Konkurs warszawskiej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha rozstrzygnięty!

Domowy rozsadnik do roślin, biurko z zainstalowaną lampką, która świeci wyłącznie po naciśnięciu blatu oraz damski but z chowanym w podeszwie obcasem to prototypy wynalazków nagrodzone 10 czerwca podczas gali finałowej programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha w Warszawie. Laureatów wrocławskiej edycji programu poznamy w czwartek, 12 czerwca.

Do konkursu tegorocznej, czwartej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę blisko 90 pomysłów na wynalazek. 10 projektów w Warszawie i 10 we Wrocławiu zakwalifikowało się do etapu finałowego, w którym uczniowie mieli za zadanie przygotować prototyp urządzenia codziennego użytku. Jury składające się z przedstawicieli Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Patentowego, redakcji portalu Edulandia.pl, Politechniki Warszawskiej i firmy Bosch wybrało trzy najlepsze pomysły.

Lista zwycięskich wynalazków:

I miejsce - "Mała Amazonia" , czyli kompleksowy, domowy rozsadnik do roślin, zaprojektowany przez zespół "Patmalin" z Gimnazjum nr 81 im. Prof. Witolda Doroszewskiego

Opiekun: Katarzyna Kończak

II miejsce - "Studencka lampka" , praktyczne biurko dla osób chcących zaoszczędzić prąd, w którym światło zapala się po naciśnięciu blatu, zaprojektowany przez zespół "KSSG CONSTRUCTORS" z Gimnazjum nr 121 im. Wojciecha Zawadzkiego

Opiekun: Ewa Kulczycka

III miejsce - wynalazek "21 krok" , czyli nowoczesne buty dla kobiet posiadające obcas chowany w podeszwie, zaprojektowany przez zespół "21 krok" z Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Ziemowita IV w Gostyninie

Opiekun: Robert Pypkowski

- "Podczas oceny wynalazków jury zwróciło szczególną uwagę na staranność wykonania prototypów, uniwersalność zastosowania, przydatność w życiu codziennym, a także oryginalność pomysłów. Te projekty potwierdzają, że również my, dorośli, możemy nauczyć się wiele od młodego pokolenia" - powiedział Jan Grabski, przewodniczący jury konkursu na wynalazek i koordynator programu z ramienia Politechniki Warszawskiej .

Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali tablety o wartości 1000 zł.

Członkowie drugiego zespołu zostali nagodzeni aparatami umożliwiającymi natychmiastowe wywołanie zdjęć, zaś nagrodą za zdobycie trzeciego miejsca były głośniki bezprzewodowe. Opiekunowie zwycięskich zespołów oraz szkoły, które reprezentowali, otrzymali zestawy elektronarzędzi Bosch. Podczas gali wręczono również nagrodę za najciekawsze warsztaty przeprowadzone w ramach programu. Otrzymało ją Studenckie Koło Energetyki Niekonwencjonalnej za organizację zajęć "Wiatr - energia dla każdego" .

Oprócz ogłoszenia wyników konkursu na wynalazek i podsumowania dotychczasowych osiągnięć programu publiczność podczas gali finałowej mogła przetestować drukarkę 3D, obejrzeć chemiczno-fizyczny pokaz naukowy, a także poznać tajniki projektowania łazika marsjańskiego, który skonstruowali członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego.

- "Podczas gali członkowie finałowych zespołów nie tylko zaprezentowali prototypy, ale także opowiedzieli o swoich inspiracjach, które najczęściej znajdowali w najbliższym otoczeniu. Fascynujący jest nie tylko efekt końcowy w postaci prototypu, ale również cały proces tworzenia - od pomysłu do jego realizacji. Gimnazjaliści, zgłaszając niemal 90 projektów w konkursie po raz kolejny udowodnili, że z sukcesem wykorzystali wiedzę zdobytą podczas warsztatów kreatywnych" - powiedział Łukasz Kałucki, koordynator programu z firmy Bosch.

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów obejmujący warsztaty kreatywne na politechnikach i konkurs na wynalazek prowadzony przez firmę Robert Bosch od 2011 r. Jego celem jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych młodych osób.

Czwarta edycja programu "Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha" jest organizowana przy współpracy Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Projekt wspierają również Minister Edukacji Narodowej, Mazowiecki i Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezes Polskiej Akademii Nauk i Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród partnerów medialnych IV edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha znaleźli się: PAP Nauka w Polsce, Wiedza i Życie, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Akademickie Radio Kampus, Akademickie Radio Luz, portal Edukacja Internet Dialog oraz Edulandia.pl.

Więcej o: