Balladyna

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to dramat romantyczny, który powstał w 1834 roku w Genewie, wydany został w 1839 roku. Dramat składa się z pięciu aktów i kończy się epilogiem.

Akcja

Akcja dramatu rozgrywa się w "czasach bajecznych, koło jeziora Gopło" - jak podaje w didaskaliach Słowacki. Czasy bajeczne to czasy pradawne za panowania króla Popiela. Jezioro Gopło leży w pobliżu pierwszej stolicy Polski, Gniezna.

Motyw winy i kary

Dramat porusza motywy winy i kary oraz moralności. Balladyna za sprawą wróżki Goplany (zakochanej w Grabcu, który spotyka się z Balladyną) staje do rywalizacji z siostrą Aliną o wyjście za mąż za księcia Kirkora.

Nagrodą w konkursie, który polega na uzbieraniu większej ilości malin, jest zostanie żoną Kirkora. Balladyna, chcąc wstąpić na tron, zabija Alinę i knuje plan pozbycia się nowo poznanego małżonka. Na czole dziewczyny pojawia się krwawa blizna - znak popełnienia zbrodni. Balladyna dopuszcza się jeszcze kilku zbrodni, jednak spotyka ją kara i zostaje porażona piorunem.

Bohaterowie

Balladyna

Alina - siostra Balladyny

Wdowa - matka Balladyny i Aliny

Pustelnik - wygnany król Popiel III

Kirkok - mąż Balladyny

Filon - pasterz

Grabiec - kochanek Balladyny, ukochany Goplany

Fon Kostryn - kochanek Balladyny

Goplana - nimfa zakochana w Grabcu

Skierka i Chochlik - diabliki Goplany

Dramat romantyczny

"Balladyna" to dramat romantyczny, który wyrósł z konwencji dramatu szekspirowskiego, zrywa z zasadami klasycznego dramatu. Nie przestrzega zasady trzech jedności, jest pełen grozy, łączy elementy komiczne z tragicznymi, podejmuje tematykę dobra i zła oraz winy i kary.

Świat realistyczny przenika się ze światem fantastycznym. Postacie baśniowe ingerują w życie postaci realistycznych. To za sprawą Goplany Balladyna i Alina stają do rywalizacji. Nimfa przemienia również Grabca w wierzbę.

W dramacie ważną rolę odgrywa przyroda, która warunkuje losy bohaterów, np. Balladyna zostaje porażona piorunem. Postacie dramatu są dynamiczne.

Myślisz, że dobrze poznałeś tę lekturę? Znasz jej treść i bohaterów? Sprawdź, rozwiązując QUIZ z wiedzy z "Balladyny" Juliusza Słowackiego! .