języka angielskiego z Operonem na poziomie podstawowym potrwa 120 minut.

O godzinie 14:00 maturzyści przystąpią do próbnego egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Na rozwiązanie arkusza w tej części przeznaczone jest 150 minut.

Czego można spodziewać się na próbnym egzaminie maturalnym z Operonem z języka angielskiego 2014/2015?

Podobnie jak w ubiegłych latach, matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym sprawdzać będzie umiejętności rozumienia ze słuchu tekstów w języku obcym, na podstawie których maturzyści będą musieli odpowiedzieć na kilka pytań sprawdzających. W części podstawowej nagranie potrwa ok. 20 minut, a w części rozszerzonej - ok. 25 minut. Nagrania zostaną odtworzone dwukrotnie. Zawierać będą również przerwy, podczas których maturzyści mogą zapisać odpowiedzi.

W kolejnej części arkusza maturalnego, uczeń będzie musiał odpowiedzieć na pytania na podstawie załączonego tekstu pisanego oraz uzupełnić zdania lub krótkie teksty angielskimi strukturami leksykalno-gramatycznymi.

Ostatnie zadanie będzie polegało na napisaniu dłuższej wypowiedzi w języku angielskim. W zależności od poziomu egzaminu maturalnego, tekst będzie miał inną formę. Na poziomie podstawowym, maturzyści napiszą tekst użytkowy, czyli: list w formie tradycyjnej lub elektronicznej albo wiadomość z bloga lub forum internetowego, o długości od 80 do 130 słów. Na poziomie rozszerzonym, będzie wymagany tekst argumentacyjny, czyli: list formalny, rozprawka albo artykuł publicystyczny, o długości od 200 do 250 słów.

Co znalazło się w arkuszu matury 2014 z języka angielskiego?

Pierwsza część arkusza maturalnego z maja 2014 na poziomie podstawowym i rozszerzonym składała się z zadań zamkniętych do nagrań audio. W części drugiej przedstawiono teksty pisane, na podstawie których maturzyści mieli odpowiedzieć na pytania zamknięte (poziom podstawowy) lub zamknięte i otwarte (poziom rozszerzony).

Na poziomie podstawowym, uczniowie musieli również napisać dwie krótkie wypowiedzi (80-130 słów).

Obowiązkowe tematy wypowiedzi pisemnej z języka angielskiego na poziomie podstawowym na maturze 2014:

Temat 1.

Jesteś na kursie językowym za granicą. Napisz wiadomość do kolegi, z którym chodzisz na zajęcia. Poinformuj go o spotkaniu Waszej grupy po zajęciach. Powiedz, jaki będzie temat spotkania. Wyjaśnij dlaczego powinien ze sobą zabrać laptop. Zaproponuj wspólny powrót po spotkaniu. Podpisz się jako XYZ.

Temat 2.

Właśnie udało Ci się sprzedać jakiś przedmiot przez Internet. Napisz list do znajomego z Anglii. Wyjaśnij, co postanowiłeś(-aś) sprzedać i dlaczego się na to zdecydowałeś(-aś). Wspomnij, jak zachęciłeś(-aś) do kupna tego przedmiotu i o co pytały osoby zainteresowane kupnem. Wyraź zadowolenie z uzyskanej ceny i napisz, na co przeznaczysz pieniądze. Poinformuj, w jaki sposób chciałeś(-aś) przekazać tę rzecz nabywcy i jaki problem wyniknął w związku z jej przekazaniem. Podpisz się jako XYZ.

Na poziomie rozszerzonym, maturzyści mieli napisać tekst o objętości 200-250 słów. Mogli wybrać pomiędzy rozprawką, opowiadaniem i recenzją w poniższych tematach:

Temat 1.

Wiele osób uważa, że przez rok po uzyskaniu prawa jazdy prowadzenie samochodu powinno być dozwolone wyłącznie w towarzystwie doświadczonego kierowcy. Napisz rozprawkę, w której przedstawisz argumenty za i przeciw wprowadzeniu takiego przepisu.

Temat 2.

Napisz opowiadanie, w którym fotograf ratuje w trakcie sesji zdjęciowej osobę, która jest w niebezpieczeństwie.

Temat 3.

Napisz recenzję programu telewizyjnego, który popularyzuje wiedzę o świecie lub jakiejś dziedzinie nauki i jest inspiracją dla młodzieży do rozwijania swoich zainteresowań.

Kiedy odbędą się kolejne próbne egzaminy maturalne z Operonem?

Próbna matura z języków obcych nowożytnych z Operonem to trzeci z cyklu egzaminów próbnych. Egzaminy z języka angielskiego odbędą się już dziś, a jutro (28 listopada) maturzyści zmierzą się z zadaniami z przedmiotów dodatkowych.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2014" bez tajemnic.

Więcej o: