Fryderyk Chopin to autor czterech ballad i ogromnej ilości etiud, z których najbardziej znana jest etiuda rewolucyjna (etiuda c-moll). Dzieło miało powstać kiedy Fryderyk Chopin dowiedział się o upadku powstania listopadowego i zajęciu Warszawy przez Rosjan.
Stąd ma się brać jego burzliwość i nerwowy charakter - etiuda wymaga ogromnych umiejętności i może być z powodzeniem grana tylko przez bardzo pianistów reprezentujących wysoki poziom.
Chopin jest autorem kilkunastu polonezów, z których największą popularność zyskały Polonez-Fantazja As-dur i Polonez As-dur, Heroiczny.
Pierwszy z nich skomponowany w 1846 roku jest szybki i majestatyczny, polonez "heroiczny" jest jednym z najważniejszych dzieł Chopina - jest szybki, niemal pędzący, wykorzystuje prawie wszystkie dźwięki fortepianu i wymaga od pianisty ogromnej biegłości technicznej.
Wśród zaledwie trzech opublikowanych sonat (w tym jedna pośmiertnie) Fryderyka Chopina, jedna zasługuje na szczególną uwagę: jest to sonata fortepianowa b-moll, której trzecia część - Marsz pogrzebowy - jest jednym z najsmutniejszych i zarazem bardzo często wykonywanych dzieł kompozytora.
Fryderyk Chopin ma na swoim koncie również koncerty fortepianowe, skomponowane na wiolonczelę i fortepian, a także koncerty na skrzypce, wiolonczelę i fortepian.