Dużą zaletą kierunku jest to, że wiedza, której uczysz się przez 5 lat jest bardzo obszerna i interdyscyplinarna. Twórcy neurokognitywistyki wiedzieli, że aby w pełni zrozumieć zachowanie człowieka, nie możemy opierać się jedynie na jednej dziedzinie nauki. Aby poznać tajniki umysłu, musimy spojrzeć na człowieka z szerokiej perspektywy. Neurokognitywistyka to dziedzina bardzo wymagająca. Łączy ze sobą takie dyscypliny jak psychologia, biologia, neuroanatomia, matematyka czy fizyka.
Podczas studiów uczysz się więc psychologii, ale za źródło zachowań upatrujesz mózg. Uczysz się biologii, bo to ona pomaga ci zrozumieć, jak działają mechanizmy tych zjawisk, o których wiemy z podręczników psychologii. Kursy neuroanatomii pozwalają natomiast nabrać orientacji w tym co i jak działa w mózgu. Do tego szczypta matematyki oraz fizyki - aby lepiej zrozumieć podstawy działania zjawisk biologicznych. No i wisienka na torcie, czyli bardzo praktyczne zajęcia z programowania, które dają niezależność w projektowaniu narzędzi do weryfikacji nurtujących cię pytań badawczych.
Studia oferują nie tylko teorię, ponieważ możesz je skończyć jako niezależny badacz, który potrafi samodzielnie zadawać pytania i znaleźć odpowiedź na część z nich. To, co wyróżnia ten kierunek to fakt, że dostępną wiedzę natychmiastowo przekuwamy na badania własne. Nie zatrzymujemy się na uczeniu się nowych teorii, ale teorie te od razu bierzemy do laboratorium i sprawdzamy, jakie efekty mogą dawać w praktyce. Kierunek jest żywy i dynamiczny i tego też uczy studentów. Masz dostęp do zasobów i badań najlepszych specjalistów w tej dziedzinie i możliwość, by rozwijać ją samodzielnie.
Przede wszystkim jednak neurokognitywistyka uczy myślenia i zadawania pytań. Uczy otwartości w formułowaniu hipotez i pozwala spojrzeć na człowieka nie przez pryzmat teorii związanych z konkretną dziedziną np. poprzez teorie psychologii czy biologii, ale jako byt ponad teoriami. Umiejętności i informacje wyniesione z tego kierunku studiów mogą dla ciebie stanowić rewolucję w myśleniu o człowieku i jego zachowaniu.
Neurokognitywistyka daje również wiele możliwości zatrudnienia. Przede wszystkim jest to dobry start dla wszystkich, którzy chcieliby życie zawodowe związać z pracą naukową. Kompetencje wyniesione z neurokognitywistyki to pakiet młodego badacza, akceptowany nie tylko przez polskie instytucje badawcze, ale także przez ośrodki zagraniczne. Z tą wiedzą możesz pracować naukowo w zakresie psychologii, biologii, czy innych pokrewnych kierunków. Jeśli interesuje cię praca kliniczna, to właśnie neurokognitywistyka przygotuje cię do głębokiego rozumienia zjawisk, zaburzeń i da narzędzia do pomagania.
Inżynierowie, matematycy czy fizycy wymyślają coraz to nowsze i bardziej innowacyjne technologie badania ludzkiego umysłu. Jednak wszyscy oni wspólnie przyznają - możemy stworzyć najnowszy sprzęt, ale to neuronaukowiec musi nam powiedzieć, jak i po co go użyć. Wygląda więc na to, że to do humanistów należy odpowiedź na fundamentalne pytania - po co to robimy?