Studenci budują łódź napędzaną słońcem

Studenci Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie połączyli siły, by zbudować od podstaw łódź napędzaną tylko energią słoneczną. W lecie wystartują w międzynarodowych zawodach w Holandii.

W projekt WUT Solar Boat - tak nazywa się też zespół - zaangażowane są 22 osoby. To studenci Studenckiego Koła Naukowego Konstruktor z Politechniki Warszawskiej oraz Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Projektami z SGH. "Nad samym projektem i konstrukcją łodzi pracują studenci PW. Zadania biznesowe związane z finansami, marketingiem i sponsoringiem są realizowane przez studentów SGH. W naszym zespole działa również student informatyki WAT, który przygotował stronę internetową projektu" - mówi Małgorzata Kicińska, studentka SGH, która w WUT Solar Boat odpowiada za marketing. "Prace nad łodzią trwają cały czas, wciąż jednak poszukujemy sponsorów, którzy zechcieliby wspomóc nasz projekt" - dodaje.

DONG Energy Solar Challange odbędzie się na przełomie czerwca i lipca tego roku. Trasa wyścigu prowadzi po malowniczych holenderskich jeziorach, kanałach i rzekach. Jej łączna długość to ponad 200 km. Reprezentanci Polski będą się musieli zmierzyć nie tylko z innymi amatorskimi zespołami studenckimi, ale także z zawodowcami. Na starcie staną zespoły z całego świata m.in. z Chin, USA, Niemiec i Brazylii.

Oprócz obszernej wiedzy, kreatywności i sprytu studenci muszą wykazać się umiejętnością organizacji zespołu, kreowania wizerunku oraz gromadzenia środków na budowę - w tym właśnie mają pomóc studenci SGH. "Przygotowania do startu trwają już od jesieni zeszłego roku. Dzisiaj konstruktorzy mogą pochwalić się wspaniałym projektem, animacją jednostki oraz prototypem. Kadłub jest na wykończeniu, a dalsze prace są ograniczone ze względu na braki finansowe" - opowiada Bartosz Dembowski, student SGH, w zespole odpowiedzialny za sponsoring. Według harmonogramu prezentacja ukończonej łodzi ma odbyć się już wiosną.

To nie pierwszy przykład współpracy studentów Politechniki Warszawskiej i SGH. Wspólnie zbudowali już bolid wyścigowy, który wystartował w zawodach formuły SAE we Włoszech.

Więcej informacji i aktualności z postępów nad budową łodzi na stronie

Więcej o: