Fryderyk Chopin: dziedzictwo kompozytora w kulturze masowej

Postać Fryderyka Chopina na dobre zagościła w kulturze masowej - o Chopinie powstają filmy, wręczane są też nagrody jego imienia.

Festiwale chopinowskie

Od roku 1927 w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Konkursy pianistyczne imienia tego kompozytora odbywają się również w wielu miastach europejskich jak choćby w Genewie czy w Paryżu.

Fryderyki

Polski odpowiednik Nagrody Grammy czyli Nagrody Akademii Fonograficznej - "Fryderyki" przyznawane były od 1995 roku.

Eternal Sonata

To japońska gra na konsole Xbox 360 i PlayStation 3. Bohaterem gry jest Fryderyk Chopin, który tuż przed śmiercią ma znaleźć lek na swoją chorobę - fabuła specyficzna i być może mało oddająca postać Chopina, jednak całość ratuje fakt, że w tle słychać muzykę Fryderyka Chopina w wykonaniu rosyjskiego pianisty.

Filmowo

Fryderyk Chopin to bohater wielu filmów, które odniosły większy lub mniejszy sukces komercyjny:

1. Chopin. Pragnienie miłości - film, w którym główną rolę zagrał Piotr Adamczyk - na pierwszy miejscu widać relacje Chopina z George Sand,

2. Młodość Chopina - film z 1951 roku opowiadający o młodości Fryderyka Chopina. Główną rolę zagrał Czesław Wołłejko,

3. Improwizacja - tym razem amerykańska komedia romantyczna z Hugh Grantem i Judy Davis w rolach głównych.

Pomniki

Wiadomo, że Fryderyk Chopin wielkim kompozytorem był, stąd też bardzo popularne w wieku miastach jest stawianie pomników Fryderyka Chopina. Do najbardziej znanych należy pomnik z warszawskich Łazienek autorstwa Wacława Szymanowskiego, pomnik w Bydgoszczy przed frontem Filharmonii Pomorskiej, a także pomniki Fryderyka Chopina we Wrocławiu i w Poznaniu.

Więcej o: