ODPOWIEDZI DO MATURY PODSTAWOWEJ 2014: JĘZYK POLSKI na poziomie podstawowym! Sprawdź ODPOWIEDZI DO JĘZYKA POLSKIEGO!

ODPOWIEDZI MATURA 2014: JĘZYK POLSKI, POZIOM PODSTAWOWY. PUBLIKUJEMY ODPOWIEDZI do matury 2014 z języka polskiego. Matura 2014 z języka polskiego to pierwszy egzamin, z jakim przyszło się zmierzyć tegorocznym maturzystom. Maraton egzaminów maturalnych 2014 rozpoczął się dziś i potrwa 3 tygodnie. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie zaczęli pisać o godzinie 9:00 i skończyli przed 12:00. Publikujemy oficjalne ARKUSZE i przykładowe ODPOWIEDZI do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym!

Oficjalne arkusze i przykładowe odpowiedzi do egzaminu maturalnego 2014 znajdziesz tutaj w serwisie Edulandia.pl - Matura 2014 - odpowiedzi i arkusze, harmonogram

Już DZIŚ o godzinie 9:00 wystartowały egzaminy maturalne 2014! Około 333 700 zdających, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną w roku szkolnym 2013/2014 przystąpiło do zmagań maturalnych. Pierwszym egzaminem, z którym przyszło się zmierzyć maturzystom, był egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, który trwał 170 minut.

W tym roku "Potop" z "Weselem"

Wszystkich maturzystów przez ostatnie 10 miesięcy rozpalało pytanie, jakie lektury pojawią się na wypracowaniu. Wielu przeprowdzało skomplikowane próby przewidzenia, co się pojawi w arkuszu. I niektórzy twierdzą, że im się to udało. Filip, uczeń jednego z mokotowskich liceów, chwali się, że wydedukował obie lektury: "Potop" łatwo było przewidzieć, ponieważ dziś - 5 maja - przypada rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. "Wesele" natomiast pojawiło się z dwóch powodów: po pierwsze w tym roku przypada 145. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Po drugie rok 2014 to 220. rocznica bitwy pod Racławicami, której obraz wisiał w jednej sal bronowickiej chaty. Podsumowując - te lektury miałem opanowane. Ale nie wiem, czy dobrze mi poszło."

Królowały pytania otwarte

W przeciwieństwie do poprzednich lat w tym arkuszu dominowały pytania otwarte. Tegoroczni maturzyści będą mieli więc więcej powodów do narzekania na słynny "klucz odpowiedzi" niż ich poprzednicy. Tekst, do którego trzeba się było odnosić, to fragment pracy Barbary Skargi na temat miłości. Należało między innymi określić, jaką funkcję w kompozycji testu pełni przywołanie "Uczty" Platona i dość sprawnie posługiwać się takimi terminami jak anafora, antyteza, inwersja, itp. Słowem - łatwo nie było.

Matura 2014: Jak wyglądał dzisiejszy egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym?

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut. W tym czasie maturzyści musieli rozwiązać zadania zamknięte i otwarte na podstawie zamieszczonego w arkuszu fragmentu tekstu. Zadania, które pojawiały się w poprzednich latach, polegały na wyborze właściwej odpowiedzi spośród kilku podanych w arkuszu, a także na wpisaniu właściwej kilkuwyrazowej odpowiedzi na zadane pytanie.

Drugim zadaniem na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym jest napisanie dłuższego tekstu na podstawie wybranych dwóch utworów literackich. Maturzyści mają do wyboru jeden z dwóch tematów, a każdy z tematów bazuje na dwóch utworach literackich. Dla wielu maturzystów jest to bardzo trudne, gdyż nie są w stanie napisać tekstu, który jest wysoko oceniany według legendarnego już "klucza maturalnego".

Matura: Co znalazło się w arkuszu maturalnym w ubiegłym roku?

W maju ubiegłego roku maturzyści zmierzyli się z fragmentami tekstów Tomasza Rożka, na ich podstawie rozwiązywali zadania zamknięte i otwarte w pierwszej części egzaminu.

Druga część ubiegłorocznego egzaminu z języka polskiego to:

I "Gloria victis" Elizy Orzeszkowej oraz wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego bądź

II "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i analiza autorytetów. Co tym razem pojawi się w arkuszu maturalnym? To wiedzą niestety tylko eksperci CKE.

Co ciekawe, studenci pierwszych lat studiów bardzo negatywnie oceniają sposób przeprowadzania egzaminów maturalnych. Jak mówi Michał, student pierwszego roku: "Nic ten egzamin nie wniósł w moje życie, straciłem masę czasu, pieniędzy i chęci, by go napisać. O niczym ten egzamin nie świadczy, jedynie o wstrzeliwaniu się w klucz. 3 lata liceum udowodniły, jak porąbany system edukacji mamy i paradoksem jest to, że w ogóle nie przygotowuje do wejścia w realną i wymagającą rzeczywistość dorosłego człowieka. Podobne zdanie mają wykładowcy akademiccy. Jasno powiedzieli, że około połowa studentów pierwszego roku jest kompletnie w tyle z wiedzą, jakiej wymaga się po 3 lub 4 latach szkoły średniej."

Baza egzaminów maturalnych z poprzednich lat!- Poćwicz przed zbliżającą się maturą 2014. Ćwiczenie czyni mistrza!

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2014" bez tajemnic.

Jak myślisz, ile procent punktów uzyskasz z matury z języka polskiego na poziomie podstawowym?
Więcej o: