Bezpieczny internet dla najmłodszych

Właśnie ruszył ogólnopolski projekt ?Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu?. Akcja ma za zadanie nauczyć dzieci w wieku wczesnoszkolnym, w jaki sposób być ostrożnym w sieci. Zmiana zachowania najmłodszych użytkowników sieci zaowocuje zwiększeniem ich czujności na niebezpieczeństwa czyhające w internecie.

Aż 3/4 sześcio- i ośmiolatków przekazuje swoje hasła innej osobie. Natomiast 66% dziewcząt w wieku 7-12 lat przyznało, że podawało hasła innym. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Teen Angels oraz Wired Safety. Dzieci są bardzo naiwne w internetowych kontaktach z innymi ludźmi. Dodatkowo sprzyja temu pozorna anonimowość i fałszywe poczucie intymności.

Poza zagrożeniem

O niebezpieczeństwach czyhających w Internecie uświadamiać będzie "Wędrująca Akademia Bezpiecznego Internetu", która będzie gościć w wybranych szkołach w całej Polsce. Bezpośrednio w projekcie weźmie udział co najmniej 700 dzieci.

Główną tematyką zajęć będzie nauka postaw związanych z dbaniem o własne bezpieczeństwo w sieci, czyli zachęcanie do nieujawniania loginów oraz haseł. Dzieci dowiedzą się, w jaki sposób korzystać z ogólnodostępnych komputerów, portali społecznościowych oraz serwisów publicznych. Najmłodsi poznają również termin "polityka prywatności" i nauczą się związanych z nim zasad.

Świadomy rodzic i nauczyciel

Na bezpieczeństwo najmłodszych w sieci w dużym stopniu wpływa również postawa rodziców i nauczycieli. Z tego powodu w ramach akcji zostaną również przeprowadzone działania skierowane do opiekunów. Szkolenia dedykowane nieco starszym uczestnikom będą opierały się na zasadzie e-learningu. Ich głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie takim zjawiskom jak przemoc w sieci, niecenzuralne treści, zawieranie niebezpiecznych znajomości, piractwo czy uzależnienie od internetu.

Rodzice i nauczyciele dowiedzą się, jakie są prawne i techniczne możliwości kontroli rodzicielskiej, nauczą się korzystać z filtrów oraz poznają miejsca, w których warto szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia. Jednym z najważniejszych punktów szkolenia stanie się ustalenie z dzieckiem zasad bezpiecznego użytkowania internetu.

Ogólnopolski konkurs na mini- kampanię

Propozycją dla starszych dzieci, czyli tych, które uczęszczają do klas 4-6, będzie udział w konkursie na scenariusz na spot filmowy promujący bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z Internetu. Oceniane będą ciekawy pomysł, kultura wypowiedzi i spójna koncepcja.

Zwycięski scenariusz zostanie zrealizowany, a jego autorzy przeżyją wraz z nami niezwykłą przygodę, jaką jest praca przy realizacji materiału filmowego. Wygrają także atrakcyjne nagrody dla swojej szkoły. Uczniowie wszystkich klas zgłoszonych do konkursu otrzymają pamiątkowe upominki.

Termin nadsyłania prac na konkurs to 20 listopada 2014 r. Scenariusze wraz z kartą zgłoszenia na konkurs należy nadsyłać w formie elektronicznej w pliku doc oraz pdf poprzez pocztę elektroniczną na adres konkurs@kulturaonline.pl, w tytule maila wpisując "Konkurs na scenariusz".

Prace zostaną ocenione przez profesjonalne jury: Katarzyna Kozłowska-Domańska , Dyrektor TVP Wrocław Ewa Wolniewicz-Dżeljilji, publicystka Iwona Szajner, Redaktor Naczelny portalu Money.pl Tomasz Bonek. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 listopada 2014 r.

***

"Wędrująca Akademia Bezpiecznego Internetu" to autorski projekt Fundacji dla Kultury.pl. Jest on częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-prewencyjnej "Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu".

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Zapraszamy na ambasadorzy.kulturaonline.pl oraz na stronę projektu na Facebook'u

Więcej o: