W tym roku Agata Lisowska wraz dwiema innymi studentkami Wydziału Architektury PB: Pauliną Kuszneruk i Ewą Zwierzchowską - zdobyła III miejsce w kategorii "National winners" w Międzynarodowym Konkursie "Urban Revitalization of Mass Housing", organizowanym przez UN-Habitat - agendę ONZ ds. urbanizacji i zrównoważonego rozwoju osiedli ludzkich.
Architektura i przestrzeń miejska to nie tylko temat jej studiów i to, z czym wiąże przyszłość zawodową, ale i pasja, którą realizuje poza murami uczelni. A działania jej i osób jej podobnych zauważają białostoczanie, którzy popierają społeczne inicjatywy i podpowiadają nam, aby to Agatę Lisowską nominować do "Przystanku Młodzi".
W ubiegłym roku zainicjowała razem z Beatą Siemieniako (studentka prawa i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim) oddolną inicjatywę postulującą usunięcie reklamy zasłaniającej elewację Domu Handlowego "Central". Baner nie zniknął, ale zakryty reklamą Central znalazł się obok innych oszpeconych reklamami budynków na wydanej w tym roku specjalnej pocztówce. Kartka "Pozdrowienia z Białegostoku" to pomysł Stowarzyszenia Białostocka Przestrzeń Publiczna, w którym Agata działa. Na odwrocie pocztówki - którą każdy mieszkaniec mógł wysłać do prezydenta miasta (wydrukowano tysiąc takich pocztówek) - widnieje prośba o wzmocnienie ochrony krajobrazu i przestrzeni miejskiej.
Oprócz tego stowarzyszenia w pocztówkową akcję włączyła się też Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim.
Dzięki interwencji stowarzyszenia Przestrzeń Publiczna miasto zmieniło pierwotną wersję pomysłu podziemnego przejścia pieszo-rowerowego pod ulicą Pałacową. Stowarzyszenie wskazało na niewłaściwą lokalizację przejścia i jego nieprawidłowe parametry (tunel za niski i za długi), krytykowało też likwidację przejść naziemnych w jego okolicy oraz sprzeciwiało się spychaniu pieszych pod ziemię.
Dodajmy, że Agata Lisowska - była koordynatorką konkursu "Odmrażamy chłodnię" organizowanego przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku i Wydział Architektury PB, którego celem było znalezienie nowej funkcji, pozwalającej na zachowanie tego obiektu (budynek powstał w latach 50. XX wieku). Na konkurs napłynęło kilkanaście prac ilustrujących przyszłościowe wykorzystanie tego budynku.
Tylko do wtorku (20.05) czekamy na zgłoszenia do tegorocznej, ósmej edycji "Przystanku Młodzi". Chodzi nam o ludzi młodych (20-30 lat, ale przymkniemy oko i na 32-, 33-latków) i kreatywnych, którzy inicjują ciekawe przedsięwzięcia w Białymstoku i regionie. Ważne, żeby w zgłoszeniu przedstawić kandydata - dane personalne (imię, nazwisko, wiek), czym się zajmuje, jakie zorganizował przedsięwzięcia i dlaczego akurat on zasługuje na wyróżnienie.
Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: emilia.romaniuk@bialystok.agora.pl oraz redakcja@bialystok.agora.pl (z dopiskiem w tytule "Przystanek Młodzi"). Prosimy również o podanie numeru telefonu lub e-maila osoby zgłaszanej lub tej, która zgłasza.
Najlepszych wyróżnimy "Świadectwami Otwartego Umysłu", a najmocniejszą trójkę - promocją na citylightach.
- Mateusza Tymurę - absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej, współzałożyciela Teatru Latarnia oraz jednego z inicjatorów akcji "BOJARY ZOSTAJĄ kulturalne",
- Małgorzatę "Chudą" Józefowicz - artystkę, autorkę m.in. wystawy "Działo się", którą tworzył cykl grafik inspirowanych życiem białostockich bazarów z lat 90., komiksu "I love Podlasie" i wystawy "Ale o co chodzi?" (inspiracją jest opuszczona posesja przy ul. Kujawskiej 48 w Białymstoku zwana "Domem Schizofrenika").
- Filipa Pazderskiego , prezesa Stowarzyszenia na rzecz Ziemi Podlaskiej "Drumla" skupiającego ludzi chętnych do działania na rzecz społeczności lokalnej.
- Dwie supersportsmenki: Kamilę Lićwinko , która zdobyła w tym roku tytuł halowej mistrzyni świata w skoku wzwyż, i Patrycję Maliszewską , jedyną naszą reprezentantkę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w short-tracku.
- Młodego wynalazcę Petrosa Psyllosa - skonstruował rękawicę wspomagającą komunikację oraz specjalny sygnet-pierścień, za pomocą którego można zdalnie sterować urządzeniami elektronicznymi w domu czy aucie. Jego wynalazki mają pomagać osobom niepełnosprawnym;
- Artura Grycuka , studenta architektury na Politechnice Białostockiej i inicjatora powołania Koła Naukowego "Filmovi", z którym zorganizował pokaz mappingu na gmachu Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB.