Już 15 kwietnia księżyc zniknie na 4 godziny

15 kwietnia o poranku będzie można obserwować całkowite zaćmienie księżyca, nasz naturalny satelita znajdzie się w cieniu Ziemi. Żeby to zjawisko zobaczyć do wtorku trzeba się przenieść na Ocean Spokojny, bądź Ameryki, bo tam będzie najlepiej widoczne.

W Europie tylko na Kanarach

Wtorkowe zaćmienie jest pierwszym z czterech zaćmień w co 6-miesięcznych odstępach. Tetrada zaćmień, bo taką nazwę nosi tego typu cyklu, ostatni raz miało miejsce 10 lat temu, następne - już za prawie dwie dekady w 2032. W trakcie zaćmienia wyjątkowo dobrze widoczne będą także gwiazdy, które w zwykłych warunkach są przytłumione blaskiem Księżyca.

Dla większości Europy zaćmienie będzie niewidoczne, jedynie na wysuniętych na zachód Wyspach Kanaryjskich, tuż przed wschodem słońca będzie widoczna całkowite zaćmienie księżyca.

W cieniu Ziemi

Księżyc nie emituje własnego światła, a jedynie odbija blask słoneczny. Dlatego wystarczy, że słońce, Ziemia i jej satelita ustawią się w jednej linii, by ten ostatni skrył się w cieniu. Stąd też zaćmienie księżyca może mieć miejsce tylko podczas pełni księżyca.

Wtorkowe zaćmienie należy do jednych z najbardziej efektownych, bo całkowitych zaćmień. Wtedy też Srebrny Glob zniknie całkowicie w cieniu Ziemi. Dzięki temu da złudzenie zupełnego zniknięcia z nieba, a świecić będzie tylko dzięki słabemu, czerwonemu światłu ugiętemu w atmosferze naszej planety. Jeśli powietrze na obrzeżach Ziemi będzie czyste, Księżyc będzie jaśniejszy i może mieć kolory od pomarańczowego, przez czerwony, ciemnobrązowy lub kamienno-szary.

Teoria Czterech Krwawych Księżyców

O ile samo zjawisko zaćmienia księżyca jest dosyć powszechne i zdarza się niemal co roku (a nawet kilka razy w trakcie), o tyle dwuletnie tetrady pobudzają wyobraźnię szczególnie wśród fanów teorii na granicy rzeczywistości i science-fiction.

Biltz i John Hagee stworzyli teorię, która opiera się na biblijnym wersecie z Księgi Joela "Słońce przemieni się w ciemność, a księżyc w krew, zanim przyjdzie ów wielki, straszny dzień Pana." Analizując poprzednie tetrady, doszli do wniosku, że zbiegały się one zazwyczaj z ważnymi wydarzeniami w historii narodu żydowskiego i Izraela. Zaliczają do nich między innymi wygnanie Żydów z Hiszpanii, uznanie Izraela przez ONZ czy wygranie Wojny Sześciodniowej.

Tym samym, sugerują oni, ze rozpoczynająca się we worek seria czterech zaćmień księżycowych jest zapowiedzią ważnych wydarzeń.

Tygrys pożera księżyc

Dawniej nie oczekiwano zaćmienia Księżyca z zapartym tchem. Inkowie nie spodziewali się po tym zjawisku niczego dobrego, wręcz przeciwnie. Według ich mitów to ogromny jaguar pożerał Srebrny Glob, stąd też rudy kolor satelity.

Według mitów, kot miał rzucić się na Ziemię, żeby zjeść ludzi. Dlatego też w momencie zjawiska, Inkowie starali się je jak najszybciej odpędzić machając włóczniami, hałasując, a nawet bijąc psy, by ich skowyt odstraszył nienajedzonego kota.

Trójnoga ropucha przynosząca szczęście

Wśród Chińczyków również panowało przekonanie, że księżyc jest pożerany przed trójnogą ropuchę powszechnie znaną jako Jin Chan.

Wierzyli, że pojawia się podczas pełni księżyca w pobliżu domów lub firm, które wkrótce otrzymają dobre wiadomości dotyczące zazwyczaj bogactwa. Czerwonooka ropucha siedząca na kupce pieniędzy z monetą w pysku była ucieleśnieniem chciwej żony jednego z Ośmiu Nieśmiertelnych. Została ona zamieniona w postać oślizgłego, ułomnego płaza jako kara za próbę kradzieży Brzoskwiń Nieśmiertelności

Księżyc i jego 20 żon

Jedno z rdzennych amerykańskich plemion wierzyło, że Księżyc ma 20 żon i wiele zwierząt, większość z nich to lwy górskie i węże. Gdy właściciel ich nie nakarmił, atakowały go przy pierwszej okazji przez co ten obficie krwawił.

Żeby zakończyć zaćmienie żony Księżyca musiały przybyć by ochronić swojego męża. Zbierały utraconą przez niego krew i leczyły go. Plemię wierzyło, że ich śpiew i modlitwy pomogą jeszcze szybciej uleczyć księżyc dlatego podczas zjawiska wykonywali tradycyjne pieśni.

Zła wróżba

Zaćmienie księżyca brano za złą wróżbę także w Europie. W czerwcu 168 p.n.e. w przededniu bitwy pod Pydną nastąpiło zaćmienie księżyca. O ile Rzymianie poinformowali o nim wcześniej trybuna wojskowego, Gajusza Sulpicjusza Gallusa i byli w stanie zachować spokój, o tyle Macedończycy wpadli w popłoch. Było to dla nich potwierdzeniem złej passy po klęsce jednego z ich sojuszników. Mimo złożenia ofiary patronowi królów Macedonii, Herakelsowi, złe przeczucie okazały się słuszne. Macedończycy przegrali bitwę z kretesem.

A jednak okrągła

Dzięki zaćmieniom Księżyca w starożytności, Grecy odkryli, że Ziemia jest okrągła. Cień rzucany na Księżyc przez okrążaną planetę pozwolił im nawet na oszacowanie wielkości obu ciał niebieskich.

O ile zaćmienia Księżyca są o wiele mniej spektakularne niż słońca, podobnie pobudzają wyobraźnię ludzi niezależnie od długości i szerokości geograficznej. Teoria Czterech Krwawych Księżyców pokazuje także, że o ile nie wierzymy już w jaguary i ropuchy pożerające Srebrny Glob, wciąż nadajemy zjawisku dodatkowe znaczenie.

KOSMOS na wyciągnięcie ręki

Jeśli interesuje cię historia powstania Wszechświata? Lubisz szukać odpowiedzi na trudne pytania? Chcesz wiedzieć czy wiedza może pokonać strach i dlaczego klucze do kosmosu zawsze znajdowały się w zasięgu naszej ręki?

Na te i wiele innych pytań odpowie "Kosmos" na National Geographic Channel w każdą niedzielę o 22.00.

Więcej o: