MATURA 2014: WOS POZIOM PODSTAWOWY I ROZSZERZONY! Matura z wiedzy o społeczeństwie. Sprawdź arkusze i odpowiedzi z poziomu podstawowego i rozszerzonego w serwisie Edulandia.pl

MATURA 2014 z WOS-u na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Ostatni dzień pierwszego tygodnia matur zamykają matematyka i wiedza o społeczeństwie. MAMY ARKUSZE I ODPOWIEDZI!

Oficjalne arkusze i przykładowe odpowiedzi do egzaminu maturalnego 2014 znajdziesz (po zakończeniu egzaminu) w serwisie Edulandia.pl - Matura 2014 - odpowiedzi i arkusze, harmonogram

Wiedza o społeczeństwie w statystykach

W ubiegłym roku 29572 maturzystów przystąpiło do egzaminu maturalnego z WOS-u na poziomie podstawowym. Poziom rozszerzony zdawało już mniej uczniów - 18903. Średnie wyniki z obu poziomów były niemal identyczne - wynosiły kolejno 43% i 42%.

Dla porównania - jeśli chodzi o umiejscowienie wiedzy o społeczeństwie wśród innych dodatkowych maturalnych przedmiotów humanistycznych ubiegły rok wyglądał następująco:

Język polski rozszerzony: 34 770

Historia pr: 9 403

Historia pp: 9 360

Filozofia pp: 238

Filozofia pr: 341

Historia sztuki pp: 846

Historia sztuki pr: 2394

Wiedza o tańcu pp: 45

Wiedza o tańcu pr: 34

WOS najpopularniejszy zaraz po polskim

Jak wynika z powyższych statystyk, wiedza o społeczeństwie okazała się najczęściej wybieranym dodatkowym przedmiotem humanistycznym zaraz po rozszerzonym języku polskim. Powodem mogą być nie tylko konkretne wymogi ze strony uczelni - wiele osób wybiera WOS na maturze z myślą o podjęciu studiów innych niż humanistyczne. W procesie rekrutacji uczelnia przyznaje punkty między innymi za "dowolny przedmiot z niżej wymienionych" - i na ogół znajduje się wśród nich wiedza o społeczeństwie.

Wdzięczny dla humanistów i nie tylko

Matura z wiedzy o społeczeństwie sprawdza - jak głosi sama nazwa przedmiotu - rozeznanie ucznia w sprawach politycznych, społecznych i gospodarczych. Popisem znajomości tych tematów jest esej na poziomie rozszerzonym. Wymaga on od ucznia bardzo dużej wiedzy, rozeznania w sprawach bieżących, oczytania i obeznania w mediach. I choć powtarza się, że najtrudniejszym zadaniem pisemnym na maturze jest esej z historii - wiedza o społeczeństwie nie ustępuje mu wiele.

Wiedzę o społeczeństwie na maturze wybierają osoby planujące studiować kierunki ekonomiczne, społeczne, a nawet techniczne. Jest to wdzięczny przedmiot łączący w sobie różne dyscypliny, a co więcej - sprawy aktualne. Prawdopodobnie właśnie dlatego cieszy się tak dużą popularnością wśród maturzystów.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2014" bez tajemnic.

Więcej o: