Akcja dramatu rozgrywa się w "czasach bajecznych, koło jeziora Gopło" - jak podaje w didaskaliach Słowacki. Czasy bajeczne to czasy pradawne za panowania króla Popiela. Jezioro Gopło leży w pobliżu pierwszej stolicy Polski, Gniezna.
Dramat porusza motywy winy i kary oraz moralności. Balladyna za sprawą wróżki Goplany (zakochanej w Grabcu, który spotyka się z Balladyną) staje do rywalizacji z siostrą Aliną o wyjście za mąż za księcia Kirkora.
Nagrodą w konkursie, który polega na uzbieraniu większej ilości malin, jest zostanie żoną Kirkora. Balladyna, chcąc wstąpić na tron, zabija Alinę i knuje plan pozbycia się nowo poznanego małżonka. Na czole dziewczyny pojawia się krwawa blizna - znak popełnienia zbrodni. Balladyna dopuszcza się jeszcze kilku zbrodni, jednak spotyka ją kara i zostaje porażona piorunem.
Balladyna
Alina - siostra Balladyny
Wdowa - matka Balladyny i Aliny
Pustelnik - wygnany król Popiel III
Kirkok - mąż Balladyny
Filon - pasterz
Grabiec - kochanek Balladyny, ukochany Goplany
Fon Kostryn - kochanek Balladyny
Goplana - nimfa zakochana w Grabcu
Skierka i Chochlik - diabliki Goplany
"Balladyna" to dramat romantyczny, który wyrósł z konwencji dramatu szekspirowskiego, zrywa z zasadami klasycznego dramatu. Nie przestrzega zasady trzech jedności, jest pełen grozy, łączy elementy komiczne z tragicznymi, podejmuje tematykę dobra i zła oraz winy i kary.
Świat realistyczny przenika się ze światem fantastycznym. Postacie baśniowe ingerują w życie postaci realistycznych. To za sprawą Goplany Balladyna i Alina stają do rywalizacji. Nimfa przemienia również Grabca w wierzbę.
W dramacie ważną rolę odgrywa przyroda, która warunkuje losy bohaterów, np. Balladyna zostaje porażona piorunem. Postacie dramatu są dynamiczne.
Myślisz, że dobrze poznałeś tę lekturę? Znasz jej treść i bohaterów? Sprawdź, rozwiązując QUIZ z wiedzy z "Balladyny" Juliusza Słowackiego! .