NAUKA ANGIELSKIEGO - WYBÓR ODPOWIEDNIEJ SZKOŁY WARUNKIEM SUKCESU cz.2

Własna motywacja, nauczyciel czy specjalna metoda? Dowiedz się, co należy brać uwagę przy wyborze szkoły języka angielskiego, aby nauka była skuteczna.

Sposób nauczania

Nauka nie musi być żmudnym obowiązkiem. Lekcje w przyjaznej i luźnej atmosferze motywują do nauki. W British Council przywiązujemy do tego dużą wagę. Ponadto uczymy w sposób, który zachęca do myślenia - studenci powinni myśleć samodzielnie; nie muszą mieć wszystkiego podanego jak na tacy. Takie podejście oczywiście wymaga więcej wysiłku ze strony szkoły i nauczyciela, ale uczestnicy mają więcej satysfakcji i pamiętają lepiej to, do czego doszli samodzielnie. To przynosi lepsze efekty niż modne obecnie metodologie nazywane nazwiskami ich twórców.

Postępy w nauce

Sprawdź, czy szkoła ma przejrzysty system poziomów nauczania - czy łatwo zorientować się, jaką wiedzę musisz mieć, aby przejść na następny poziom lub ile poziomów musisz przerobić, by zdać egzamin taki, jak FCE lub CPE. Równie istotne jest indywidualne podejście do kursantów i umożliwienie im konsultacji z nauczycielem - np. w British Council postępy w nauce są na bieżąco monitorowane przez nauczyciela, a następnie omawiane z uczestnikiem kursu. Jeżeli posyłasz swoje dziecko na kurs angielskiego, upewnij się, czy w szkole odbywają się zebrania dla rodziców lub czy szkoła wysyła rodzicom raporty o postępach ich dzieci, np. po każdym semestrze.

Dla nas kontakt z rodzicem jest bardzo istotny. Uważamy, że jeśli rodzic interesuje się postępami dziecka i wspomaga je w nauce, dziecko osiąga lepsze wyniki. Dlatego zachęcamy rodziców do rozmowy z nauczycielem. Nauczyciel zawsze służy informacją o postępach dziecka, może też udzielić wskazówek, jak w prosty sposób każdy rodzic może we własnym zakresie rozwijać umiejętności językowe swojej pociechy.

Pomoce naukowe

Sprawdź, czy w szkole dostępne będą dodatkowe pomoce naukowe takie, jak materiały online i edukacyjne programy komputerowe, materiały audio i wideo. Pomogą ci one ćwiczyć i poszerzać umiejętności nabyte podczas kursu. Warto również sprawdzić, czy klasy wyposażone są w nowoczesny sprzęt - urządzenia audio i wideo, projektory multimedialne i tablice interaktywne sprawiają, że nauka jest bardziej efektywna i po prostu ciekawsza.

Nasi studenci szczególnie sobie cenią tablice interaktywne. Można na nich m.in. wyświetlić strony internetowe i zaznaczać partie tekstu, odsłuchiwać materiały audio, używać ich do gier słownych i pracy w grupach. Jest to wyjątkowo atrakcyjna rzecz dla nastolatków, których przyciąga wszystko, co związane z komputerem i internetem, ale sprawdza się również w nauce dorosłych.

Lokalizacja

Sprawdź, gdzie mieści się szkoła, czy jest blisko centrum i czy jest dobrze skomunikowana z resztą miasta. Jest to szczególnie ważne, jeśli musisz godzić naukę języka z pracą lub studiami. Rodzice powinni szczególnie zwrócić na to uwagę, zanim wybiorą kurs dla dziecka. Czasami lepiej wydać więcej na kurs w szkole o dogodnej lokalizacji, ale zaoszczędzić czas na dojazdy. Wówczas będziemy mieli więcej czasu i energii na naukę.

Koszty

Cena to istotny czynnik, ale radzę, aby nie wybierać kursu językowego tylko ze względu na cenę. Pamiętaj, że inwestujesz w siebie i często w swoją karierę. Pomyśl także o czynniku motywacyjnym: jeśli ludzie płacą za kurs więcej, są bardziej zdeterminowani, aby wynieść z niego jak najwięcej dla siebie, dzięki czemu na kursie panuje większa dyscyplina i atmosfera sprzyjająca nauce.

Zapraszamy na kursy angielskiego w British Council: www.britishcouncil.pl .

Dołącz do ponad 100 tysięcy osób i zarejestruj się na bezpłatny interaktywny kurs angielskiego online! Kurs "Exploring English: Language and Culture" skierowany jest do osób o średniozaawansowanej znajomości angielskiego i poza językiem będzie zapoznawał uczniów również z brytyjską kulturą. Zarejestruj się już dziś: https://www.futurelearn.com/courses/explore-english-language-culture