AGH wysoko w światowym rankingu

W najnowszej edycji rankingu ?Webometrics Ranking of World Universities 2013?, który obejmuje blisko 12000 szkół wyższych z całego świata, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie znalazła się na 384 miejscu, zajmując jednocześnie najwyższą lokatę wśród polskich uczelni technicznych.

W gronie 500 szkół wyższych, których aktywność jest najbardziej widoczna w sieci, znalazło się pięć polskich uczelni. W porównaniu do poprzedniego zestawienia AGH odnotowała znaczący awans (z 488 miejsca):

Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas - CSIC). Czołowe miejsca zajmują niezmiennie amerykańskie szkoły wyższe, wyraźnie dominując w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych uczelni świata. W tej edycji rankingu najlepszy okazał się Uniwersytet Harvarda, wyprzedzając MIT oraz Uniwersytet Stanforda.

"Webometrics Ranking of World Universities" wystartował oficjalnie w 2004 roku i jest odświeżany co sześć miesięcy. Wskaźniki sieciowe zastosowane w rankingu są oparte na i skorelowane z tradycyjnymi wskaźnikami scjentometrycznymi i bibliometrycznymi.

Ranking Webometrics dokonuje pomiaru objętości, widoczności i wpływu stron internetowych uniwersytetów, ze szczególnym naciskiem na dorobek naukowy (odniesienia do publikacji, wystąpienia na konferencjach, monografie, prace, raporty), ale również biorąc pod uwagę inne materiały (materiały z zajęć, seminariów i warsztatów, biblioteki cyfrowe, bazy danych, multimedia, strony osobiste).

Szczegółowe dane na temat rankingu znajdą Państwo na stronie: www.webometrics.info

Więcej o: