NAUKA ANGIELSKIEGO - WYBÓR ODPOWIEDNIEJ SZKOŁY WARUNKIEM SUKCESU cz.1

Własna motywacja, nauczyciel czy specjalna metoda? Dowiedz się, co należy brać uwagę przy wyborze szkoły języka angielskiego, aby nauka była skuteczna.

Po pierwsze, należy zapomnieć o istnieniu "cudownej metody", która zapewni szybki efekt w nauce języka obcego. Jeśli nauczyciele nie mają kwalifikacji, nam brakuje motywacji i nie będziemy ćwiczyć albo zostaniemy umieszczeni w nieodpowiedniej do naszego poziomu znajomości języka grupie - efekt będzie marny. Poniżej przedstawiamy kilka cennych rad, które należy wziąć pod uwagę wybierając szkołę angielskiego.

Intensywność kursu

To, jaki kurs wybierzesz, powinno zależeć od tego, jaki styl życia prowadzisz i jaki jest twój cel. Warto zadać sobie pytanie: Ile czasu mogę poświęcić na naukę? Dla jednych idealny będzie intensywny kurs letni, dla innych - systematyczny kurs, w którym spokojnie będą zaliczać kolejne poziomy. Dla zabieganych w ciągu tygodnia dobrą opcją będzie kurs sobotni. Dobrze, jeżeli szkoła oferuje wszystkie te opcje.

Zastanów się, co jest twoim celem. Czy angielski jest ci potrzebny w pracy? Czy zależy od tego twój awans? Czy chcesz znaleźć lepszą pracę? A może chcesz poczuć się pewniej w podróży? A może po prostu chcesz się rozwijać?

Jeśli oczekujesz szybkich rezultatów i jesteś gotów poświęcić na naukę więcej czasu i energii, warto wybrać kurs intensywny. Jeżeli wolisz uczyć się języka w spokojnym tempie, wybierz kurs o tradycyjnej strukturze, oparty na semestrach, ze stopniową gradacją poziomów, dzięki czemu będziesz mieć czas, by systematycznie doskonalić wiedzę.

Kwalifikacje nauczycieli

Sukces w nauce języka w dużej mierze zależy od kompetencji nauczyciela. Upewnij się, że są one odpowiednie. Nauczyciel powinien nie tylko znać język, lecz również mieć przeszkolenie metodyczne. Warto także sprawdzić, jak długo uczy.

Najważniejsze są kwalifikacje. Absolutnym minimum jest Certyfikat CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults); najlepiej byłoby, gdyby nauczyciel posiadał dyplom DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults). Gdy zapisujesz na kurs swoje dziecko, zapytaj, czy nauczyciele są po odpowiednich kursach metodycznych i czy specjalizują się w nauczaniu dzieci, tzn. czy posiadają certyfikat CELTYL (University of Cambridge Certificate in English Language Teaching to Young Learners).

Wielkość grupy i wiek

Idealna grupa nie powinna składać się z więcej niż 12 osób. Wbrew powszechnej opinii, że najlepsze są lekcje indywidualne, nauka w grupie daje mnóstwo korzyści - pod warunkiem, że lekcje są dobrze zaplanowane i interaktywne. Interesująca lekcja powinna być oparta na ciągłej interakcji między nauczycielem i kursantami, a również między samymi kursantami. Samemu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszy dla nas będzie kurs indywidualny, kiedy nauczyciel może skupić się wyłącznie na nas, czy kurs w grupie, który daje możliwości interakcji, a także wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą.

Ważne jest także, czy szkoła zwraca uwagę na wiek kursantów i czy stosuje w tym względzie jednoznaczne zasady. Mieszanie nastolatków i dorosłych w jednej grupie nie jest dobrym pomysłem, gdyż osoby w różnym wieku uczą się języka z różnych powodów, dlatego podczas kursu używa się odmiennej tematyki. Ponadto, dorośli mogą wstydzić się mówić po angielsku przy nastolatkach. Małe dzieci uczą się zupełnie inaczej niż nastolatkowie czy dorośli, mają też zupełnie inne zainteresowania.

Egzaminy

Sprawdź, czy w szkole znajduje się centrum egzaminacyjne, w którym możesz przystąpić do uznawanych na świecie egzaminów językowych takich, jak Cambridge English: First (FCE), Cambridge English: Advanced (CAE), Cambridge English: Proficiency (CPE) lub egzaminów z angielskiego biznesowego, finansowego czy prawniczego.

Jeśli planujesz studiować lub pracować za granicą, sprawdź, czy szkoła przygotuje cię do egzaminu IELTS (International English Language Testing System). Jest on honorowany przez ponad 9 tys. instytucji na całym świecie, m.in. uniwersytety w krajach anglojęzycznych, urzędy państwowe i firmy komercyjne.

Szkoła, która prowadzi centrum egzaminacyjne, oferuje także kursy przygotowujące do tych egzaminów.

Zapraszamy na kursy angielskiego w British Council: www.britishcouncil.pl .

Wejdź do gry i wygrywaj nagrody związane z językiem angielskim i brytyjską kultura: apps.facebook.com/brit-it .