Pięć hitów festiwalu kino dzieci

Już w sobotę rusza pierwsza edycja Kina Dzieci, nowego filmowego święta dla najmłodszych. Na ekranach kin w 15 miastach Polski ponad 50 tytułów: fabuł, animacji, krótkich i długich metraży. Jak z bogatego programu wybrać najciekawsze propozycje? Których filmów absolutnie nie można przegapić? Przy podejmowaniu decyzji mogą pomóc rekomendacje ambasadorów festiwalu Kino Dzieci: Mai Ostaszewskiej, Noviki, Katarzyny Bondy, Katarzyny Stoparczyk oraz Adama Woronowicza. Obejrzeli filmy wspólnie ze swoimi dziećmi i podzielili się wrażeniami.

"KACPER I EMMA - NAJLEPSI PRZYJACIELE" - POLECA MAJA OSTASZEWSKA

"Kacper i Emma" to przygody dwójki przedszkolaków przeplatane piosenkami i animacjami. Historia o przyjaźni i wspólnym stawianiu czoła nowym wyzwaniom.

Maja Ostaszewska obejrzała ten film wspólnie ze swoją 5-letnią córką Janką: To opowieść, którą oglądać mogą już trzylatki. Będzie dla nich wspaniałą okazją do oswojenia lęków związanych z pójściem do przedszkola, a dla rodziców dobrym pretekstem do rozmowy z dzieckiem, o tym, że warto próbować zrozumieć racje kolegów i dawać im drugą szansę. Spodobało mi się, że ten film przełamuje stereotypy pokazując na przykład, że szefem straż pożarnej może być kobieta!

"FELIX" - POLECA ADAM WORONOWICZ

"Felix" (reż. Roberta Durrant, Republika Południowej Afryki 2013 r.) - klasyczne familijne kino w najlepszym wydaniu. Tytułowy bohater, fan jazzu chce zostać saksofonistą, ale jego artystycznym planom stanowczo sprzeciwia się matka.

Adam Woronowicz obejrzał "Feliksa" wspólnie z małą Martą: Pozytywna i ciepła opowieść o pogoni za marzeniami pokazująca, że warto stawiać czoła przeciwnościom i iść swoją drogą niezależnie od tego jak oceniają nas inni. Bardzo spodobała się mojej córce, a ja myślę, że mogłaby być kanwą fajnego serialu.

"PODEJMUJĄC RYZYKO" - POLECA NOVIKA

"Podejmując ryzyko" (reż. Nicole van Kilsdon, Holandia 2011 r.) - historia 9-letniej dziewczynki, która bardzo emocjonalnie podchodzi do wyjazdu taty w niebezpieczny region świata. Wpada na nietypowy pomysł, by ustrzec go przed ryzykiem.

Novika przeżywała ten film wspólnie z córką. Na finał obie się popłakały: Poruszająca opowieść o więzach rodzinnych, przyjaźni i wyobraźni dziecka, która czasem prowadzi je w mało rozsądne rewiry. Film bardzo stonowany, skłaniający do refleksji. Idealny wstęp do ambitniejszego kina i świetna rola głównej bohaterki!

"SEKRET ELEONORY" - POLECA KATARZYNA BONDA

"Sekret Eleonory" (reż. Dominique Monfery, Francja 2009) - piękna animowana historia Nathaniela i wyjątkowej biblioteki, w której mieszkają postacie z bajek.

Autorka kryminałów Katarzyna Bonda obejrzała ten film wspólnie ze swoją córką Niną: Bohater udaje się w podróż, by ocalić herosów dziecięcych bajek. To nie tylko wspaniała historia przygodowa, komedia, a momentami thriller. To hołd złożony opowieści. Gorąco polecam!

"NOCTURNA" - POLECA KATARZYNA STOPARCZYK

"Nocturna" (reż. Adria Garcia, Victor Maldonado, Hiszpania, Francja, 2007) - przepełniona magią historia chłopca, który musi pokonać swój strach i stawić czoła wielu wyzwaniom, by rozwikłać zagadkę znikających gwiazd.

Kasia Stoparczyk, dziennikarka radiowej Trójki, która o dziecięcych emocjach wie niemal wszystko tak oceniła "Nocturnę": Ten film wyrasta z przepięknych baśniowych obrazów i dźwięków. W tak niezwykłym miejscu przyszło żyć Timowi, który czuje się osamotniony i na dodatek nie znajduje w sobie odwagi, by to zmienić. Jednak pewnego dnia to właśnie on odmienia świat. Pokazuje, że każdy może tego dokonać pod warunkiem, że nieustannie poszukuje swojej szczęśliwej gwiazdy.

***

Kino Dzieci to pierwszy festiwal dla dzieci przygotowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, ale kolejny krok stowarzyszenia na drodze kształtowania mądrych, wrażliwych odbiorców. Dział edukacji SNH od kilkunastu lat prowadzi projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W nadchodzącym roku szkolnym rozszerza jego działalność na przedszkola. Startowi programu oraz festiwalowi Kino Dzieci towarzyszy kampania społeczna "Dzieciaki na horyzoncie" z udziałem znanych postaci świata filmu i kultury. Aktorzy, pisarze, muzycy zachęcają do wspólnych rodzinnych wypraw do kina, pokazują, że kontakt z filmem może być wspaniałą przygodą.

Pełen program festiwalu Kino Dzieci oraz lista kin są już na stronie www.kinodzieci.pl .

Więcej informacji także na www.facebook.com/dzieciakinahoryzoncie

Więcej o: