Trzmiele, fotony, etnolekt - konkurs m這dych naukowc闚

Troje m這dych naukowc闚 z Polski b璠zie reprezentowa這 nasz kraj w 26. edycji Konkursu Prac M這dych Naukowc闚 Unii Europejskiej EUCYS. - ?M這dzi naukowcy weszli do Unii Europejskiej o wiele wcze郾iej ni reszta naszego kraju. Na kolejne fina造 jad bez kompleks闚. Nasi reprezentanci szybko weszli do 軼is貫j czo堯wki i od lat pod wzgl璠em liczby zdobytych dotychczas nagr鏚 ust瘼uj tylko Brytyjczykom i Niemcom? - m闚i z dumprof. Jan Madey, przewodnicz帷y zarz康u Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Międzynarodowy prestiż

EUCYS to prestiżowy i zarazem najtrudniejszy konkurs dla uczniów-naukowców, który zasięgiem objął również kraje poza Unią Europejską i Europą. Warunkiem uczestnictwa jest zdobycie nagród krajowych za projekt, a także recenzji naukowców posiadających przynajmniej stopień doktor).

Konkurs obejmuje projekty z dziedzin biologii, chemii, informatyki, inżynierii, środowiska, materiałów, matematyki, medycyny, fizyki i nauk socjalnych i humanistycznych. W rywalizacji bierze udział troje finalistów z każdego z 37 uczestniczących krajów. Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody pieniężne, honorowe i specjalne, m.in. staże w europejskich placówkach badawczych i udział w międzynarodowych konferencjach naukowych.

Badaczka trzmieli

Jedną z trojga reprezentantów Polski jest Monika Leończyk ze Słupska, która zajęła się badaniem wpływu trzmieli na pomidory zwyczajne.

- "W zeszłym roku zauważyłam drastyczny spadek ilości trzmieli w moim przydomowym ogródku kwiatowym. Po zapoznaniu się z licznymi źródłami, dowiedziałam się, że ich populacja faktycznie w ciągu ostatnich lat zmniejszyła się o szokujące 90%" - mówi.

Monika dowiodła, jak ogromny wpływ mają wymierające trzmiele na środowisko. Pomidorów w ogródku po zapyleniu przez trzmiele było o 30% więcej, a zyski z ich sprzedaży wzrosły o ok. 1500 zł. Monika znalazła sposób na rozmnażanie trzmieli i skonstruowała dla nich specjalne drewniane budki. - "Niebieskie, ponieważ to ulubiony kolor trzmieli" - śmieje się Monika.

"Pasterz fotonów"

Tak sam o sobie mówi Jerzy Szuniewicz z Poznania - to młody fizyk kwantowy, który zajął się projektem "Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych "

- "Zastosowałem dobrze znaną metodę optymalizacyjną. Innowacyjność pracy wynika z połączenia przestrzennej modulacji pojedynczych fotonów oraz algorytmów genetycznych" - opisuje swój projekt Jerzy.

Specjalista od etnolektu

Andrzej Żak z Warszawy to specjalista od zachodniogermańskiego etnolektu wilamowskiego (wymysiöeryś). To fenomen językowy o archaicznym charakterze, którym posługuje się obecnie ok. 50 osób w jedynej na świecie miejscowości Wilamowice. Po II Wojnie Światowej uznawano mieszkańców miejscowości za Niemców, a władze zabroniły im używania etnolektu.

Andrzej swój projekt poświęcił wpływowi języka polskiego na wymysiöeryś - na jego leksykę i gramatykę. Jego badania zostaną wykorzystane w programie "Ginące języki"- Kompleksowe modele badań i rewitalizacji, którego organizatorem jest wydział Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim.

- "O etnolekcie dowiedziałem się rok temu, przeczytałem o nim w jednej z publikacji, kiedy przygotowywałem się do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Zafascynował mnie to, że jest jedna jedyna miejscowość w Polsce, w której mówi się specyficznym językiem i który mimo wpływów języka polskiego, zachował swój system językowy" - opowiada Andrzej.

Zwycięzcy krajowych eliminacji będą reprezentowali Polskę w finale, który odbędzie się 20 - 22 września w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej. Organizatorami EUCYS 2014 są Uniwersytet Warszawski, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik. Finał uświetnią znane osobistości ze 鈍iata nauki.

 

embed
Wi璚ej o: