MNiSW zaprezentowało portal wybierzstudia.nauka.gov.pl

30 września 2014 rusza portal Wybierz Studia, którego celem jest ułatwienie przyszłym studentom wyboru kierunku studiów oraz uczelni. Portal prezentuje oferty 435 szkół wyższych państwowych i prywatnych oraz 4638 opisów kierunków.

Projekt ministerstwa

Wybierz studia to portal stworzony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ośrodek Przetwarzania Informacji. Na realizację projektu przeznaczono 408 tys. zł. W proces tworzenia portalu włączono uczniów szkół średnich oraz placówki edukacyjne. - "Chcemy, by portal był jak najbardziej użyteczny, pełen informacji, a jednocześnie łatwy w obsłudze" - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

- "Młodzi ludzie coraz rozważniej podejmują decyzje o dalszej edukacji. Wierzę, że zawarte na naszym portalu informacje ułatwią maturzystom dokonywanie słusznych wyborów, które zaważą na ich przyszłości" - dodaje minister.

Pomoc dla licealistów

Portal kierowany jest przede wszystkim do licealistów, którzy stają przed wyborem studiów. Wybierz studia to swoista wyszukiwarka studiów, dzięki której kandydaci mogą znaleźć studia wg określonych kryteriów, np. lokalizacji, zainteresowań oraz przedmiotów zdawanych na maturze.

Portal zawiera informacje dotyczące, m.in. liczby studiujących, liczby studentów biorących udział w programie Erasmus, liczbie i tytułach wykładowców, liczby studentów z zagranicy. Ponadto, prezentuje dane i statystyki uczelni, oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a także informacje o tym, które szkoły zawieszają nabór lub wkrótce zostaną zamknięte.

Obiektywność

Wybierz Studia przedstawia informacje z oficjalnych baz dotyczących polskiej nauki - dzięki temu informacje w portalu będą stale aktualizowane.

Dane pochodzą z systemu POL-on (globalnej bazy danych o szkołach wyższych i jednostkach naukowych w Polsce), Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz z Komisji Ewaluacji Jednostek Naukowych, a także od samych uczelni.

Portal nie zawiera opinii studentów.

Wersja testowa portalu

Więcej o: