Dylemat maturzysty - jak dobrze wybrać studia I-go stopnia?

Niewiele uczelni proponuje swoim przyszłym studentom możliwość podjęcia nauki na wymarzonym kierunku - zazwyczaj oferta jest uzależniona od stopnia zainteresowania innych. Określenie zawodowych predyspozycji jest istotnym czynnikiem do uruchomienia machiny sukcesu. Studenci mogą skorzystać z pomocy testu zawodowego, by dowiedzieć się, jaki zawód do nich pasuje. Podstawowym krokiem do realizacji celów, a co za tym idzie osiągnięcia spełnienia zawodowego w przyszłości, będzie jednak odpowiedni wybór szkoły wyższej i kierunku studiowania. Nieprzemyślana decyzja może negatywnie wpłynąć na przyszłą karierę. Jak tego uniknąć?

 

Studia I stopnia: zaocznie czy dziennie?

 

Szkoła średnia ukończona, matura w kieszeni Można więc rozpocząć kolejny etap - studiowanie. Pierwszym krokiem na nowej drodze edukacji są studia pierwszego stopnia, które w zależności od specjalności mogą trwać 3 lata (licencjackie) bądź 3,5 roku (inżynierskie). Tryb studiowania można dostosować do swojej sytuacji: studia dzienne (stacjonarne) - preferowane dla słuchaczy chcących rozwijać się poprzez praktyki uczelniane lub studia niestacjonarne - (zaoczne bądź wieczorowe) dla uczniów, którzy wykorzystują zdobywaną na zajęciach wiedzę w praktyce (pracy, stażu). Na studia mogą aplikować nie tylko świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich, ale także osoby, które zwlekały z podęciem decyzji o studiach. Listy kierunków i specjalności są dostępne na każdej stronie internetowej szkół wyższych, jakimi jesteśmy zainteresowani.

Wybór kierunku

 

Decydując się na konkretny kierunek studiów, warto wziąć pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale także umiejętności. Należy spojrzeć na siebie nieco krytycznym okiem i odpowiedzieć np. na następujące na pytania - co lubię, a czego nie? W czym jestem dobry, a co sprawia mi trudności? Uczenie czego sprawia mi przyjemność? Jakie informacje łatwiej "wchodzą" mi do głowy? Jestem umysłem ścisłym czy typowym humanistą? Po zgromadzeniu tych informacji, można rozpocząć przeglądanie konkretnych ofert. Upewnijmy się, czy zrozumieliśmy nazwę i ideę kierunku oraz, czy na pewno wiemy, czego się po nim spodziewać. Prześledźmy także siatkę godzin oraz proponowane przedmioty.

Kierunek wybrany, jak wybrać uczelnię?

 

1) Wybierając uczelnię, zdecydujmy się na taką, która będzie w stanie zagwarantować nam rozwój zawodowy. Trzeba także rozpatrywać korzystny stosunek jakości do ceny.

 

2) Otrzymanie samego dyplomu nie oznacza zdobycia wymarzonego stanowiska - rynek pracy wymaga od kandydatów wykazania się czymś więcej niż certyfikatem. Staże i praktyki podczas studiów będą doskonałą okazją do podnoszenia kompetencji.

 

3) Rekrutacje na uczelniach są przeprowadzane w kilku dogodnych terminach w okresie letnim - istnieje możliwość dopisania się do grup nawet w październiku, ale po co zwlekać? Wakacje to odpowiedni okres na podjęcie tej ważnej decyzji.

 

Szkoły Wyższe z aspiracjami?

 

Niewiele szkół obecnych na dzisiejszym rynku proponuje dogodne studiowanie w pełni dostosowane do indywidualnych wymagań. Wyższe Szkoły Bankowe osiągają coraz większe zaufanie wśród studentów i stają się liderami zewnętrznych rankingów. Oferta studiów stacjonarnych opiera się nie tylko na kierunkach podstawowych, istnieje także możliwość wyboru przez studentów wymarzonego kierunku. W ramach płatnego studiowania słuchacz otrzymuje darmowe materiały dydaktyczne oraz wiedzę praktyczną, którą będzie mógł wykorzystać na co dzień w pracy. 9 na 10 studentów poleca WSB swoim przyjaciołom i znajomym, już 230 000 studentów zaufało tej uczelni! Zeszłoroczny Raport Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wykazał, że Wyższe Szkoły Bankowe (obecne w aż 9 miastach w całej Polsce) znajdują się w pierwszej szóstce uczelni najchętniej wybieranych przez studentów zaocznych. WSB są także najbardziej cenioną przez pracodawców grupą uczelni biznesowych w kraju. Pamiętajmy, ze inwestycja w edukację będzie inwestycją w przyszłość.