Matura próbna z Operonem 2014/2015: rozpoczęła się próbna matura z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym

O godzinie 14:00 rozpoczęła się próbna matura z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym. Od godziny 9:00 trwała próbna matura na poziomie podstawowym.

MATERIAŁ PARTNERA Próbna Matura z Operonem to jeden z elementów skutecznego, sprawdzonego, kompletnego i celowo skomponowanego przez Wydawnictwo Operon zestawu kroków i narzędzi dla nauczyciela i ucznia mającego na celu pomóc w przygotowaniach do matury. Aby poznać wszystkie elementy programu Matura z Operonem i rozpocząć przygotowania do matury już dziś, wejdź na: www.gieldamaturalna/matura

Ile czasu potrwa dzisiejszy próbny egzamin maturalny z Operonem?

Dziś o godzinie 9:00 rozpoczęła się próbna matura z Operonem 2014/2015 z języka francuskiego na poziomie podstawowym. Próbna matura z języka francuskiego z Operonem na poziomie podstawowym trwała 120 minut.

O godzinie 14:00 maturzyści przystąpili do próbnego egzaminu maturalnego z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym. Na rozwiązanie arkusza w tej części przeznaczone jest 150 minut.

Czego można spodziewać się na próbnym egzaminie maturalnym z Operonem z języka francuskiego 2014/2015?

Podobnie jak w ubiegłych latach, matura z języka francuskiego na poziomie podstawowym sprawdzać będzie umiejętności rozumienia ze słuchu tekstów w języku obcym, na podstawie których maturzyści będą musieli odpowiedzieć na kilka pytań sprawdzających. W części podstawowej nagranie potrwa ok. 20 minutowe, a w części rozszerzonej - ok. 25 minut. Nagrania zostaną odtworzone dwukrotnie. Zawierać będą również przerwy, podczas których maturzyści mogą zapisać odpowiedzi.

W kolejnej części arkusza maturalnego, uczeń będzie musiał odpowiedzieć na pytania na podstawie załączonego tekstu pisanego oraz uzupełnić zdania lub krótkie teksty angielskimi strukturami leksykalno-gramatycznymi.

Ostatnie zadanie będzie polegało na napisaniu dłuższej wypowiedzi w języku francuskim. W zależności od poziomu egzaminu maturalnego, tekst będzie miał inną formę. Na poziomie podstawowym, maturzyści napiszą tekst użytkowy, czyli: list w formie tradycyjnej lub elektronicznej albo wiadomość z bloga lub forum internetowego, o długości od 80 do 130 słów. Na poziomie rozszerzonym, będzie wymagany tekst argumentacyjny, czyli: list formalny, rozprawka albo artykuł publicystyczny, o długości od 200 do 250 słów.

Co znalazło się w arkuszu matury 2014 z języka francuskiego?

Pierwsza część arkusza maturalnego z maja 2014 na poziomie podstawowym i rozszerzonym składała się z zadań zamkniętych do nagrania audio. W części drugiej przedstawiono teksty pisane, na podstawie których maturzyści mieli odpowiedzieć na pytania zamknięte (poziom podstawowy) lub zamknięte i otwarte (poziom rozszerzony).

Na poziomie podstawowym, uczniowie musieli również napisać dwie krótkie wypowiedzi (80-130 słów), która oceniana była na podstawie dwóch kryteriów: umiejętności przekazania informacji oraz poprawności językowej, a także formy i bogactwa językowego.

Obowiązkowe tematy wypowiedzi pisemnej z języka francuskiego na poziomie podstawowym na maturze 2014:

Temat 1.

Wyjechałeś (-aś) na ferie zimowe w góry. Napisz kartkę do znajomych w Belgii, w której: poinformujesz ich o tym fakcie; napiszesz, jaka jest pogoda w górach; wyjaśnisz, jaki sport zimowy uprawiasz; zaproponujesz wspólny wyjazd w przyszłym roku. Podpisz się jako XYZ.

Temat 2.

Znajomy z Kanady poinformował Cię, że zdecydował uczyć się języka polskiego w Twoim kraju. Napisz do niego list, w którym: wyrazisz zdziwienie jego decyzją i zapytasz o przyczyny tej decyzji; polecisz mu miejsce nauki i uzasadnisz ten wybór; poinformujesz o możliwościach zakwaterowania i wyżywienia; zaproponujesz mu najlepszy, Twoim zdaniem, termin przyjazdu i swoją pomoc podczas pobytu w Polsce. Podpisz się jako XYZ.

Na poziomie rozszerzonym, maturzyści mieli napisać tekst o objętości 200-250 słów. Mogli wybrać pomiędzy rozprawką, opowiadaniem i recenzją w poniższych tematach:

Temat 1.

Czy znajomość zawarta przez Internet może przekształcić się w prawdziwą przyjaźń? Przedstaw w formie rozprawki swoją opinię na ten temat, podając argumenty za i przeciw.

Temat 2.

Napisz opowiadanie o wydarzeniu na plaży, które uświadomiło Ci potrzebę aktywnego udziału w ochronie środowiska.

Temat 3.

Opisz przyjęcie urodzinowe, które wywarło na Tobie duże wrażenie ze względu na niezwykłą scenerię, w której się odbyło i różnorodność zaproponowanych atrakcji.

Kiedy odbędą się kolejne próbne egzaminy maturalne z Operonem?

Próbna matura z języków obcych nowożytnych z Operonem to trzeci z cyklu egzaminów próbnych. Egzaminy z języka francuskiego odbędą się już dziś, a jutro (28 listopada) maturzyści zmierzą się z zadaniami z przedmiotów dodatkowych.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2014" bez tajemnic.

Więcej o: