Studia zagraniczne, staże i języki obce - młodzi mówią "TAK"

Targi Edukacyjne Master and More zorganizowane 28.10.14 w PKiN w Warszawie były nietypowe - większość wystawców stanowili przedstawiciele uczelni zagranicznych więc żeby porozmawiać z wystawcami trzeba było znać przynajmniej jeden język obcy. Nie zniechęciło to jednak studentów i absolwentów, którzy licznie przybyli na targi szukając informacji o szkołach wyższych i perspektywach zatrudnienia za granicą.

Szukali konkretnych informacji

Targi edukacyjne Master and More pokazały, że istnieje spora grupa młodych ludzi, którzy dokładnie wiedzą jaki kierunek i na jakiej uczelni chcą studiować, a także - co najważniejsze - wiedzą jaką pracę chcą i mogą po tym kierunku wykonywać.

Studenci i absolwenci, którzy odwiedzili targi Master and More zadawali nadzwyczaj szczegółowe i precyzyjne pytania co niezbyt często zdarza się w przypadku targów stacjonarnych będących w wielu przypadkach targowiskiem, na których instytucje kupują zainteresowanie uczestników wymyślnymi gadżetami promocyjnymi.

Angielski na pierwszym miejscu

Podczas targów Master and More przeprowadziliśmy ankietę wśród uczestników prosząc ich o odpowiedzi na kilka pytań. Pierwsze z nich dotyczyło znajomości języków obcych - na pierwszy miejscu znalazł się język angielski, popularny był również niemiecki i rosyjski, ale kilkukrotnie uczestnicy wskazywali na język chiński, japoński, hiszpański czy nawet szwedzki i grecki. Często zainteresowanie mniej popularnymi językami łączyło się z chęcią studiowania czy pracy w danym kraju.

Rekrutacja i ilość miejsc

Zapytani o najczęściej poszukiwane informacje o uczelniach i kierunkach studiów uczestnicy targów Master and More najczęściej odpowiadali, że interesują ich wymagania rekrutacyjne, ilość miejsc na danym kierunku i perspektywy zatrudnienia po jego ukończeniu.

Często pojawiało się również stwierdzenie, że równie ważne są warunki studiowania, mieszkania i pracy w mieście, gdzie znajduje się uczelnia.

Studia zagraniczne - chcemy

Większość uczestników targów Master and More deklarowała chęć studiowania za granicą, pojawiało się jednak zastrzeżenie, że lepiej jest najpierw ukończyć pierwszy stopień studiów w Polsce. Najpopularniejsze kraje, w których chcieliby studiować uczestnicy targów to Wielka Brytania, USA, Niemcy, Kanada i Australia. Dość dużą popularnością cieszyły się także często wskazywane w ankietach kraje leżące niedaleko Polski jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria.

Staże - a jednak potrzebne

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że udział w stażach i praktykach w tracie studiów jest bardzo potrzebny w przyszłej karierze studenta i może być cenną kartą podczas rekrutacji. Większość osób deklaruje, że brała udział w stażach przynajmniej raz a także udzielała się jako wolontariusz.

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Ostatnie pytanie zadane uczestnikom targów Master and More dotyczyło najbardziej przyszłościowych kierunków studiów. Na pierwszym miejscu znalazły się kierunki z branży IT, a także zarządzanie, prawo i medycyna. Ankietowani za przyszłościowe uznali też kierunki inżynieryjne (budownictwo) oraz związane z finansami.

Więcej o: