Najpopularniejsze kierunki rekrutacji na studia 2014

Kandydaci jeszcze nie wiedzą, czy mogą nazywać się studentami i z jakim kierunkiem zwiążą kolejne przynajmniej 3 lata, ale niektóre uczelnie podały już pierwsze informacje o tegorocznej rekrutacji. Wśród najpopularniejszych kierunków studiów przoduje prawo.

Uniwersytet Warszawski - ekonomia to numer 1

Uniwersytet Warszawski opublikował już wstępne podsumowanie tegorocznej rekrutacji - ponad 28 tys. osób zapisało się na studia na UW. Najpopularniejszym kierunkiem okazała się ekonomia, finanse, inwestycje i rachunkowość; informatyka i ekonometria. Na drugim miejscu uplasowało się prawo, trzecie miejsce to finanse, rachunkowość i ubezpieczenia, czwarte - filologia angielska.

Indywidualne wyniki rekrutacji kandydaci poznają 11 lipca w systemie IRK.

Uniwersytet Śląski - kandydaci postawili na prawo

Na Uniwersytecie Śląskim kierunkiem numer 1 okazało się prawo, na które zgłosiło się niemal dwa razy więcej kandydatów, niż na drugi wśród najpopularniejszych kierunków, czyli na psychologię. Na trzecim miejscu uplasowała się administracja, na czwartym pedagogika.

Jeżeli spojrzeć na kierunki pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce w czołówce plasują się: reżyseria - 11,13 osoby na jedno miejsce, realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia - 11,0 osób na miejsce, filologia angielska, specjalność: tłumaczeniowa z językiem japońskim - 9,48 osoby na jedno miejsce.

Indywidualne wyniki kandydaci poznają od 11 lipca.

Uniwersytet Wrocławski - na pierwszym miejscu prawo

Również na Uniwersytecie Wrocławskim pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych kierunków zajęło prawo. Drugie i trzecie miejsca zajęły kierunki humanistyczne: psychologia oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Na czwartym miejscu wśród najpopularniejszych kierunków znalazła się oryginalna pozycja - komunikacja wizerunkowa.

Indywidualne wyniki kandydaci poznają 9 lipca.

Uniwersytet w Białymstoku - prawo po raz trzeci

Zakończyła się również rejestracja kandydatów na Uniwersytet w Białymstoku. Z 5 744 kandydatów uczelnia przyjęła 2 715 osób na 26 kierunków. Uniwersytecie w Białymstoku pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych kierunków zajęło prawo (700 chętnych), na drugim miejscu uplasowała się pokrewna kryminologia (626 chętnych), na trzecim ekonomia (571 chętnych).

Pod względem liczby osób na jedno miejsce zdecydowany prym wiedzie kryminologia - tu o każdy z 50 indeksów walczy 12 kandydatów. Duża konkurencja - 7 osób na miejsce - także na bezpieczeństwie narodowym, administracji (5) oraz na filologii o specjalności język angielski stosowany z hiszpańskim (5).

Wyniki postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 11 lipca.

Uniwersytet Łódzki - najwięcej chętnych na prawo

Na Uniwersytet Łódzki na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie zgłosiło się w sumie 17 tys. 617 osób. To o ponad 3 tys. mniej, niż w roku ubiegłym.

Najwięcej kandydatów jest na prawo - 1422 osoby, psychologię - 1045 osób, finanse i rachunkowość - 942 osoby, filologię angielską - 797 osób i administrację - 713 osób. Najtrudniej będzie się dostać na dziennikarstwo i komunikację społeczną, gdzie na jedno miejsce przypada ok. 8,15 kandydata.

Czy taka ilość studentów a później absolwentów prawa ma szansę znaleźć zatrudnienie? Odpowiada mecenas Jarosław Franczak prawnik Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Prawo jako kierunek studiów daje najszersze spectrum wyborów, z jakimi spotkać się może młody człowiek, która wkracza na rynek pracy. Zajęcia z szeroko pojętego prawa administracyjnego otwierają dla absolwentów rynek pracy w instytucjach samorządowych czy państwowych, zajęcia z prawa finansowego czy podatków to pole zainteresowania dla przyszłych specjalistów z zakresu bankowości, księgowości i pokrewnych. Dla tych z kolei, którzy wybiorą ścieżkę zawodów prawniczych to niezbędnik by wystartować na jedną z aplikacji.

Studia prawnicze to studia analityczne i niezwykle trudne. Jego absolwenci to ludzie zdyscyplinowani, posiadający umiejętności oratorskie a także biegli w piśmie. Nie ma w dzisiejszych czasach czegoś takiego jak przepełnienie rynku.

W mojej opinii najlepsi zawsze zostaną dostrzeżeni i będą otaczać się rzeszą "klientów", którzy przyprowadzą kolejnych. Otwarcie zawodów spowodowało na rynku prawniczym konkurencję w prawidłowym tego słowa znaczeniu.

Teraz to umiejętności, wiedza, obsługa klienta, a przede wszystkim skuteczność działań prawnych gwarantują zaistnienie na rynku. Prawo zawsze było kierunkiem prestiżowym. Teraz prestiż prawnika jest weryfikowany prawidłami rynku. Jest to swoiste prawo rynku, gdzie wygrywa najlepszy.

Więcej o: