Hamlet

Tragedia Williama Szekspira powstała najprawdopodobniej między 1601 a 1603 rokiem. Inspiracją dla Szekspira były islandzkie legendy, średniowiecza opowieść Saxa Gramatyka oraz dramat Thomasa Kyda ?Ur-Hamlet?, który zaginął, przez co niemożliwe jest określenie niepodważalnych źródeł Szekspira.

Od 1603 roku zaczęto wydawać tragedię Szekspira, jednak z wieloma błędami. Poprawiony tekst doczekał się druku w 1623 roku w zbiorze "Folio". "Hamleta" na język Polski przekładali Wojciech Bogusławski, Cyprian Kamil Norwid, Jarosław Iwaszkiewicz i Stanisław Barańczak.

Akcja

Akcja "Hamleta" rozgrywa się w późnym średniowieczu w Danii, na zamku w Elsynorze. Rozpoczyna się po śmierci króla Hamleta, kiedy to na tron wstępuje jego brat Klaudiusz, który żeni się z wdową po Hamlecie - Gertrudą. Do zamku powraca syn zmarłego króla - Hamlet, który jest zrozpaczony po stracie ojca i rozczarowany zachowaniem matki. Hamlet dowiaduje się, że zamek nawiedza duch zmarłego króla. Pewnej nocy na cmentarzu spotyka się duchem, który wyjaśnia mu, że ojciec zginął z ręki brata i chce, aby syn go pomścił. Od tego spotkania Hamlet przybiera maskę szaleńca i szuka dowodów zbrodni.

Tragedia szekspirowska

"Hamlet" to dzieło nowatorskie, które nie przestrzega antycznych zasad dramatu. Szekspir zerwał z zasadami trzech jedności, decorum i mimesis. Jego dramat podzielony jest na akty i sceny, bez z prologu i epilogu. Szekspir wprowadził sceny zbiorowe i zrezygnował z chóru. W akcji ważne są siły nadprzyrodzone i natura. Wprowadzone zostały elementy nierealistyczne. Dramat Szekspira jest wielowątkowy i pełen grozy. Występują w nim brutalne sceny. Los człowieka u Szekspira nie jest zależny od fatum, lecz od życiowych wyborów, które warunkują ludzkie namiętności. Bohater szekspirowski nie jest statyczny. Zmienia się w raz z rozwojem akcji.