MATURA 2014, DZIŚ BIOLOGIA: POZIOM PODSTAWOWY I ROZSZERZONY. Kiedy ODPOWIEDZI i ARKUSZE?

MATURA z biologii rozpocznie drugi tydzień maturalnego maratonu. O 9.00 maturzyści pisać będą poziom podstawowy lub rozszerzony. Matura z biologii potrwa 120 minut (na poziomie podstawowym) lub 150 minut (poziom rozszerzony).

Oficjalne arkusze i przykładowe odpowiedzi do egzaminu maturalnego 2014 znajdziesz (po zakończeniu egzaminu) w serwisie Edulandia.pl - Matura 2014 - odpowiedzi i arkusze, harmonogram

Coraz mniej uczniów decyduje się na poziom podstawowy

Jak wynika ze statystyk CKE, z wyjątkiem małego wzrostu w 2012, co roku systematycznie spada liczba uczniów decydujących się na poziom podstawowy matury. Jeszcze w 2010 roku było ich ponad 33 tys., natomiast w 2013 liczba spadła do niecałych 26,5 tys.

W przypadku poziomu rozszerzonego liczba zdających od kilku lat ulega tylko kosmetycznym zmianom. Oscyluje w granicach 39 tys. zdających. Jak widać, poziom rozszerzony z biologii cieszy się dużo większym zainteresowaniem. To wcale nie oczywiste - w przypadku przedmiotów takich jak WOS, geografia, fizyka czy historia jest dokładnie odwrotnie. Najwyraźniej bardziej przydatna okazuje się biologia rozszerzona niż podstawowa.

Coraz gorsze wyniki z poziomu rozszerzonego - 2013 najgorzej od kilku lat

W roku 2013 średni wynik z poziomu podstawowego wyniósł 44%, natomiast z rozszerzonego - 50%. W przypadku poziomu rozszerzonego był to najgorszy wynik od kilku lat, niższy średnio o 5%. Zazwyczaj jest to związane z samą liczbą osób zdających przedmiot na poziomie rozszerzonym. Decydują się na niego być może ci, którzy niezupełnie przemyśleli swoją decyzję - a to wpływa na wyniki. W 2013 liczba maturzystów z biologii na poziomie rozszerzonym była rekordowa od 2010 roku.

Najlepiej w liceach ogólnokształcących

Na wykresach CKE widoczna jest poza tym duża rozpiętość, jeśli chodzi o średnią wyników. Zależy ona naturalnie od rodzaju szkoły średniej. Najgorzej wypadają technika uzupełniające i licea profilowane. Najlepiej - licea ogólnokształcące.

Jak pójdzie maturzystom w poniedziałek?

W okolicach godziny 15 na stronie Edulandia.pl znajdą się arkusze maturalne z poziomu podstawowego i rozszerzonego z biologii. Opublikujemy również przykładowe odpowiedzi do zadań. Już wkrótce będzie można się przekonać, czy poziom rozszerzony rzeczywiście idzie coraz gorzej oraz czy wynik z poziomu podstawowego utrzyma się w swojej granicy 44%.

Poćwicz przed zbliżającą się maturą 2014. Ćwiczenie czyni mistrza! Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2014" bez tajemnic.

Więcej o: