Wakacyjny rozkład jazdy na najdłuższe lato życia

Matura już "z głowy". Szkoła ukończona. Do najbliższego obowiązku pozostały... cztery miesiące! Maturzyści przeżywają prawdopodobnie najdłuższe wakacje w życiu. Jak je dobrze wykorzystać?

Praca czy rozrywka?

Pomaturalne wakacje to dla wielu młodych ludzi czas podjęcia pierwszej pracy. Niesie to ogromne korzyści - można nie tylko zarobić trochę grosza, ale przede wszystkim sprawdzić swoją sumienność, wytrzymałość, komunikatywność. Popularną branżą, w której młodzi zaczynają wakacyjną pracę jest gastronomia. Okres letni to nasilony ruch w pizzeriach, lodziarniach, restauracjach i barach, co łączy się z potrzebą sezonowego zatrudnienia. Pamiętać trzeba tylko o jednym: nie dać się oszukać. Najlepiej fotografować grafik i unikać pracy na czarno.

Wakacje są tak długie, że znajdzie się w nich czas i na pracę, i na rozrywkę (aby wydać gdzieś zarobione ciężko pieniądze!). A jest gdzie się bawić.

Imprezy muzyczne

Lato roi się od imprez muzycznych. Pełny rozkład jazdy znajdziecie chociażby na koncertomania.pl . Najgłośniejsze imprezy, na jakie warto się wybrać:

-Orange Warsaw Festival - już 13 czerwca. Wystąpią David Guetta, Florence and the machine, Outkast, Limp Bizkit, Snoop Dogg i wiele innych. Bilety od 199 do 500zł

-Open'er Festival w Gdyni - 2-5 lipca. Karnet: 550zł

-Woodstock - 31 lipca - 2 sierpnia. Najbardziej dostępny dla młodych - płacisz tylko za przejazd (chyba, że jedziesz autostopem)

-Hip-hop Kemp w Hradec Kralove - jedna z większych imprez hip-hopowych. 21-23 sierpnia. Bilety od 189zł

-Tommorowland w Belgii - największa impreza muzyki tanecznej w Europie. 26-28 września. Ceny biletów do 1600zł. Na dojeździe mogą oszczędzić odważni autostopowicze.

Dla wielbicieli filmów

W Trójmieście można spędzić cały lipiec - na przykład po Open'erze zaczekać na Sopot Film Festival . Największa impreza filmowa w Polsce odbędzie się w dniach 12-20 lipca. Jak w przypadku wielu dużych wydarzeń, również na Sopot Festival trwa nabór wolontariuszy. Wolontariat na imprezie filmowej to nie tylko ciekawe doświadczenie ale i wstęp na festiwal za darmo i od innej strony. Więcej na: Sopot Festival . Pod koniec wakacji odbędzie się kolejny głośny festiwal dobrych filmów - Festiwal w Gdyni , 15-20 września. Sprzedaż biletów jeszcze nie wystartowała.

Nie przesiedź wakacji na kompie

Zaplanuj swoje wakacje - tylko w tym roku masz aż cztery miesiące czasu na zrobienie niesamowitych rzeczy. Można zostać wolontariuszem w wielu placówkach i na wielu imprezach (skończył się już nabór na wolontariuszy do pomocy przy organizacji mistrzostw w Brazylii - jedzie 458 Polaków!). Można również wybrać tanią opcję wakacji - podróż autostopem. Do szczęścia potrzeba wtedy tylko plecaka, namiotu i mapy.

 

Warto przejrzeć strony couchsurfing i hitchwiki , dwie nieocenione pomoce dobrego autostopu. Couchsurfing można wykorzystywać także w kraju (np. jadąc na festiwal!) - to portal społecznościowy dla podróżników oferujący noclegi lub po prostu spotkania w obcym mieście. Portal pozwala poznać interesujących ludzi i odkryć nowe miasto od kuchni, wspólnie z jego mieszkańcem. Hitchwiki z kolei to skarbica przydatnych wskazówek dotyczących miejsca, w które chcesz jechać autostopem.

Więcej o: