Matura 2014. Język polski - relacja na żywo

Pierwszego dnia matur maturzyści muszą zmierzyć się z egzaminem z języka polskiego. Z naszej relacji na żywo dowiecie się, jak przebiega dzisiejszy egzamin, poznacie pierwsze wrażenia maturzystów oraz treści najtrudniejszych zadań.

godz. 15:25 ZOBACZ OFICJALNE ARKUSZE CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ! JĘZYK POLSKI, POZIOM PODSTAWOWY, OFICJALNE ARKUSZE CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

godz. 15:09 MATURA 2014, JĘZYK POLSKI, POZIOM PODSTAWOWY: MAMY ODPOWIEDZI WSZYSTKICH ZADAŃ ZAMKNIĘTYCH! MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO, POZIOM PODSTAWOWY

Zobacz wideo
Zobacz wideo

godz. 14:32 Czekamy na oficjalne arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Opublikujemy je, jak tylko udostępni je CKE!

Zobacz wideo

godz. 13:43 Prawdopodobna treść tematu drugiego : "Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach." Afisz teatralny z prapremiery Wesela z 1901 r.

godz. 13:30 Dopiero około godziny 15 CKE opublikuje oficjalne arkusze, ale my mamy już prawdopodobną treść tematu pierwszego na maturze podstawowej z języka polskiego: Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci. Kmicic z Oleńką na kuligu - obraz Juliusza Kossaka (1885 )

embed

godz. 13:20 Przypominamy, że popularne "wypracowanie" w żargonie CKE określane jest jako pisanie własnego tekstu w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu. Wypracowanie musi liczyć przynajmniej 250 słów.

godz. 13:15 Czytanie ze zrozumieniem - pytania dotyczyły tekstu o miłości, w którym cytowano fragmenty utworów Platona, Cypriana Kamila Norwida i ks. Jana Twardowskiego ("Spieszmy się").Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzązostaną po nich buty i telefon głuchytylko co nieważne jak krowa się wleczenajważniejsze tak prędkie że nagle się stajepotem cisza normalna więc całkiem nieznośna jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy kiedy myślimy o kimś zostając bez niego

godz. 13:10 TEMATY WYPRACOWANIA : jak podają nasi rozmówcy, pierwszy temat to opis emocji bohaterów na podstawie fragmentów "Potopu", w którym Andrzej Kmicic spotyka się z księciem Bogusławem. Drugi temat opierał się na fragmencie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, który zawierał rozmowę Gospodarza z Poetą. Na jej podstawie maturzyści mieli napisać o opiniach obu bohaterów odnośnie do poezji narodowej oraz ogólnego obrazu Polaków.

godz. 13:00 Okazuje się, że maturzyści potrafią przewidzieć przyszłość! Filip z Autorskiego Liceum nr 42 w Warszawie zdradził nam, jak przewidział, lektury, które pojawiły się w tym roku na egzaminie z języka polskiego:"Potop" łatwo było przewidzieć, ponieważ dziś - 5 maja - przypada rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. Gdyby żył, obchodziłby 168. urodziny."Wesele" natomiast pojawiło się z dwóch powodów: po pierwsze, w tym roku przypada 145. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Po drugie, rok 2014 to 220. rocznica bitwy pod Racławicami, której obraz wisiał w jednej sal bronowickiej chaty. Podsumowując - te lektury miałem opanowane. Ale nie wiem, czy dobrze mi poszło.

godz. 12:57 Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli matura 2014 bez tajemnic.

godz. 12:48 Stanisław Wyspiański - "Wesele" - afisz z 1901 r. z Kazimierzem Kamińskim jako Stańczykiem

embed

godz. 12:41 "Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna". - "WESELE" też może się pochwalić ciekawymi cytatami! WESELE - CIEKAWE CYTATY

godz. 12:38 Matura w VIII LO w Białymstoku. Język polski maturzyści mają już z głowy. Około 15 opublikujemy arkusze i przykładowe odpowiedzi! Matura w VIII LO w BiałymstokuMatura w VIII LO w Białymstoku Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl

godz. 12:32 Motywy, które kierowały postaciami "Potopu" - tego dotyczyło wypracowanie z języka polskiego. Bohaterowie "Potopu"

godz. 12:27 "Zabił mnie Platon" - to często powtarzający się komentarz maturzystów odnośnie do tego, które pytanie w arkuszu było najtrudniejsze.

embed

godz. 12:15 Matura pisemna już za nami. Radzimy, jak przygotować się do ustnej części matury z języka polskiego! JAK ZDAĆ USTNĄ MATURĘ NA 100%? Są na to niezawodne sposoby!

godz. 12:11 W arkuszu znalazło się tylko jedno pytanie zamknięte - donoszą maturzyści. Co ciekawe, dotyczyło ono... ironii!

godz. 11:58 "WESELE" Stanisława Wyspiańskiego I "POTOP" Henryka Sienkiewicza na maturze podstawowej z języka polskiego! Sprawdź swoją wiedzę o "Weselu"

godz. 11:46 Przerażenie w oczach? Matura w Gorzowie Wielkopolskim uchwycona w kadrze.

embed

godz. 11:43 ARKUSZE I PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym już dziś około 15 znajdziecie na stronie Edulandia.pl OFICJALNE ARKUSZE MATURALNE I ODPOWIEDZI DO MATURY 2014!

godz. 11:34 Mamy quiz wiedzy z "Potopu"! Sprawdź, ile pamiętasz z tej lektury! "POTOP" - quiz wiedzy

godz. 11:19 "Kończ waść!... wstydu oszczędź!" - znacie ten cytat z "Potopu"? Już niedługo maturzyści skończą rozwiązywanie arkusza z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Ciekawe cytaty z "Potopu"!

godz. 11:14 "Potop" z podziałem na role!

Zobacz wideo

godzi. 11:09 "Potop" Henryka Sienkiewicza drugą lekturą, która znalazła się w arkuszu maturalnym z języka polskiego! - "Potop" Henryka Sienkiewicza - informacje o lekturze

godzi. 11:03 "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jedną z lektur, które znalazły się w arkuszu maturalnym z polskiego! - Informacje o "Weselu" Wyspiańskiego!

embed

godz.11:00. Mijają dwie godziny egzaminu! Tymczasem przyjrzyjmy się statystykom. Tak oto prezentowały się wyniki matury w 2013 roku ;)

godz.10:40. Półtorej godziny egzaminu za nami! Walczymy dalej! Czy to uśmiech radości maturzystki z VIII LO w Łodzi?

godz.10:25. Trochę statystyk dla zainteresowanych. Średni wynik osiągnięty w 2012 roku przez maturzystów z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniósł 53,54%. Najlepiej z egzaminem poradzili sobie uczniowie liceów ogólnokształcących - procent zdanych egzaminów wyniósł 98, najsłabiej zaś uczniowie techników uzupełniających - 76% zdanych egzaminów. Jak będzie w tym roku? Wszystko jeszcze zależy od Was!

godz.10:10. A tak oto prezentują się nastroje tegorocznych maturzystów z liceum w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy, tuż przed rozpoczęciem egzaminu. Wyglądają na zestresowanych?

godz.10:00. Maturzyści piszą już egzamin okrągłą godzinkę! A my cały czas trzymamy kciuki :) Na zdjęciu tegoroczni maturzyści z Opola.

godz.09:55. Maturzyści od miesięcy zadają sobie pytanie, jaka lektura pojawi się na egzaminie maturalnym z języka polskiego. "Zbrodnia i Kara", "Potop", "Medaliony" - to typy tegorocznych maturzystów. Wśród typów tegorocznych abiturientów na prowadzenie wysuwają się "Opowiadania" Borowskiego oraz "Lalka" Bolesława Prusa. Czy ich domysły pokryją się z rzeczywistością? Na odpowiedź musimy poczekać... ;)

Zobacz wideo

godz. 09:35. Pierwsze pół godziny za nami! Jakie tematy znalazły się na maturze w tym roku? Matura, język polski: "Tango" z "Granicą" - co znajdzie się na maturze z języka polskiego 2014? Typujemy LEKTURY, KTÓRE ZNAJDĄ SIĘ NA MATURZE!

godz. 09:20. Tak w tym roku egzamin maturalny rozpoczyna się dla LO nr 5 w Opolu. Powodzenia!

godz. 09:15. W roku 2012 średni wynik osiągnięty przez maturzystów z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniósł 53,54%. Najlepiej z egzaminem poradzili sobie uczniowie liceów ogólnokształcących - procent zdanych egzaminów wyniósł 98, najsłabiej zaś uczniowie techników uzupełniających - 76% zdanych egzaminów.

godz. 09:10. Przypomnijmy sobie, jak w zeszłym roku wyglądał egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co sprawiło Wam rok temu największą trudność? Matura 2013. Matura z polskiego: "Jak się nazywa specjalista od cybernetyki?" O co chodzi?

godz. 09:05. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy, zdawany przez wszystkim maturzystów. Do poziomu rozszerzonego przystępują tylko ci, którzy wcześniej rozwiązali arkusz dla poziomu podstawowego.

godz. 9:00. Maturzyści rozpoczęli egzamin maturalny z języka polskiego. Czas przeznaczony na jego rozwiązanie to 2 godziny i 50 minut.