Fryderyk Chopin urodził się w 1810 roku w majątku Kaspra Skarbka, gdzie mieszkała jego rodzina. Ojciec Fryderyka Chopina był guwernerem dzieci Skarbków. Jednak wkrótce rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie Mikołaj Chopin został nauczycielem języka francuskiego.
Fryderyk Chopin bardzo wcześnie rozpoczął naukę gry na fortepianie bo już w wieku niecałych pięciu lat. Jego pierwszym nauczycielem była matka, później został nim Wojciech Żywny.
Młody Fryderyk Chopin gry uczył się głównie na dziełach Jana Sebastiana Bacha i Amadeusza Mozarta.
Jako siedmiolatek był już autorem kilku utworów - były to polonezy.
W latach 1826-1829 Fryderyk Chopin uczęszczał do Szkoły Głównej Muzyki w Warszawie, gdzie uczył się z Józefa Elsmera. Ze względu na wybitne zdolności został zwolniony z nauki gry na instrumencie. W tym czasie w jego twórczości bardzo wyraźne są akcenty ludowe.
Po ukończeniu studiów, Chopin wyjechał do Wiednia, w Austrii też po raz pierwszy jego kompozycje zostały wydane za granicą. Rok później wyjechał do Paryża i na zawsze opuścił Polskę.
W Paryżu Fryderyk Chopin dużo komponował, a jego utwory stawały się szybko modne w paryskich salonach. Był również rozchwytywanym nauczycielem gry na fortepianie - uczył wiele księżniczek i hrabin - był jednak znany z tego, że od uczniów wiele wymagał i trudno było go zadowolić.
Rozstanie z George Sand odcisnęło głębokie piętno na twórczości Fryderyka Chopina, powstało wówczas wiele z najpiękniejszych, ale też najsmutniejszych i najbardziej burzliwych utworów (mazurki i nokturny).
W ostatnich latach życia Fryderyk Chopin chorował na gruźlicę (bądź chorobę, która została zdiagnozowana jako gruźlica).
Po wybuchu rewolucji w Paryżu w 1848 roku Fryderyk Chopin wyjechał do Anglii, jednak długa podróż bardzo negatywnie odbiła się na jego zdrowiu. Wciąż udzielał lekcji gry na fortepianie, ale bardzo ograniczył ilość uczniów.
Poprawa stanu zdrowia związana z wyjazdem z Paryża nie poprawiła ogólnej sytuacji zdrowotnej Fryderyka Chopina, który zmarł 17 października 1849 roku w otoczeniu kilku bliskich osób.